Czy mogę połączyć dwa wnioski składane u pracodawcy? Chodzi tu o obniżenie wymiaru czasu pracy o 1 godzinę oraz o połączenie dwóch półgodzinnych przerw na karmienie w jedną godzinną. Te dwa wnioski pozwoliłyby mi pracować 2 godziny krócej. Czy pracodawca może nie wyrazić zgody na moje wnioski, czy musi je zaakceptować?
2012-12-13 17:47 autor odpowiedzi: konto usunięte
Szanowna Pani,
w moje opinii ma Pani możliwość złożenia obydwóch wniosków do pracodawcy w jednym piśmie.
W mojej opinii pracodawca winien przychychylić się do wniosku o połączeniu dwóch półgodzinnych przerw na karmienie w jedną, przerwy te na wniosek pracownicy mogą być bowiem z art. 187 kodeksu pracy udzielane łacznie.
Jeżeli chodzi natomiast o obniżenie wymiaru czasu pracy, zgodnie z art. 29 (2) par. 2 § 2. pracodawca powinien, w miarę możliwości, uwzględnić wniosek pracownika dotyczący zmiany wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę.
Jeżli więc pracodawca będzie miał taką możliwość winien także uwzglednić Pani wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy. Podkreślić jednak należy, że jest to prawo a nie obowiązek pracodawcy.
z wyrazami szacunku,
Anna Wylag
Kancelaria Radcy Prawnego
Stanisława Wylag
Tarnowskie Górt
Oddział Siemianowice Śląskie
Dodano 2013-02-04 14:35 przez olimam
Witam,
Po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego mam zamiar skorzystać z art. 186-7 KP i zmniejszyć swój wymiar pracy. Czy po upływie 12 miesięcy pracodawca ma obowiązek przywrócić mi wcześniejszy - większy - wymiar pracy czy też podając jakieś powody, może mnie pozostawić na tym mniejszym etaci...
Dodano 2021-11-22 10:53 przez brzeczek
Witam. W sierpniu ubiegłego roku urodziłam syna, którego wciąż karmię piersią, a w tym roku we wrześniu rozpoczęłam nową pracę na umowie próbnej na 3 miesiące.
Teraz dostałam umowę na 2 lata i dowiedziałam się od koleżanki z działu, że mogłabym mieć dodatkowe przerwy na karmienie piersią. Czy mogę z...
Dodano 2012-12-10 11:00 przez Ewunia
Czy wracając do pracy po urlopie wychowawczym i składając u pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy, mogę zadecydować o pracy na 4/5 etatu? (tzn 4 dni w tygodniu zamiast 5 po 8 godzin).
Czy uwzględniając we wniosku taką informację muszę czekać na zgodę pracodawcy czy jest to to dla niego ...
Dodano 2013-06-21 16:07 przez Mała1977
Witam,
Mam takie pytanie dotyczące mojej pracy. Wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim w marcu 2013 r., bo sytuacja materialna nie pozwoliła mi pozostać z dzieckiem na urlopie wychowawczym. Od tego momentu byłam już 3 razy na zwolnieniu na dziecko, bo często choruje.
Z przyczyn takich, że jestem...
Dodano 2013-02-25 08:17 przez mike
Mój urlop wychowawczy kończy się 24.03. Czy mogę wrócić do pracy na zmniejszony etat, np. na 1/2 czy 3/4 etatu? Czy pracodawca może się nie zgodzić?
Proszę też o podpowiedź, jak napisać takie pismo prawidłowo.
Pozdrawiam.
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Karmienie piersią a zaświadczenie od lekarza
Kodeks pracy przyznaje pracownicom karmiącym piersią prawo do przerw na karmienie wliczanych do czasu pracy. Jeżeli pracownica świadczy pracę przez więcej niż 6 godzin dziennie, ma prawo do 2 półgodzinnych przerw w pracy, a w przypadku ...
Przepisy "work-life balance" wchodzą w życie. Nawet 7 dni dodatkowego urlopu w ciągu roku
Z ponad półrocznym opóźnieniem, 26 kwietnia 2023 roku, wchodzą w życie przepisy Kodeksu Pracy związane z zachowaniem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, wdrażające tzw. dyrektywę work-life balance. Nowe zasady oznaczają ...
Dodatkowe urlopy i przerwy w pracy, czyli dyrektywa work-life balance w Polsce od 26 kwietnia
Rok 2023 przyniósł poważne zmiany w Kodeksie pracy. Oprócz nowelizacji przepisów w zakresie pracy zdalnej, 26 kwietnia zaczną też obowiązywać regulacje wdrażające unijną dyrektywę work-life balance oraz dyrektywę w sprawie ...
Nowelizacja Kodeksu pracy. Jakie zmiany wchodzą życie w kwietniu 2023?
Nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie dyrektywy w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz równowagi między życiem zawodowym a prywatnym już czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Vacatio legis w tym ...
2023-07-12 10:58
2023-04-11 20:01