eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUrzędy / Sądy › Czy ZUS może nie akceptować świadectwa pracy prezesa spółki z o.o.?


2013-07-25 21:20 autor: hay

5 165 odsłon

Czy ZUS może nie akceptować świadectwa pracy prezesa spółki z o.o.?

Czy ZUS może nie akceptować świadectwa pracy prezesa społki z o.o. w chwili, kiedy wszelkie oświadczenia składane były jednoosobowo, zarejestrowane zgodnie z umową spółki z o.o.?

Jednocześnie ZUS pomimo, że posiada za cały okres od 1997 r. aż do kwietnia wszelkie deklaracje oraz całą kartotekę, że osoba była na umowie o pracę, odprowadzane były deklaracje i naliczane potrącane z wynagrodzeń składki nie naliczył stażu pracy, ani też wysokości emerytury prawidłowo.

Emerytura została przyznana z najniższych zarobków, tylko do 1/2 roku 1997. W reklamacjach wyjaśniono, że rok 1999 przekroczone przy wyliczaniu stażu pracy przez ZUS oraz nie została naliczona emerytura, gdyż oświadczenie pani kierownik brzmiało, że jest to prywatna spółka i jej właścicielem jest prezes, a więc nie można uznać tych okresów ani do stażu pracy, ani też do obliczenia wysokości emerytury, natomiast do renty chorobowej tak i to nikomu nie przeszkadza w ZUS.

W ten sposób z wypracowanych 36 lat pracy w RP brakuje nawet do 30 lat pracy, 1 miesiąca, 8 dni, a także nie została uzupełniona też wcześniejsza działalność, która została przekształcona w latach 89/90 z działalności gospodarczej w spółkę z o.o. j.w. Z obydwu tych działalności odprowadzane były składki na ZUS i US, a ZUS zaliczył tylko jeden miesiąc jako, że składka na ZUS obliczona miesięcznie rozumiana jest przez ZUS jako wysokość całości, ale jak to możliwe skoro pensja miesięcznie z umowy wynikała 1000000 zł a obowiązek odprowadzenia był 48,3% miesięcznie. To jak to się ma do wystawienia wyliczenia 590.000 za 1 rok i dwa miesiące, przez ZUS do kapitału początkowego a później do emerytury?

Emerytura została naliczona w listopadzie 2011 roku, ZUS uniemożliwiał przejście na emeryturę wcześniejszą z renty, tłumaczył najpierw, że nie ma 26 lat pracy przepracowanego, a to później tak liczył, ze brakowało 8 miesięcy i 21 dni, z późniejszym przeliczeniem, że brakuje 3 miesiące, a teraz brakuje, kiedy przyszła emerytura (zmieniali po każdej awanturze o kilka dni aż w końcu) 2 miesiące 8 dni i znów nie ma 30 lat od 1966 roku zatrudnienia z przerwami na rentę w latach 86 /89 i w latach 2000/2011 i wciąż ten sam człowiek i prezes.

Jeśli ktoś z państwa tutaj może wytłumaczyć mi, co mogę w tym przypadku zrobić, to proszę o dobrą radę i odpowiedź. Osobiście już nie jestem w stanie z nimi walczyć, gdyż nawet nie otrzymuję na czas rozliczeń PIT-40 i decyzji o rewaloryzacji, a tym samym nawet nie wiem, kiedy ile dostanę emerytury w danym miesiącu.

Pytanie zaktualizowano 2013-07-30 14:40

Pracujac w Sadzie Powiatowym ,dla Miasta.......zwrocilam sie  przeslanie dokumentow swiadczacych o zatrudnieniu i wynagrodzeniu,gdyz tego zadal ZUS do ustalenia kapitalu poczatkowego.Zus nie uwzglednil, stazu pracy,ani tez wynagrodzenia odsylajac dokumenty, z powodu podpisu Prezesa sadu  oraz braku pieczeci sadowej oraz braku Numeru NIP i daty urodzenia,pomimo,ze bylo wszystko w tekscie wpisane,podpis urzednika sadowego ,ktory ma upowaznienie do wystawiania dokumentow dla ZUS jest to niedopuszczalne,ale kiedy zwykli pracownicy zus podpisuja sie nie tylko za kierownika ale takze z up.dyrektora i zajmuja za nich stanowisko w odpowiedziach jest w/g ZUS wszystko w porzadku.Kiedy Pracownicy ZUS handluja danymi osobowymi , jakims wierzycielom ,komornikom,windykatorom tlumaczac sie ,ze  tak bylo inne nazwisko,ale kiedys takie Pan Pani miala, a wiec chyba jest wszystko w porzadku,a komornik nawet nie wpisal numeru PESEL w pierwszym pismie tylko wyslal po rozmowach z urzednikiem ZUS i ustaleniach przez telefon zostal poinformowany,ze byla awantura od osoby zainteresowanej,zeby wpisal numer pesel.Natomiast Pracownicy ZUSU czy wogole niewiedza,ze do kazdego pisma jako zawiadomienia i wysylania do wiadomosci( to pisze sie)

 1) adresat-...( niezopomnijcie o skreslaniu w odpowiednich miejscach)

2)osoba zainteresowana,  

3) a/a -z kopia danej korenspondencji,

 a nie tlumaczyc sie,ze ja tego nie musze robic i nikogo informowac,a pieniadze nieslusznie bez mozliwosci wyjasnienia osobie zainteresowanej ani tez obrony mozna wysylac i wszystko jest w Porzadku Tak bez nakazu sadowego. Jest kompletna bzdura,i klamstwem,Urzednicy nie maja prawa bez nakazu sadowego okreslonego w nazwisku ujawniac czegokolwiek, a okresy stazu pracy,oraz wynagrodzenia uznane,Sad ,byl miejscem pracy   w latach 70-tych nie bylo wowczas zadnych NiP.a to ze jest kilka miejsc pracy zatrudnienia tez niepowinno nikogo obchodzic z ZUS,ale  w komunie zolnierz nie siedzial w jednym miejscu tylko na walizkach z rodzina i czekal, kiedy ma sie przenosic i gdzie bedzie mieszkal z malymi dziecmi i zona. A wiec tego typu Pracownicy Urzedu ZUS niech zamkna w swoich szufladach i zajma sie tym co do nich nalezy licza i odpowiadaja na pytania ludzi,anie tracenie i trwonienie naszych pieniedzy,a pozniej kradna lata pracy , skladki,Ludzia ,ktorym daja decyzje za kazdy raz maja inne lata i wskazniki % do wyliczenia i obcinaja renty i emerytury,a ludzie starzy nawet nie wiedza,ze cporaz nizsze kilka procet przychodza decyzje o wyplatach, rewaloryzacji,ale jak to jest rewaloryzacja daje mi o, 13 punktow mniej  anizeli przed rewaloryzacja,ciekawa jesta wyliczanka, czy sa tu jacys specjalisci od tego zagadnienia????

 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-07-31 22:48 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W tym natłoku informacji i rozgoryczenia-w czym Pana doskonale rozumiem- jedyną rzeczą jaką mogę poradzic to, o ile nie dało nic odwołanie od decyzji do ZUS, wnieść sprawę do sądu okręgowego, wydział pracy i ubezpieczeń społecznych. Można w nim składać odwołania dotyczące takich spraw, jak ustalenie prawa do emerytury oraz jej wysokości.


  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-01 14:52 autor odpowiedzi: hay

  Spolka z o.o nadal istnieja,nie wiem tylko czy zostala  przekstalcona w inny  jakis sposob  ,nie odprowadzlia skladek  Ustawowych    za pracownikow w latach 1998/99 pomimo,ze Prezes spolki,prywatne srodki przkazal na ten cel formie pozyczki i ratowania  firmy  Czy taka  firma  nie ma obwiazku do dnia dzisejszego splacic takigo dlugu wobec  ZUS i pracownikow? Przeciez  wynagrodzen  zosty dokonane potracenia pesja  zostala pomniejszona przy  wynarodzeniach?

  Czy pracownik  ma  ponosc,konsekwecncje niedozwolonego czynu,przeciez ktos wyplacal ktos  skladal zeznania w Urzedach

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • dokwes

  Dodano 2014-02-05 00:29 przez dokwes

  Zastępca kadr napisał "wz" w świadectwie pracy - nie uznane przez ZUS

  2 lata pracy nie zostało mi doliczone do wysługi lat, ponieważ zaświadczenie było podpisane z "wz" (w zastępstwie). Firma już nie istnieje. Co robić?

 • konto usunięte

  Dodano 2013-06-11 12:40 przez konto usunięte

  Zaniżona emerytura. Jak mam dowieść prawdziwości danych o wynagrodzeniu?

  W latach 1968-1975 r. pracowałem w Powiatowym Biurze Geodezji i Terenów Rolnych w Strzelcach Krajeńskich. W umowie o pracę miałem określoną stawkę podstawową i dodatkowo mogłem wykonywać pracę "na książkę zamówień". Do świadectwa pracy została wliczona tylko stawka podstawowa i taka kwota została pr...

 • xyz

  Dodano 2013-08-22 20:35 przez xyz

  Emerytura: naliczanie po osiągnięciu wieku emerytalnego

  Wniosek o przeliczenie emerytury po ukończeniu 60 lat (do tej pory otrzymywałam emeryturę wg stawek wcześniejszej emerytury - 55 lat) złożyłam teraz - w wieku 64 lat.
  Czy mogę liczyć na to, że ZUS wyrówna mi te 4 lata? Różnica jest dość znacząca (informacja zawarta w piśmie z ZUS o hipotetycznej eme...

 • bogumila

  Dodano 2018-02-03 01:40 przez bogumila

  Wypłata zaległych świadczeń ZUS

  Witam,będę bardzo wdzięczna za udzielenie odpowiedzi w następującej sprawie. Od grudnia 2012 roku jestem na emeryturze wypłacanej częściowo w Polsce, a częściowo we Włoszech, gdzie mieszkam. Instytucja włoska wypłaca mi świadczenie od tej daty, ze strony polskiej świadczenie było zawieszone raz, pon...

 • JM

  Dodano 2014-09-12 12:58 przez JM

  Podstawa do naliczenia wysokości emerytury

  W latach 1993-1998 byłem zatrudniony na pełny etat i prowadziłem jednoosobową działalność gospodarczą płacąc pełną obowiązującą składkę w ZUS. Posiadam dowody wpłat. ZUS odmówił mi obliczenia podstawy do naliczenia emerytury. Uwzględnił mi tylko wynagrodzenie z zakładu pracy.
  Twierdzi, że w moim prz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Przeliczenie czerwcowych emerytur bez wniosku

  Przeliczenie czerwcowych emerytur bez wniosku

  Prezydent podpisał ustawę, dzięki której czerwcowe emerytury będą ustalane z uwzględnieniem waloryzacji kwartalnych. ZUS przeliczy je z urzędu, nie trzeba będzie składać żadnego wniosku.

 • Przeliczenie emerytury - komu i kiedy przysługuje?

  Przeliczenie emerytury - komu i kiedy przysługuje?

  Wiele zamieszania spowodowały informacje w mediach o tym jakoby każdy senior mógł przeliczyć swoją emeryturę. Emeryci przychodzą do ZUS i składają wnioski o to żeby ich świadczenie zostało ponownie naliczone z wykorzystaniem nowych ...

 • Akta osobowe sprzed lat. Gdzie ich szukać?

  Akta osobowe sprzed lat. Gdzie ich szukać?

  Poszukiwanie dawnych akt osobowych to sytuacja, z którą musi zmierzyć się niemałe grono osób ubiegających się o emeryturę lub rentę. Dość często bowiem zdarza się, że zależy nam na dokumentach pracowniczych wystawionych przez firmę, ...

 • Od lipca wyższe wypłaty rent i emerytur

  Od lipca wyższe wypłaty rent i emerytur

  Już jutro 1 lipca w życie wchodzą zmiany podatkowe, które obejmą także emerytów i rencistów. Na zmianach zyska ok. 3,1 mln osób, które za cały 2022 rok zapłacą niższy podatek niż ten rozliczony na zasadach z roku ubiegłego. Wypłata ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urzędy / Sądy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania