eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUrzędy / Sądy › Czy ZUS może nie akceptować świadectwa pracy prezesa spółki z o.o.?


2013-07-25 21:20 autor: hay

5 374 odsłon

Czy ZUS może nie akceptować świadectwa pracy prezesa spółki z o.o.?

Czy ZUS może nie akceptować świadectwa pracy prezesa społki z o.o. w chwili, kiedy wszelkie oświadczenia składane były jednoosobowo, zarejestrowane zgodnie z umową spółki z o.o.?

Jednocześnie ZUS pomimo, że posiada za cały okres od 1997 r. aż do kwietnia wszelkie deklaracje oraz całą kartotekę, że osoba była na umowie o pracę, odprowadzane były deklaracje i naliczane potrącane z wynagrodzeń składki nie naliczył stażu pracy, ani też wysokości emerytury prawidłowo.

Emerytura została przyznana z najniższych zarobków, tylko do 1/2 roku 1997. W reklamacjach wyjaśniono, że rok 1999 przekroczone przy wyliczaniu stażu pracy przez ZUS oraz nie została naliczona emerytura, gdyż oświadczenie pani kierownik brzmiało, że jest to prywatna spółka i jej właścicielem jest prezes, a więc nie można uznać tych okresów ani do stażu pracy, ani też do obliczenia wysokości emerytury, natomiast do renty chorobowej tak i to nikomu nie przeszkadza w ZUS.

W ten sposób z wypracowanych 36 lat pracy w RP brakuje nawet do 30 lat pracy, 1 miesiąca, 8 dni, a także nie została uzupełniona też wcześniejsza działalność, która została przekształcona w latach 89/90 z działalności gospodarczej w spółkę z o.o. j.w. Z obydwu tych działalności odprowadzane były składki na ZUS i US, a ZUS zaliczył tylko jeden miesiąc jako, że składka na ZUS obliczona miesięcznie rozumiana jest przez ZUS jako wysokość całości, ale jak to możliwe skoro pensja miesięcznie z umowy wynikała 1000000 zł a obowiązek odprowadzenia był 48,3% miesięcznie. To jak to się ma do wystawienia wyliczenia 590.000 za 1 rok i dwa miesiące, przez ZUS do kapitału początkowego a później do emerytury?

Emerytura została naliczona w listopadzie 2011 roku, ZUS uniemożliwiał przejście na emeryturę wcześniejszą z renty, tłumaczył najpierw, że nie ma 26 lat pracy przepracowanego, a to później tak liczył, ze brakowało 8 miesięcy i 21 dni, z późniejszym przeliczeniem, że brakuje 3 miesiące, a teraz brakuje, kiedy przyszła emerytura (zmieniali po każdej awanturze o kilka dni aż w końcu) 2 miesiące 8 dni i znów nie ma 30 lat od 1966 roku zatrudnienia z przerwami na rentę w latach 86 /89 i w latach 2000/2011 i wciąż ten sam człowiek i prezes.

Jeśli ktoś z państwa tutaj może wytłumaczyć mi, co mogę w tym przypadku zrobić, to proszę o dobrą radę i odpowiedź. Osobiście już nie jestem w stanie z nimi walczyć, gdyż nawet nie otrzymuję na czas rozliczeń PIT-40 i decyzji o rewaloryzacji, a tym samym nawet nie wiem, kiedy ile dostanę emerytury w danym miesiącu.

Pytanie zaktualizowano 2013-07-30 14:40

Pracujac w Sadzie Powiatowym ,dla Miasta.......zwrocilam sie  przeslanie dokumentow swiadczacych o zatrudnieniu i wynagrodzeniu,gdyz tego zadal ZUS do ustalenia kapitalu poczatkowego.Zus nie uwzglednil, stazu pracy,ani tez wynagrodzenia odsylajac dokumenty, z powodu podpisu Prezesa sadu  oraz braku pieczeci sadowej oraz braku Numeru NIP i daty urodzenia,pomimo,ze bylo wszystko w tekscie wpisane,podpis urzednika sadowego ,ktory ma upowaznienie do wystawiania dokumentow dla ZUS jest to niedopuszczalne,ale kiedy zwykli pracownicy zus podpisuja sie nie tylko za kierownika ale takze z up.dyrektora i zajmuja za nich stanowisko w odpowiedziach jest w/g ZUS wszystko w porzadku.Kiedy Pracownicy ZUS handluja danymi osobowymi , jakims wierzycielom ,komornikom,windykatorom tlumaczac sie ,ze  tak bylo inne nazwisko,ale kiedys takie Pan Pani miala, a wiec chyba jest wszystko w porzadku,a komornik nawet nie wpisal numeru PESEL w pierwszym pismie tylko wyslal po rozmowach z urzednikiem ZUS i ustaleniach przez telefon zostal poinformowany,ze byla awantura od osoby zainteresowanej,zeby wpisal numer pesel.Natomiast Pracownicy ZUSU czy wogole niewiedza,ze do kazdego pisma jako zawiadomienia i wysylania do wiadomosci( to pisze sie)

 1) adresat-...( niezopomnijcie o skreslaniu w odpowiednich miejscach)

2)osoba zainteresowana,  

3) a/a -z kopia danej korenspondencji,

 a nie tlumaczyc sie,ze ja tego nie musze robic i nikogo informowac,a pieniadze nieslusznie bez mozliwosci wyjasnienia osobie zainteresowanej ani tez obrony mozna wysylac i wszystko jest w Porzadku Tak bez nakazu sadowego. Jest kompletna bzdura,i klamstwem,Urzednicy nie maja prawa bez nakazu sadowego okreslonego w nazwisku ujawniac czegokolwiek, a okresy stazu pracy,oraz wynagrodzenia uznane,Sad ,byl miejscem pracy   w latach 70-tych nie bylo wowczas zadnych NiP.a to ze jest kilka miejsc pracy zatrudnienia tez niepowinno nikogo obchodzic z ZUS,ale  w komunie zolnierz nie siedzial w jednym miejscu tylko na walizkach z rodzina i czekal, kiedy ma sie przenosic i gdzie bedzie mieszkal z malymi dziecmi i zona. A wiec tego typu Pracownicy Urzedu ZUS niech zamkna w swoich szufladach i zajma sie tym co do nich nalezy licza i odpowiadaja na pytania ludzi,anie tracenie i trwonienie naszych pieniedzy,a pozniej kradna lata pracy , skladki,Ludzia ,ktorym daja decyzje za kazdy raz maja inne lata i wskazniki % do wyliczenia i obcinaja renty i emerytury,a ludzie starzy nawet nie wiedza,ze cporaz nizsze kilka procet przychodza decyzje o wyplatach, rewaloryzacji,ale jak to jest rewaloryzacja daje mi o, 13 punktow mniej  anizeli przed rewaloryzacja,ciekawa jesta wyliczanka, czy sa tu jacys specjalisci od tego zagadnienia????

 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-07-31 22:48 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W tym natłoku informacji i rozgoryczenia-w czym Pana doskonale rozumiem- jedyną rzeczą jaką mogę poradzic to, o ile nie dało nic odwołanie od decyzji do ZUS, wnieść sprawę do sądu okręgowego, wydział pracy i ubezpieczeń społecznych. Można w nim składać odwołania dotyczące takich spraw, jak ustalenie prawa do emerytury oraz jej wysokości.


  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-01 14:52 autor odpowiedzi: hay

  Spolka z o.o nadal istnieja,nie wiem tylko czy zostala  przekstalcona w inny  jakis sposob  ,nie odprowadzlia skladek  Ustawowych    za pracownikow w latach 1998/99 pomimo,ze Prezes spolki,prywatne srodki przkazal na ten cel formie pozyczki i ratowania  firmy  Czy taka  firma  nie ma obwiazku do dnia dzisejszego splacic takigo dlugu wobec  ZUS i pracownikow? Przeciez  wynagrodzen  zosty dokonane potracenia pesja  zostala pomniejszona przy  wynarodzeniach?

  Czy pracownik  ma  ponosc,konsekwecncje niedozwolonego czynu,przeciez ktos wyplacal ktos  skladal zeznania w Urzedach

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • dokwes

  Dodano 2014-02-05 00:29 przez dokwes

  Zastępca kadr napisał "wz" w świadectwie pracy - nie uznane przez ZUS

  2 lata pracy nie zostało mi doliczone do wysługi lat, ponieważ zaświadczenie było podpisane z "wz" (w zastępstwie). Firma już nie istnieje. Co robić?

 • konto usunięte

  Dodano 2013-06-11 12:40 przez konto usunięte

  Zaniżona emerytura. Jak mam dowieść prawdziwości danych o wynagrodzeniu?

  W latach 1968-1975 r. pracowałem w Powiatowym Biurze Geodezji i Terenów Rolnych w Strzelcach Krajeńskich. W umowie o pracę miałem określoną stawkę podstawową i dodatkowo mogłem wykonywać pracę "na książkę zamówień". Do świadectwa pracy została wliczona tylko stawka podstawowa i taka kwota została pr...

 • xyz

  Dodano 2013-08-22 20:35 przez xyz

  Emerytura: naliczanie po osiągnięciu wieku emerytalnego

  Wniosek o przeliczenie emerytury po ukończeniu 60 lat (do tej pory otrzymywałam emeryturę wg stawek wcześniejszej emerytury - 55 lat) złożyłam teraz - w wieku 64 lat.
  Czy mogę liczyć na to, że ZUS wyrówna mi te 4 lata? Różnica jest dość znacząca (informacja zawarta w piśmie z ZUS o hipotetycznej eme...

 • bogumila

  Dodano 2018-02-03 01:40 przez bogumila

  Wypłata zaległych świadczeń ZUS

  Witam,będę bardzo wdzięczna za udzielenie odpowiedzi w następującej sprawie. Od grudnia 2012 roku jestem na emeryturze wypłacanej częściowo w Polsce, a częściowo we Włoszech, gdzie mieszkam. Instytucja włoska wypłaca mi świadczenie od tej daty, ze strony polskiej świadczenie było zawieszone raz, pon...

 • JM

  Dodano 2014-09-12 12:58 przez JM

  Podstawa do naliczenia wysokości emerytury

  W latach 1993-1998 byłem zatrudniony na pełny etat i prowadziłem jednoosobową działalność gospodarczą płacąc pełną obowiązującą składkę w ZUS. Posiadam dowody wpłat. ZUS odmówił mi obliczenia podstawy do naliczenia emerytury. Uwzględnił mi tylko wynagrodzenie z zakładu pracy.
  Twierdzi, że w moim prz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Przeliczenie czerwcowych emerytur bez wniosku

  Przeliczenie czerwcowych emerytur bez wniosku

  Prezydent podpisał ustawę, dzięki której czerwcowe emerytury będą ustalane z uwzględnieniem waloryzacji kwartalnych. ZUS przeliczy je z urzędu, nie trzeba będzie składać żadnego wniosku.

 • Przeliczenie emerytury - komu i kiedy przysługuje?

  Przeliczenie emerytury - komu i kiedy przysługuje?

  Wiele zamieszania spowodowały informacje w mediach o tym jakoby każdy senior mógł przeliczyć swoją emeryturę. Emeryci przychodzą do ZUS i składają wnioski o to żeby ich świadczenie zostało ponownie naliczone z wykorzystaniem nowych ...

 • Akta osobowe sprzed lat. Gdzie ich szukać?

  Akta osobowe sprzed lat. Gdzie ich szukać?

  Poszukiwanie dawnych akt osobowych to sytuacja, z którą musi zmierzyć się niemałe grono osób ubiegających się o emeryturę lub rentę. Dość często bowiem zdarza się, że zależy nam na dokumentach pracowniczych wystawionych przez firmę, ...

 • Wysokość emerytury. Czy opłaca nam się dłużej pracować?

  Wysokość emerytury. Czy opłaca nam się dłużej pracować?

  22 grosze emerytury dostaje mieszkanka Wałbrzycha, która przepracowała sześć miesięcy na umowie zleceniu. Najwyższa emerytura w Polsce przekracza natomiast 40 tys. złotych. Czy opłaca nam się dłużej pracować? Czy przeliczenie emerytury ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urzędy / Sądy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania