eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Zasiłek macierzyński, działalność gospodarcza a składki do ZUS


2014-01-25 18:19 autor: marco305

8 930 odsłon

Zasiłek macierzyński, działalność gospodarcza a składki do ZUS

Witam,

czy jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą i odprowadzająca składki co miesiąc od najwyższej podstawy, odprowadziła także taką składkę za pełny miesiąc, w którym nastąpił poród (jeśli poród nastąpił w połowie miesiąca, np. 15.), to czy ZUS ma obowiązek zwrócić tą część składek od 15 do końca danego miesiąca, w którym nastąpił poród?

Jeśli odpowiedź na powyższe pytanie będzie twierdząca, to czy ZUS robi to (zwraca tą część nadpłaconych składek) automatycznie, czy też trzeba samemu złożyć wniosek do ZUS?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-01-25 18:29 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Nie. Szanowny Panie,  ZUS tak samo jak US niczego nie zwraca automatycznie.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-25 19:00 autor odpowiedzi: marco305

  Czyli po po złożeniu wniosku ZUS jest zobowiązany do zwrotu?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-25 19:18 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Składka chorobowa jest płatna w całości, a składka na ubezpieczenie społeczne płatna do 10. , ale za poprzedni miesiąc. W przypadku gdy, złożymy deklarację z wykazaniem pelnych składek, i takie też składki opłacimy, to można albo zaliczyć sobie tę nadpłatę na poczet składek przyszłych, albo złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych składek.

  pirosz skomentował/a odpowiedź 2014-10-10 11:36

  Panie Grzegorzu czy od składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości innej niż podstawowa nadpłatę również można rozliczyć? W przypadku do którego odnoszę swoje zapytanie ZUS powołując się na art. 18 ust. 9 u.s.u.s. stwierdził, że takiej proporcjonalnie obliczonej nadpłaty można żądać tylko od podstawowego wymiaru składek. Czy do tej sytuacji odnosi się jakiś konkretny przepis?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-26 09:14 autor odpowiedzi: Jowita

  Od dnia porodu należy wyrejestrować się ze składek społecznych ZWUA i zarejestrować do składki zdrowotnej ZZA od dnia porodu rozpoczyna się zasiłek macierzyński i prowadząc działaność gospodarczą jesteśmy zobowiązani do ubezpieczenia zdrowotnego. Proszę zrobić korektę DRA (proporcjonalnie zmniejszając podstawę) Napisać pismo do ZUS o rozliczenie konta (do 30 dni ZUS daje odpowiedź) A następnie wystąpić do ZUS z pismem o zaliczenie nadpłaty na poczet składek na ubezpieczenie zdrowotne.

  marco305 skomentował/a odpowiedź 2014-01-26 17:00

  Jeśli poród nastąpił 15.XII a dotąd ZUS nie przelał zasiłku (czyli rozumiem, iż nie podjął jeszcze decyzji o zasiłku), to czy: 1) można wyrejestrować się ze składek społ. ZWUA i zarejestrować do składki zdrowotnej ZZA? 2) jeśli odpowiedź na pytania nr 1 jest twierdząca, to czy jeśli wyrej. będzie z datą np.: 30.01.14 to za styczeń będzie można przelać tylko składkę za ubezp. zdrowotne (bo poród był w grudniu), czy też trzeba przelać wszystkie składki bo wyrej. nastąpiło dopiero 30 stycznia?

  pirosz skomentował/a odpowiedź 2014-10-10 11:37

  Pani Jowito czy od składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości innej niż podstawowa nadpłatę również można rozliczyć? W przypadku do którego odnoszę swoje zapytanie ZUS powołując się na art. 18 ust. 9 u.s.u.s. że takiej proporcjonalnie obliczonej nadpłaty można żądać tylko od podstawowego wymiaru składek. Czy jest do tej sytuacji odnosi się jakiś konkretny przepis?

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-02 20:33 autor odpowiedzi: Jowita

  W dniu porodu rozpoczyna się macierzyński. Za styczeń obowiązkowa tylko składka zrowotna.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-04-22 09:44 autor odpowiedzi: alajan1

  Stanowiska ZUS przyjmującego, że proporcjonalnemu zmniejszeniu podlega jedynie najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, nie podzielają sądy powszechne. Uznają one, iż przedsiębiorca może proporcjonalnie zmniejszać także wyższą niż najniższa podstawę wymiaru składek na przedmiotowe ubezpieczenia bez ryzyka utraty czy obniżenia świadczeń. Przykładowo Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z dnia 17 maja 2011 r. (sygn. akt III AUa 2177/10) stwierdził, że: "Proporcjonalne zmniejszenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących działalność gospodarczą przewidziane w art. 18 ust. 9 i ust. 10 ustawy z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych dotyczy wszystkich zadeklarowanych kwot (art. 18 ust. 8), a nie tylko kwoty najniższej podstawy wymiaru składek.".

  Analogiczne stanowisko zajął Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 23 maja 2013 r. (sygn. akt III AUa 1510/12).

  malami77 skomentował/a odpowiedź 2015-04-24 13:52

  Witam serdecznie. Mam taki sam problem - czy jeśli ZUS odmówił mi złożenia korekty DRA za styczeń i zaliczenia nadpłaty składek na następny miesiąc to jedyna droga odzyskania pieniędzy to droga sądowa?? Pierwsze zwol.lek. ciążowe złożyłam 7 stycznia (a zwol.lek od 05.01.15) i spytałam czy mogę już złożyć deklarację za 4 dni pracy - Pani mnie poinformowała że dopóki nie mam decyzji o przyznaniu zasiłku nie mam takiej możliwości. Zapłaciłam składki od najwyższej za styczeń, a kiedy chciałam po 10 lutym złożyć deklarację powiedziano mi że już po terminie. Do dnia dzisiejszego nie mam decyzji o zasiłku, a od 6 kwietnia jestem na macierzyńskim. Teraz mam jeszcze problem ze złożeniem druków ZWUa i ZZA - bo nie mam Decyzji. Co zrobić???

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • mamawp

  Dodano 2014-09-12 09:24 przez mamawp

  Macierzyński od najwyższych składek

  Witam,
  prowadzę działalność gospodarczą od kilku lat. Jestem w ciąży, termin porodu mam na połowę grudnia. Od kwietnia wyrejestrowałam się z chorobowego i nie opłacałam składki chorobowej. We wrześniu zamierzam złożyć druk ZWUA a następnie ZUA ze zgłoszeniem do dobrowolnego chorobowego od 1.10.2014 ...

 • Anioszka

  Dodano 2014-02-14 22:35 przez Anioszka

  Dotacja na założenie firmy od czerwca a ciąża... i zasiłek macierzyński

  Witam,
  ubiegam się od (od września 2013) o dotację na założenia firmy - 22 000 zł. Planowana wypłata środków to czerwiec 2014. Okazało się, że jestem w ciąży i termin wypadnie na połowę października 2014.
  Mam pytanie: czy czekać na dotację i zapłacić ZUS za pełne tylko 3 miesiące: lipiec, sierpień, ...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-11-25 21:41 przez konto usunięte

  Zasiłek macierzyński dla kobiety prowadzącej działalność gospodarczą

  Witam,
  od ponad 2 lat prowadzę działalność gospodarczą. W marcu zaszłam w ciążę (termin mam na grudzień 2013). W sierpniu ostatni raz płaciłam preferencyjną składkę ZUS. Za wrzesień płaciłam już ZUS liczony 60% od średniej krajowej, czyli ponad 1 tys zł. Na październik zawiesiłam działalność gospoda...

 • freeq3

  Dodano 2013-11-23 12:12 przez freeq3

  Działalność gospodarcza w ciąży

  Witam,
  obecnie moja żona jest w ciąży. Termin porodu to początek marca 2014. Chcemy założyć działalność gospodarczą od stycznia i opłacić najwyższą składkę. W lutym przejść na wcześniejsze macierzyńskie (tak dla pewności, jakby dzidziuś urodził się wcześniej).
  Czy wystarczy opłacić tylko jedną skład...

 • Ania.Pomorze

  Dodano 2013-11-20 12:12 przez Ania.Pomorze

  Wysoki zasiłek macierzyński dla przedsiębiorców. Jakie zmiany?

  Prowadzę firmę od lutego 2013, termin porodu mam na czerwiec 2014 roku. Czy obecnie wiadomo coś PEWNEGO w temacie zmian dotyczących wysokich zasiłków macierzyńskich dla przedsiębiorców?
  Od wiosny straszą planami rządu, projektami zmian, itp., ale nie mogę znaleźć konkretnej informacji.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Masz firmę? Pamiętaj złożyć ZUS DRA

  Masz firmę? Pamiętaj złożyć ZUS DRA

  Z początkiem maja (2.05) upłynął termin na składanie zeznań podatkowych za 2022 rok. Dla przedsiębiorców to jednak nie koniec formalnych rozliczeń. Wraz z końcem roku składkowego wszyscy prowadzący firmę są zobowiązani przygotować ...

 • Nowe kody tytułu ubezpieczeń

  Nowe kody tytułu ubezpieczeń

  Od 1 kwietnia zmieniły się kody tytułów ubezpieczeń dla niektórych grup przedsiębiorców. Osoby, których dotyczą zmiany powinny dokonać przerejestrowania w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

 • Niższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 2025 roku

  Niższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 2025 roku

  Ministerstwo Finansów zapowiedziało od 2025 roku obniżenie i uproszczenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. To rozsądna propozycja - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • Wakacje od ZUS: zwolnienie ze składek będzie miało swoją cenę

  Wakacje od ZUS: zwolnienie ze składek będzie miało swoją cenę

  Na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego pojawił się projekt ustawy wprowadzającej tzw. wakacje od ZUS-u. Zgodnie z założeniami projektu będą mogli z nich skorzystać mikroprzedsiębiorcy przez jeden miesiąc w roku. Składki za czas ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania