eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Firma zatrudniająca niepełnosprawną żonę a koszty


2014-03-09 13:01 autor: Jafii

4 987 odsłon

Firma zatrudniająca niepełnosprawną żonę a koszty

Witam,

chciałbym zapytać, jak wyglądałaby sprawa kosztów założenia przeze mnie i prowadzenia firmy. Jestem osobą fizyczną, pracuje na pełnym etacie w dużej firmie. Chciałbym założyć firmę powiedzmy usługową i zatrudnić w niej na etacie żonę (ewentualnie umowa zlecenie). Żona jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym z tytułu wzroku.

PFRON dofinansowuje pracodawców zatrudniających takie osoby jak moja żona kwotą 2400 zł na pokrycie kosztów zatrudnienia. Kwota ta może stanowić maks 90% kosztów zatrudnienia. I tu pojawiają się pytania :

- Jak wyglądałyby moje składki na ubezpieczenie społeczne mając tą firmę i równocześnie pracując na etacie w innej?
- Jak wyglądałyby moje koszty zatrudnienia żony - składki na ubezpieczenie byłyby większe, bo żona to osoba współpracująca?
- Czy w razie braku przychodów mogę finansować wynagrodzenie żony ze środków prywatnych, które zarobię w innej firmie pracując na etacie?
- Czy istnieją jakieś programy dofinansowujące tworzenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych?

Będę bardzo wdzięczny za wyczerpującą odpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie,

Rafał

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-01-17 00:34 autor odpowiedzi: pipin

  mam to samo pytanie   jak będziesz cos wiedział  napisz  pipin@o2.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • aaaguniaaa

  Dodano 2014-02-19 17:23 przez aaaguniaaa

  Założenie działalności a składki ZUS

  Witam,
  obecnie nie jestem w stosunku pracy, planuję założyć działalność gospodarczą. Proszę o informację nt. wysokości obowiązkowych składek ZUS jakie muszę odprowadzać. Czy są one zależne od moich przychodów czy całkowicie niezależne, tzn. mogę je opłacać, kiedy firma nie przynosi żadnych przychodó...

 • lalalith

  Dodano 2021-11-30 17:48 przez lalalith

  Jak zatrudnić męża na umowę zlecenie na czas zwolnienia lekarskiego

  Dzień dobry. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (sprzedaż internetowa). Konieczność zamykania kanałów sprzedażowych na czas choroby czy opieki nad dzieckiem (zwolnienie lekarskie) skutkuje każdorazowo utratą nie tylko zysków ale i klientów.
  Chciałabym, aby podczas zwolnienia lekarskiego ...

 • fryzia

  Dodano 2014-08-29 18:56 przez fryzia

  Jakie składki ZUS dla współwłaściciela firmy?

  Mąż chce założyć działalność usługi muzyczne i pozostawać w zatrudnieniu. Jest zatrudniony na umowę o pracę i chciałby założyć działalnośc usługi muzyczne.
  Czy może zgłosić żonę do działalności i jak wyglądałyby składki na ubezpieczenie? Czy jest możliwość opłacania najwyższej składki za żonę?

 • frogi

  Dodano 2014-03-04 15:14 przez frogi

  Czy mogę zatrudnić się u męża na umowę zlecenie opłacając składki ZUS od wysokości kwoty zlecenia?

  Znalazłam taki artykuł:
  cytuję: "Jedyny sposób na uniknięcie konieczności opłacania "dużego ZUS-u" za współmałżonka to zawarcie z nim umowy zlecenia. W takim przypadku składki ZUS wyliczane są jak dla zleceniobiorcy niespokrewnionego z przedsiębiorcą, czyli w zależności od wysokości kwoty zlecenia."...

 • Filipha

  Dodano 2013-12-30 13:44 przez Filipha

  Wyższy ZUS w ciąży

  Witam,
  jestem zatrudniona na pół etatu w firmie, ale dodatkowo już od dłuższego czasu pomagam mężowi w jego firmie (księgowość, obsługa biura itp.).
  Mąż chciałby mnie zatrudnić jako osobę współpracującą żebym mogła dostać większy zasiłek macierzyński, gdyż z połowy etatu to będą grosze. Jaka jest pr...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zatrudnienie małżonka na umowę zlecenie

  Zatrudnienie małżonka na umowę zlecenie

  Temat zatrudnienia małżonka lub innego członka rodziny na podstawie umowy zlecenia jest często poruszany na forach internetowych. Przedsiębiorcy zazwyczaj zastanawiają się, czy takie osoby muszą być zatrudnione na postawie umowy zlecenia ...

 • Składki ZUS nawet za osoby współpracujące

  Składki ZUS nawet za osoby współpracujące

  Przedsiębiorcy, którym w prowadzeniu firmy pomagają małżonek czy rodzice, powinni zapłacić za nich składki ZUS - nawet wtedy, gdy najbliższa rodzina wspiera firmę swoją pracą bezpłatnie.

 • Zatrudnienie żony to wyższe koszty firmy ale nie zawsze podatkowe

  Zatrudnienie żony to wyższe koszty firmy ale nie zawsze podatkowe

  Przedsiębiorca może zatrudnić w firmie najbliższą rodzinę, zyska na pewno bardzo lojalnego i oddanego pracownika, jednak nie wszystkie wydatki dotyczące osoby współpracującej zaliczy do kosztów firmowych.

 • Zatrudnienie małżonka nie zawsze opłacalne?

  Zatrudnienie małżonka nie zawsze opłacalne?

  Przedsiębiorcy nierzadko na początku prowadzenia biznesu zatrudniają do pomocy w firmie kogoś z rodziny z myślą, że zaoszczędzą i jednocześnie wyeliminują ryzyko związane ze współpracą z obcym człowiekiem. Aby poprawnie rozliczyć ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania