eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Praca na etacie i własna działalność. Jak rozliczyć ZUS?


2013-10-28 10:46 autor: donia

13 780 odsłon

Praca na etacie i własna działalność. Jak rozliczyć ZUS?

Witam,

chciałabym zadać następujące pytanie, a mianowicie: w chwili obecnej pracuję na etacie i równocześnie chciałabym otworzyć własną działalność gospodarczą. Interesuje mnie jaką kwotę będę musiała płacić do ZUS za składki ubezpieczeniowe oraz w jakiej wysokości będę ponosić koszty za składki ZUS w chwili, gdy pracę stracę lub dobrowolnie się zwolnię i dalej będę prowadzić działalność?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-10-28 11:50 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

  Jeżeli z etatu otrzymuje Pani co najmniej wartość minimalnego wynagrodzenia (1600 zł w roku 2013), to w dzialalności obowiązkowa będzie tylko składka ubezpieczenia zdrowotnego (kwota 261,73 zł do końca 2013 r). W przypadku utraty pracy lub otrzymywania wynagrodzenia mniejszego niż minimalne krajowe, należy opłacać dodatkowo składki ubezpieczenia społecznego oraz Fundusz Pracy. Ich wysokość jest uzależniona od tego czy za okres pierwszych 24 miesięcy prowadzenia działalności przysługuje Pani preferencja. Składki preferencyjne obowiązują przedsiębiorcę, który:

  • nie prowadzi lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadził pozarolniczej działalności lub
  • nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywała w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
  Wtedy też wysokość ubezpieczenia społecznego  z dobrowolnym chorobowym przez pierwsze 2 lata wynosi: 153,12 zł  a Funduszu Pracy się nie płaci.Jeżeli preferencja nie będzie Pani obowiązywać to wysokość ubezpieczenia społecznego z dobrowolnym chorobowym wynosi : 710,67 zł oraz dodatkowo Fundusz Pracy: 54,58 zł.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-28 11:53 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

  Praca etat przy wynagrodzeniu co najmniej najniższa krajowa obecnie 1600zł równolegle otwarta działalność gospodarcza - składki ZUS tylko ubezpieczenie zdrowotne 261,73zł.

  W momencie zaprzestania pracy na etat ZUS preferencyjne składki społeczne 24 m-ce od rozpoczęcia działalności  obecnie podstawa 480zł(30% najniższego wynagrodzenia)
  Razem społeczne z chorobowym = 153,12,
  Razem społeczne bez chorobowego= 141,36

   ale jest warunek osoby te:

  nie prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania tej działalności nie prowadziły pozarolniczej działalności,

  nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej

  Gdy nie spełnia się tych warunków to pełne składki społeczne i FP

  skł. społ bez ubchor.656,09 zł
  skł społ z ubezp.p.chor.710,67 zł
  skł zdrow.261,73 zł
  FP 54,58 zł

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-10 12:30 autor odpowiedzi: ripley8

  A czy nie jest tak, że osoba na etacie zarabiająca więcej niż najniższa krajowa i zakładająca działalność (z preferencyjnym ZUSem) płaci oprócz zdrowotnego też FP??

  Znalazłam taki zapis:

  "Składka na Fundusz Pracy nie wystąpi, jeżeli przedsiębiorca nie posiada innych tytułów do ubezpieczenia społecznego. Jeżeli jednak przedsiębiorca posiada inne tytuły (np. umowa o pracę, zlecenie itd.), wówczas obowiązek zapłaty składek na Fundusz Pracy wystąpi, gdy łączna podstawa wymiaru składek wyniesie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę."

  To jak to w końcu jest z tym FP przy jednoczesnej umowie o pracę + DG?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-10 17:56 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

  Nie, napewno nie płaci się składek FP , gdy się  jest się na etacie i prowadzi DG, bo wówczas z DG obowiązkowo płaci się tylko składki zdrowotne, składek społecznych nie płaci się - chyba, że ktoś chce - bo są dobrowolne, przy takiej opcji rzeczywiście FP płaciło by się.Jeszcze nie spotkałam się, żeby ktoś dobrowolnie wybierał jeszcze składki społeczne jeśli może skorzystać z niepłacenia.
   

  www.deklar.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-01-31 20:57 autor odpowiedzi: michal507

  Witam,
  Proszę o informację:
  Pracuję na etacie (dochody wyższe niż minimalna krajowa) i chciałbym dodatkowo otworzyć działalność gospodaraczą, dodam że prowadziłem działalność 02-08.2016 (dochody tylko z działalności gospodarczej).
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam,
  Michał

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • aniamalin

  Dodano 2014-10-23 15:21 przez aniamalin

  Wysokość składki ZUS dla nowo otwartej firmy na urlopie macierzyńskim

  Witam,jestem na urlopie macierzyńskim (etat) i zakładam działalność. Jakie składki będą mnie obowiązywać składki do ZUS? Wydaje mi się, że w okresie urlopu macierzyńskiego firma nie płaci za mnie składek do ZUS. Jak to jest?

 • mmaarrcciin

  Dodano 2014-08-24 21:23 przez mmaarrcciin

  Zniżki ZUS a praca na etacie

  Pracuję w firmie na pełnym etacie i chcę założyć firmę. Załóżmy, że firma po trzech miesiącach się rozwinie i będę musiał się zwolnić.
  Czy w tym przypadku będzie mnie dalej obowiązywać ulga na ZUS?

 • mag22

  Dodano 2014-05-07 21:43 przez mag22

  Umowa o pracę i własna działalność a zasiłek macierzyński

  Witam,
  palnuję zajść w tym roku w ciążę. Aktualnie jestem zatrudniona na umowę o pracę, ale dodatkowo chcę otworzyć działalnosć, aby otrzymać dodatkowy macierzyński.
  Proszę o informację, czy dostanę dwa macierzyńskie - z etatu i z działalności, czy tylko z jednego źródła? Jeśli jest szansa na kumula...

 • wkret.piskorz

  Dodano 2014-04-18 14:38 przez wkret.piskorz

  ZUS w ciąży

  Witam,
  wiem, że pytanie o podwyższony ZUS w czasie ciąży zadawane jest bardzo często, ale nie znalazłam odpowiedzi dotyczącej mojej sytuacji. Od 2009 prowadzę działalność gospodarczą, a mąż jest osobą współpracującą. Dodatkowo od 1,5 roku jestem zatrudniona.
  Jestem obecnie w 6. tygodniu ciąży i chci...

 • mmaarrcciin

  Dodano 2014-08-25 21:28 przez mmaarrcciin

  Składki ZUS przy prowadzeniu działalności

  Witam,
  pracuję na cały etat i prowadzę działalność. Teraz chcę się zwolnić i zająć się tylko swoją działalnością.
  Moje pytanie jest takie, czy po zwolnieniu 1,5 roku będę płacił ZUS ulgowy ok. 400 zł, czy już normalny ok. 1000 zł?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania