eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Czy w zakładzie pracy mam powiadomić o działalności gospodarczej?


2013-10-20 17:36 autor: ela_125

5 444 odsłon

Czy w zakładzie pracy mam powiadomić o działalności gospodarczej?

Witam

pracuję w instytucji państwowej a dodatkowo chcę otworzyć działalność, Czy powinnam o tym poinformować pracodawcę i czy nie ma takiej konieczności i co się z tym wiąże? Co z ZUS-em?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-10-21 09:33 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  O założeniu DG należy powidamoić pracodawcę , w celu iniknięcia podwójnego odliczania ulgi podatkowej przy wyliczaniu zaliczek na podatek dochodowy.

  W ZUS, jeżeli na umowę o pracę zarabia się co najmniej równowartość minimalnego wynagrodzenia (1600), obowiązkowa będzie jedynie składka zdrowotne. Należy dokonać zgłoszenia ubezpieczonego na druku ZZA, w przeciwnym razie obowiązkowe również skłądki społeczne - zgłoszenie na druku ZUA.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Kamenaa

  Dodano 2017-03-19 23:08 przez Kamenaa

  Firma z mężem

  Chcemy z mężem założyć firmę, w której oboje będziemy pracować - głównie ja, mąż ze względu na drugą pracę dysponuje tylko jednym dniem w tygodniu.Jaką formę działalności wybrać? Spółka? Działalność jednosobowa i zatrudnienie/umowa zlecenie dla męża? A może lepiej dwie osobne firmy? Profil działalno...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-01-23 09:31 przez konto usunięte

  Działalność gospodarcza na rękodzieło i zatrudnienie na etacie

  Dzień dobry!
  Jestem zatrudniona na etacie - umowa o pracę. Chcę otworzyć sklep internetowy i sprzedawać w nim wykonane ręcznie: kartki, zaproszenia, albumy, pamiątki, różne przedmioty ozdobione metodą decoupage. Co muszę zrobić aby założyć działalność gospodarczą? Jakie jednorazowe opłaty i gdzie bę...

 • justyna.mlynek90

  Dodano 2013-06-19 21:18 przez justyna.mlynek90

  Czy bezrobotna żona może pracować w moim sklepie i czy muszę płacić składki ZUS?

  Witam,
  Czy jeśli jestem zatrudniony na cały etat i otwieram nową działalność (sklep z odzieżą), to moja żona będzie mogła w nim sprzedawać i nie będę musiał opłacać za nią żadnych składek? Dodam, że żona jest zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna.

 • adamadam85

  Dodano 2013-07-22 09:56 przez adamadam85

  Jakie składki do ZUS w przypadku spółki cywilnej?

  Jeżeli jestem zatrudniony na umowę o pracę i zakładam spółkę cywilną (wiąże się to z założeniem działalności gospodarczej), to jakie stałe opłaty do ZUS-u będę ponosił?

 • konto usunięte

  Dodano 2013-06-11 08:53 przez konto usunięte

  Kiedy nie trzeba płacić składek społecznych?

  Prowadzę działalność gospodarczą (KPiR) i dodatkowo niedługo będę zatrudniona na etat. Bardzo proszę o informację, ile muszę zarabiać żeby być zwolnioną z opłacania w działalności składek społecznych?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania