eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Odpowiedzialność materialna po ustaniu stosunku pracy


2013-04-24 17:32 autor: kacy

6 639 odsłon

Odpowiedzialność materialna po ustaniu stosunku pracy

Dzień dobry,

Ostatnio pracowałam w sklepie wielkopowierzchniowym branży AGD/RTV. Na początku sierpnia 2012 roku złożyłam pisemne wypowiedzenie i umowa o pracę została rozwiązana z końcem sierpnia, po upływie okresu wypowiedzenia (2 tygodnie).

Otrzymałam świadectwo pracy. W sklepie miałam, jak każdy pracownik, odpowiedzialność materialną. W okresie wypowiedzenia, do dnia zakończenia pracy nie odbyła się inwentaryzacja.

Wczoraj, 22 kwietnia 2013 roku, w godzinach popołudniowych, po 8-miu miesiącach od ustania stosunku pracy, otrzymałam pismo z byłej firmy zwykłym listem, że tego samego dnia w godzinach porannych odbędzie się inwentaryzacja i powinnam się stawić. Pomijając fakt, że nie miałam szansy nawet tego zrobić, czy pracodawca może rościć sobie do mnie jakieś pretensje z tytułu ewentualnych braków?

Poprzednia inwentaryzacja była około miesiąc przed moim odejściem z firmy. Proszę o jasną odpowiedź, bo naczytałam się trochę w sieci i według mnie nie, ale znalazłam też gdzieś zapis, że tak - do roku czasu.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-04-27 21:37 autor odpowiedzi: YPIConsulting

  Witam

  Zgodnie z art.19 i 20 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4.10.1974 r. w sprawie wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie, w razie wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną ze stron, zakończenie inwentaryzacji powinno nastąpić najpóźniej w dniu rozwiązania umowy o pracę. W razie bezskutecznego upływu terminu rozpoczęcia inwentaryzacji, pracownik jest wolny od odpowiedzialności.

  Pozdrawiam

  Agnieszka Janiec

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-04-29 15:20 autor odpowiedzi: kacy

  Bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania