eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Co robić, gdy pracodawca jest złośliwy?


2013-04-25 08:47 autor: zatroskany

4 320 odsłon

Co robić, gdy pracodawca jest złośliwy?

Co można zrobić gdy firma się rozpada, pracodawca zwolnił już ok. 15 osób, a mnie robi złośliwości?

Ponieważ od wielu lat pracuję w systemie zmianowym, tak jak moja żona, to zawsze jest komu zaopiekować się dzieckiem. Pracodawca wiedząc o tym, ustawia mi tak zmiany abyśmy byli jednocześnie w pracy.

W takiej sytuacji bywa, że nie ma komu odebrać ze szkoły dziecka, które ma 7 lat. Nie mamy żadnej babci ani rodziny, która by nam pomogła.

Co zrobić aby jakoś wpłynąć na pracodawcę albo jaki wybrać sposób zwolnienia aby był dla mnie jak najbardziej korzystny?

Nadmieniam, że pracuję w tej firmie od 8 lat mam umowę na czas nieokreślony a postępowanie pracodawcy skłania do tego bym sam się zwolnił bez okresu wypowiedzenia.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-04-25 12:53 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

    Najkorzystniejszym dla pracownika rozwiązaniem umowy jest wypowiedzenie ze strony pracodawcy, gdyż przysługuje mu wynagrodzenie za okres wypowiedzenia i prawo do zasiłku po 7 dniach od daty rejestracji, o ile spełnia się warunki do jego otrzymania,. W przypadku rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron prawo do zasiłku będzie przysługiwało po 90 dniach od daty rejestracji i zasiłek o te 90 dni ulegnie skróceniu. Jeśli porozumienie stron nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub z przyczyn dotyczących zakładu pracy prawo do zasiłku przysługuje po 7 dniach od daty rejestracji.

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • pracownikXYZ

    Dodano 2021-02-18 15:34 przez pracownikXYZ

    Kiedy złożyć wypowiedzenie?

    Dzień dobry, Pracuję na umowie o pracę w obecnej firmie od 1.10.2020 r. Początkowo 3 miesiące na okres próbny, teraz na czas nieokreślony.
    Kiedy powinnam złożyć wypowiedzenie, aby skończyć pracę ostatniego dnia marca 2021 r. Mija wtedy 6 miesięcy pracy. Czy jeśli złożę wypowiedzenie z końcem lutego,...

  • zonia

    Dodano 2013-05-15 02:24 przez zonia

    Redukcja etatów i zwolnienie z pracy. Jaki jest okres wypowiedzenia?

    Pracuję na umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracodawca zawiadomił mnie o przewidywanym zwolnieniu z tytułu redukcji etatu.
    Jaki jest czas wypowiedzenia? Czy mam prawo do odprawy, czy możliwe jest zwolnienie, gdy do emerytury mam 3 lata?

  • krzysztofW4

    Dodano 2013-03-29 20:40 przez krzysztofW4

    Wymówienie umowy na czas nieokreślony niesolidnemu pracownikowi po 4 miesiącach zatrudnienia

    Witam!
    Jestem właścicielem małej (4 os) firmy z branży usługowej.
    Od 4 miesięcy zatrudniam pracownika na umowę o pracę na czas nieokreślony. Ponieważ (niestety) nie mam jeszcze dużego doświadczenia w zatrudnianiu pracowników, a problematyczny pracownik jest "starym, dalekim znajomym" od razu podpisa...

  • LauraB4

    Dodano 2012-11-29 22:50 przez LauraB4

    Podstawa prawna rozwiązania umowy o pracę

    Witam serdecznie. Jestem zatrudniona na stanowisku urzędnika na czas nieokreślony. Przez rok byłam na świadczeniach rehabilitacyjnych i nadal mam leczenie. Zakład pracy chce rozwiązać ze mną umowę, ponieważ będę składać wniosek o rentę.
    Bardzo proszę o informację odnośnie podania mi na jakiej podsta...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-05-25 13:37 przez konto usunięte

    Urlop wychowawczy a likwidacja etatu

    Osoba zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony obecnie przebywa na urlopie wychowawczym. Czy można rozwiązać umowę o pracę likwidując etat, a jeżeli tak, to jaki jest okres wypowiedzenia?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

    Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

    Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy realizowane jest w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy. W konsekwencji pracodawca ma prawo wtórnie zobowiązać pracownika do świadczenia pracy (zgoda zatrudnionego nie jest wymagana) ...

  • Odroczony urlop rodzicielski: pole do nadużyć?

    Odroczony urlop rodzicielski: pole do nadużyć?

    Wśród wielu zmian, którym w ostatnim czasie poddawany jest Kodeks pracy, jedną z istotniejszych jest nowelizacja z dnia 24 lipca 2015 r. wprowadzająca nowe rozwiązania w zakresie urlopów związanych z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Z ...

  • Skrócenie półrocznego okresu wypowiedzenia

    Skrócenie półrocznego okresu wypowiedzenia

    Ustawodawca dopuszcza, aby w wyjątkowych okolicznościach trzymiesięczne wypowiedzenie bezterminowej umowy o pracę zostało na mocy jednostronnej decyzji pracodawcy skrócone do jednego bądź dwóch miesięcy. Co jednak w sytuacji, gdy z umowy o ...

  • Okres wypowiedzenia dłuższy niż przewidują przepisy?

    Okres wypowiedzenia dłuższy niż przewidują przepisy?

    Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: szeregi firmy zasilił pracownik, na którego pozyskaniu bardzo zależało szefowi . Chodziło przede wszystkim o wysokie kompetencje i duże doświadczenie zawodowe, którym legitymował się świeżo ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania