eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Założenie działalności a składki ZUS


2014-02-19 17:23 autor: aaaguniaaa

2 617 odsłon

Założenie działalności a składki ZUS

Witam,

obecnie nie jestem w stosunku pracy, planuję założyć działalność gospodarczą. Proszę o informację nt. wysokości obowiązkowych składek ZUS jakie muszę odprowadzać. Czy są one zależne od moich przychodów czy całkowicie niezależne, tzn. mogę je opłacać, kiedy firma nie przynosi żadnych przychodów.

Proszę również o informację jakie są stawki ww. składek dla osoby zatrudnionej na umowę o pracę (nie preferencyjne ponieważ miała już działalność gospodarczą prowadzoną mniej niż 5 lat temu) - to mój mąż. Jakie byłyby składki za mnie, tj. preferencyjne czy pełny ZUS (jeśli pełny to jaki jest ich poziom), gdyby zatrudnił mnie jako osobę "współpracującą"?

Bardzo proszę o odpowiedź.

Agnieszka 

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Filipha

  Dodano 2013-12-30 13:44 przez Filipha

  Wyższy ZUS w ciąży

  Witam,
  jestem zatrudniona na pół etatu w firmie, ale dodatkowo już od dłuższego czasu pomagam mężowi w jego firmie (księgowość, obsługa biura itp.).
  Mąż chciałby mnie zatrudnić jako osobę współpracującą żebym mogła dostać większy zasiłek macierzyński, gdyż z połowy etatu to będą grosze. Jaka jest pr...

 • fryzia

  Dodano 2014-08-29 18:56 przez fryzia

  Jakie składki ZUS dla współwłaściciela firmy?

  Mąż chce założyć działalność usługi muzyczne i pozostawać w zatrudnieniu. Jest zatrudniony na umowę o pracę i chciałby założyć działalnośc usługi muzyczne.
  Czy może zgłosić żonę do działalności i jak wyglądałyby składki na ubezpieczenie? Czy jest możliwość opłacania najwyższej składki za żonę?

 • Jafii

  Dodano 2014-03-09 13:01 przez Jafii

  Firma zatrudniająca niepełnosprawną żonę a koszty

  Witam,
  chciałbym zapytać, jak wyglądałaby sprawa kosztów założenia przeze mnie i prowadzenia firmy. Jestem osobą fizyczną, pracuje na pełnym etacie w dużej firmie. Chciałbym założyć firmę powiedzmy usługową i zatrudnić w niej na etacie żonę (ewentualnie umowa zlecenie). Żona jest osobą niepełnospraw...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-01-25 14:09 przez konto usunięte

  Czy mogę zatrudnić współmałżonka na umowę o pracę?

  Prowadzę działalność gospodarczą, czy mogę zatrudnić współmałżonka na umowę o pracę? Jakie składki na ZUS - czy jako osoba współpracująca, czy wynikające z umowy o pracę?

 • karusia13

  Dodano 2013-11-01 14:19 przez karusia13

  Żona w ciąży zatrudniona w innej firmie na pełny etat jako osoba współpracująca w firmie męża

  Prowadzę działalność gospodarczą, a moja żona jest zatrudniona w innej firmie na pełny etat. Żona jest w ciąży i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Chciałbym ją zgłosić jako osobę współpracującą, tak aby pomagała mi przy księgowości, wyszukiwaniu zleceń itp. Jakie formalności muszę spełnić, jakie skł...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania