eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Ponowne korzystanie z "małego ZUS-u"


2014-01-27 13:17 autor: erta

7 000 odsłon

Ponowne korzystanie z "małego ZUS-u"

Uprzejmie proszę o poradę w niniejszej sprawie: obecnie prowadzę działalność gospodarczą, którą mam zamiar zakończyć/zawiesić z końcem stycznia. Styczeń to ostatni miesiąc, w którym korzystam z małego ZUS-u.

Jeżeli teraz zawieszę działalność na okres 24 miesięcy i w tym czasie jej nie podejmę, to kiedy ewentualnie będę mogła ponownie skorzystać z ulgi w ZUS?

Czy będzie to 60 miesięcy od dnia zawieszenia, czy 60 miesięcy od faktycznego wykreślenia z CEIDG? Nie mam pewności, co będę robiła w najbliższym czasie, możliwe, że podejmę działalność za ok rok, jednak jest też szansa, że tego nie zrobię i wówczas chciałabym zostawić sobie wolną drogę do ponownego skorzystania z ulgi za 5 lat. Czy okres zawieszenia wlicza się do 5 lat nieprowadzenia pozarolniczej działalności uprawniające do skorzystania z ulgi?

Wolałabym zawiesić działalność niż ją zakończyć, aby uniknąć choćby nawet opłaty skarbowej za ponowną rejestrację jako płatnik VAT, ale jeżeli wydłuży mi to termin do ewentualnego ponownego skorzystania z ulgi, wolę działalność zakończyć.

Z góry dziękuję za odpowiedzi,

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-01-28 14:34 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  moim zdaniem działalność należy zlikwidować. Proszę zwrócić uwagę, że w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej przepisy w zakresie ubezpieczeń społecznych odsyłają do przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a tutaj prowadzenie działalności i jej zawieszenie to dwie odrębne kwestie.

  Oceń odpowiedź 12 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • monika8901

  Dodano 2015-03-03 19:13 przez monika8901

  Jak obliczyć składki do PIT?

  Nie wiem, jaką kwotę mam wpisać w PIT. Chodzi o składki na ubezpieczenia. Od czerwca do listopada płaciłam mały ZUS: ubezpieczenie społeczne: 160 zł, ubezpieczenie zdrowotne: 270 zł. Jaka kwota powinna być wpisana? Nie rozliczałam ZUS w PKPiR, a od listopada działalność jest zawieszona. Nie zatrudni...

 • kak1

  Dodano 2014-01-24 16:38 przez kak1

  Jak uzyskać wysoki zasiłek macierzyński przy działalności gospodarczej?

  Prowadzę działalność od kwietnia 2011 i płacę dobrowolną najniższą składkę. Termin mam na lipiec. Poradzono mi zawieszenie płacenia składki dobrowolnej i przejście na maksymalna składkę min. 31 dni po zawieszeniu i płacenie jej przez co najmniej pełne 3 miesiące, a na lipiec zwolnienie lekarskie prz...

 • Eivva

  Dodano 2014-04-02 23:00 przez Eivva

  Kontrola z ZUS przedsiębiorcy na L4 w ciąży

  Witam,
  termin porodu mam na listopad. Działalność założyłam 3 lata temu, ale od listopada 2013 byłam na wychowawczym i miałam zawieszoną działalność. Teraz od 1 kwietnia została odwieszona, chciałabym też podwyższyć składki i od lipca iść na chorobowe. Obawiam się kontroli ZUS, nie wiem czy podważaj...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-04-02 02:17 przez konto usunięte

  Własna firma, zlecenie i szkoła

  Witam,
  chciałabym dowiedzieć się czegoś odnośnie składek ZUS dla młodych przedsiębiorców, którzy się uczą i ponadto mają umowy zlecenie.
  Otóż otworzyłam niedawno firmę i jednocześnie jestem zatrudniona na umowę zlecenie w innej. Do tego uczę się i mam 23 lata.
  Moje pytanie, czy ZUS który muszę płaci...

 • king

  Dodano 2014-02-04 11:04 przez king

  Własna działalność a świadczenie macierzyńskie

  Witam,
  od czerwca 2013 roku prowadzę działalność gospodarczą. Jest to moja pierwsza działalność, wiec płacę niski ZUS. Jestem w ciąży, termin porodu mam na wrzesień 2014.
  Czy mogę coś zrobić, aby moj zasiłek macierzyński wynosił więcej niż 300 zł? Co jeśli teraz podniosę składkę, skoro już pół roku ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania