eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Żona jako osoba współpracująca w firmie męża. Jak otrzymać wysoki zasiłek chorobowy i macierzyński?


2014-07-31 21:45 autor: maleta26

5 950 odsłon

Żona jako osoba współpracująca w firmie męża. Jak otrzymać wysoki zasiłek chorobowy i macierzyński?

Witam,

sprawa wygląda następująco. Razem z mężem od ponad 3 lat (bez zawieszenia) prowadzimy działalność, nigdy nie pracowałam na umowę o pracę, w tej sytuacji także nie jestem nigdzie zgłoszona i nie odprowadzam żadnych składek za siebie.

Z racji tego, że żona jest osobą współpracującą, jak można rozwiązać kwestię zasiłku, ponieważ jestem w 4. tygodniu ciąży? Termin mam na początek kwietnia 2015 r. Prosiłabym o opis krok po kroku, co powinnam zrobić aby otrzymać wysokie świadczenie chorobowe, macierzyńskie, bądź oba.

Z góry dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-08-12 16:27 autor odpowiedzi: Igreq

  Nie wiem czy Pani wie, ale istnieje projekt zmiany ustawy o zasiłach macierzyńskich  Kiedy przepisy dotyczące zasiłków wejdą w życie nie wiadomo – projekt został ponownie skierowany na komitet stały rady ministrów. Projekt zakłada, że zmiana w sposobie wyliczania zasiłków wejdzie w życie z pierwszym dniem czwartego miesiąca po miesiącu  opublikowania. Czyli, żeby zmiana weszła w życie od 1 stycznia ustawa powinna zostać uchwalona,podpisana przez prezydenta i ogłoszona do końca września – wątpię aby to nastąpiło.2. Zgodnie z przepisami przejściowymi zawartymi w projekcie jeżeli prawo do zasiłku powstanie przed wejściem w życie przepisów to przy ich ustalaniu stosuje się przepisy dotychczasowe. Natomiast gdyby  po wejściu w życie nowych przepisów nastąpiła przerwa  w zasiłku  lub zmiana jego rodzaju to zasiłek   ustala się na nowo. Czyli gdyby  była Pani na chorobowym, ustalonym wg dotychczasowych zasad, a w chwili urodzenia obowiązywały już nowe przepisy to zasiłek macierzyński zostanie zostanie wyliczony wg nowych zasad. Jeżeli urodzi Pani przed wejściem zmian w życie obowiązywać je będą dotychczasowe zasady.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • goska2151

  Dodano 2014-05-16 08:52 przez goska2151

  Zasiłek chorobowy i macierzyński a osoba współpracująca

  Dzień dobry!
  Jestem osobą współpracująca w firmie męża. Od października 2013 jestem na urlopie macierzyńskim, pobieram zasiłek (ok. 1200 zł). Wcześniej pobierałam zasiłek chorobowy. Teraz chcemy starać się o drugie dziecko.
  Moje pytanie brzmi: czy mogę zrezygnować z urlopu macierzyńskiego i wypisać ...

 • wkret.piskorz

  Dodano 2014-04-18 14:38 przez wkret.piskorz

  ZUS w ciąży

  Witam,
  wiem, że pytanie o podwyższony ZUS w czasie ciąży zadawane jest bardzo często, ale nie znalazłam odpowiedzi dotyczącej mojej sytuacji. Od 2009 prowadzę działalność gospodarczą, a mąż jest osobą współpracującą. Dodatkowo od 1,5 roku jestem zatrudniona.
  Jestem obecnie w 6. tygodniu ciąży i chci...

 • Magda1234

  Dodano 2016-02-01 13:08 przez Magda1234

  Urlop wychowawczy, a operacja kręgosłupa

  Witam serdecznie,
  jestem osoba współpracującą (mąż prowadzi działalność gospodarczą) pracowałam u męża w firmie, lecz w związku z wymagającą pracą fizyczną po 3 miesiącach od zajścia w ciążę przeszłam na zwolnienie lekarskie, następnie na urlop macierzyński, urlop macierzyński dodatkowy, urlop rodzi...

 • Oliwkos

  Dodano 2015-09-01 10:20 przez Oliwkos

  Czy należy mi się zasiłek macierzyński z tytułu osoby współpracującej i z umowy o pracę?

  Mam pytanie jestem osobą współpracującą w działalności męża dodatkowo byłam zatrudniona na umowę o pracę w wymiarze 7/8. Gdy byłam w 9 miesiącu nastąpiła likwidacja zakładu pracy, tj. 15.07.2015, natomiast 27.07 urodziłam dziecko.ZUS odmówił mi wypłaty chorobowego za okres od 15.07 do 27.07 oraz chc...

 • deedee2

  Dodano 2014-06-04 20:33 przez deedee2

  Jak będzie wyglądał mój zasiłek macierzyński w kolejnej ciąży?

  Witam,
  mam pytanie. W sierpniu 2013 roku założyłam firmę sprzątającą, skończyłam właśnie studia i pomyślałam ze to jest dobry pomysł na biznes, jednakże okazało się, że jestem w ciąży, w momencie zakładania firmy o tym nie wiedziałam. Opłacałam najwyższe składki ZUS i w listopadzie musiałam iść na z...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania