eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Ciąża na urlopie macierzyńskim a własna działalność


2014-08-06 10:20 autor: wercia

2 342 odsłon

Ciąża na urlopie macierzyńskim a własna działalność

Witam,

w 2012 r. otworzyłam własną działalność. 10 czerwca 2013 urodziłam dziecko i zaczęłam urlop macierzyński, w dniu 30 czerwca zawiesiłam działalność. Los sprawił, że w marcu 2014 dowiedziałam się, że jestem w ciąży i z tego powodu odwiesiłam działalność i zgłosiłam się z powrotem do wszystkich ubezpieczeń.

W dniu 9 czerwca zakończyłam macierzyński a z dniem 13 przeszłam na zwolnienie (gdyż już dawno z przyczyn zdrowotnych powinnam to zrobić). W dniu 24 czerwca zadzwoniła do mnie pani z ZUS, iż informacja, że moje zgłoszenie zawiera błąd - cytuje "na urlopie macierzyńskim jest pani objęta ubezpieczenie przez państwo i powinna pani opłacać jedynie ubezpieczenie zdrowotne proszę wiec nie opłacać składki w czerwcu gdyż zostanie ona wyrównana z nadpłaconych składek proszę również o wprowadzenie korekt by nie powielać ubezpieczeń".

W dniu 25 czerwca moi księgowi złożyli wymagane korekty. W dniu 18 lipca dostałam odmowę wypłaty chorobowego gdyż ubezpieczeniem byłam objęta dopiero od 25 stycznia a zwolnienie złożyłam od 13 czerwca . Tak więc ZUS za datę zgłoszenia do ubezpieczeń przyjął nie 03.03.2014, lecz datę złożonej korekty w dniu 25.06.2014. Po telefonie do ZUS pani wydająca decyzję wykrzyczała mi, że nie ma takiego prawa bym zgłaszała się wcześniej do ubezpieczeń tylko powinnam to zrobić 7 dni od zaliczenia macierzyńskiego powołując się na list informacyjny, którego na oczy nie wiedziałam.

Złożyłam już odwołanie, znając procedury ZUS skieruję sprawę do sądu. Mam więc pytanie, jak długo takie sprawy trwają i czy może ktoś miał już podobny przypadek i wie co z nim robić? Najgorsze jest to, że teraz ZUS pozostawił mnie bez środków do życia, pracy już nie podejmę bo ciąża jest zagrożeniem dla mnie, no ale na ZUS nie ma mocnych, nawet w naszym prorodzinnym kraju.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-08-06 21:39 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Tak chaotycznie napisałaś że nie mogę zrozumieć :(

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-06 21:43 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Przeczytałam jeszcze raz, i sadzę że będąc na macierzyńskim, musiałabyś najpierw zlozyć wniosek o rezygnację z macierzynskiego (nie wiem czy to w ogole jest możliwe, ale powinno byc)i powrot do pracy a dopiero oplacac skladkę i po 90dniach uzyskujesz prawo do L4 lub poczekac do 9 czerwca i dopiero wowczac odwiesic dzialalnosc oplacic 90dni i pojsc na L4

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-01-13 11:39 przez konto usunięte

  Wysokość chorobowego po urlopie wychowawczym a własna działalność

  Witam,
  od stycznia przebywam na urlopie wychowawczym bezpłatnym. Prowadziłam działalność gospodarczą, która teraz jest zawieszona. Okazało się, że jestem w 6. tygodniu ciąży.
  Pytania:
  1. Czy mogę na nowo odwiesić działalność?
  2. Po jakim czasie mogę przejść na chorobowe: 30 czy 90 dni?
  3. Od jakiej ...

 • aneta12

  Dodano 2018-12-17 05:40 przez aneta12

  Czy po odwieszeniu działalności będzie ciągłość pracy?

  Zawiesiłam działalność 12 dni temu i okazało się, że jestem w ciąży.Jeśli ją odwieszę, to czy będzie ciągłość bym mogła przejść na zwolnienie czy muszę odczekać 90 dni?Proszę o poradę i dziękuję.

 • ewa_2706..

  Dodano 2014-05-06 16:48 przez ewa_2706..

  Urlop wychowawczy, działalność a ciąża

  Witam,
  obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, dodatkowo prowadzę działalność gospodarczą. Pod koniec miesiąca zamierzam zawiesić bądź zamknąć działalność, ponieważ zaszłam w drugą ciążę.
  Moje pytanie brzmi: jeśli po zamknięciu działalności przedstawię w zakładzie pracy L4, to czy dostanę jakieś ...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-01-02 10:28 przez konto usunięte

  Własna działalność gospodarcza i ciąża na urlopie rodzicielskim

  Witam,
  prowadzę własną działalność gospodarczą, obecnie jestem na urlopie rodzicielskim (60% do 27.02.2014 r.) i jestem w 17 tygodniu ciąży. Po zakończeniu urlopu rodzicielskiego zmuszona jestem iść na L4 i tu pytanie: jak będzie obliczany mój zasiłek chorobowy, tj. będzie w takiej wysokości, w jaki...

 • nowanowa06

  Dodano 2014-08-04 09:52 przez nowanowa06

  Własna działalność a ciąża. Jak wygląda sprawa ze składkami ZUS?

  Witam,
  przez rok czasu prowadziłam własną działalność, którą zawiesiłam w grudniu 2013. Teraz dowiedziałam się, że jestem w ciąży.
  Czy jakbym wznowiła działalność, to należy mi się chorobowe (po jakim czasie) i czy mogła bym uzyskać roczny macierzyński? W internecie czytałam również o wysokim macier...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania