eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Umowa o pracę i własna działalność a zasiłek macierzyński


2014-05-07 21:43 autor: mag22

3 834 odsłon

Umowa o pracę i własna działalność a zasiłek macierzyński

Witam,

palnuję zajść w tym roku w ciążę. Aktualnie jestem zatrudniona na umowę o pracę, ale dodatkowo chcę otworzyć działalnosć, aby otrzymać dodatkowy macierzyński.

Proszę o informację, czy dostanę dwa macierzyńskie - z etatu i z działalności, czy tylko z jednego źródła? Jeśli jest szansa na kumulację zasiłku, to lepiej założyć działaność przed zajściem w ciążę czy można już w trakcie?

Jeśli jestem na etacie, to czy muszę płacić pełny ZUS do działalności, czy tylko część, aby otrzymać podwójny zasiłek macierzyński?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-05-07 08:41 autor odpowiedzi: nana2051

  Niestety nie dostanie Pani dwóch zasiłków, albo etat albo działalność, jeśli nie chce Pani rezygnowac z etatu musiałaby sie Pani umówic z pracodawca żeby pensja była niższa od płacy minimalej, wówczas mogłaby Pani opłacać Zus z działalności gospodarczej, podnieść składki przed porodem i uzyskać macierzyński coś w granicach 6800 na rękę. Innym rozwiązaniem jest poszukanie dodatkowego etatu, wówczas z dwóch etatów można pobierać macierzyński.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-07 22:01 autor odpowiedzi: mag22

  Dziękuję za odpowiedź.

  Czy może mnie zatrudnić moja siostra, która prowadzi jednosobową działalność? i jak dlugo powinno trwać zatudnienie, żeby otrzymać macierzyński z dwóch podstaw? czy zatrudnienie w drugiej firmie powinno być na pełen etat czy wystarczy 1/8 etetu z przyzwoitą pensją?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-08 08:54 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Jezeli jest Pani juz zatrudniona na cały etat to w drugiej firmie radziłabym na nie wiecej niz 1/2 etatu. Siostra może Pania zatrudnić na przyzwoita pensje ale prosze pamiętać ze ZUS ostatnio bardzo kontroluje takie ubezpieczenia i jeżeli siostra zatrudnia pracownikow na minimum wynagrodzenia a Pania zatrudni na wysokie wynagrodzenie to ZUS szybko to wyłapie i przyjdzie na kontrole z zamiarem pozornego zatrudnienia.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Tuptus111

  Dodano 2014-03-23 20:34 przez Tuptus111

  Działalność gospodarcza a ciąża

  Witam,
  do 14 marca miałam umowę zlecenie (płaca prowizyjna), z której szef odprowadzał najniższą składkę, aby zapewnić mi leczenie w ramach NFZ. Planowałam założenie działalności gospodarczej i kontynuowanie współpracy z firmą, w której do tej pory pracowałam.
  Obecnie okazało się, że jestem w ciąży....

 • patrol3

  Dodano 2014-01-30 19:10 przez patrol3

  Działalność gospodarcza 2,5 roku i plany na ciążę

  Witam!
  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą od 2,5 roku. Mam plan na ciążę,  zastanawiam się czy składki do ZUS-u zwiększyć już teraz, czy wystarczy jak już będę w ciąży?
  Chodzi mi oczywiście o korzyści materialne w momencie, kiedy będę na macierzyńskim? Konkretnie przez ile miesięcy mam pł...

 • malvina1987

  Dodano 2014-01-28 11:50 przez malvina1987

  Zasiłek macierzyński w 2014 dla przyszłych przedsiębiorców

  Witam,
  moje pytanie dotyczy zasiłku macierzyńskiego odnośnie prowadzenia firmy.
  Jestem w ciąży i przewidywany termin porodu mam na 1 czerwca 2014 r. Już wcześniej myślałam o prowadzeniu własnej działalności, ale ciąża skomplikowała moje plany. Chciałabym jednak mój pomysł zrealizować i firmę założyć...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-07-30 07:55 przez konto usunięte

  Jakie są składki dla wyższej podstawy?

  Jak wyliczyć składkę w ZUS od wyższej niż 2247 zł podstawy dla przedsiębiorców?
  Planując rodzinę chciałabym zapewnić sobie zasiłek w granicach 2500 zł. Jakie składki muszę płacić od takiej podstawy, a jakie jeśli chcę uzyskać 2800 zł?

 • Grzesiek

  Dodano 2014-02-04 18:44 przez Grzesiek

  Własna działalność a ciąża. Jak wygląda sprawa ze składkami ZUS?

  Witam,
  żona ma umowę na zlecenie, a planuje zajść w ciążę. Ma możliwość iż, może założyć własną działalność i będzie wystawiała faktury obecnemu pracodawcy. I tu mam pytanie, a jestem totalnie zielony:
  - Jak jest z własną działalnością aby dostawać najwyższy zasiłek?
  - Przez ile musi odprowadzać naj...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania