eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Obniżenie wymiaru czasu pracy


2012-12-10 11:00 autor: Ewunia

3 794 odsłon

Obniżenie wymiaru czasu pracy

Czy wracając do pracy po urlopie wychowawczym i składając u pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy, mogę zadecydować o pracy na 4/5 etatu? (tzn 4 dni w tygodniu zamiast 5 po 8 godzin).

Czy uwzględniając we wniosku taką informację muszę czekać na zgodę pracodawcy czy jest to to dla niego informacja wiążąca? Czy w takim wniosku muszę podać termin zakończenia pracy w podanym wymiarze?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-12-10 12:00 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

  Witam!

  Jeśli jest Pani uprawniona jeszcze do urlopu wychowawczego, może Pani złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mogłaby Pani z takiego urlopu korzystać. Kodeks pracy mówi wyraźnie, że pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Trzeba mieć jednak na uwadze, że taki wniosek skłąda się na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Powinna Pani wskazać we wniosku, od kiedy do kiedy chciałaby Pani z tego uprawnienia skorzystać.

  Pozdrawiam serdecznie!

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania