eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zaprzeczenie że jestem w ciąży a umowa na stałe


2022-03-17 18:38 autor: Krysia6446

1 910 odsłon

Zaprzeczenie że jestem w ciąży a umowa na stałe

Mam umowę na czas określony. Byłam miesiąc na L4, ale pod koniec zwolnienia inny lekarz wystawił mi z kodem B. Ze względu na kończącą się umowę i chęć podpisania na czas nieokreślony L4 było wystawione na inny kod choroby, ale lekarz na zastępstwie wystawił mi z kodem ciążowym, bo poprosiłam o lek na przeziębienia dla kobiet w ciąży i mimo mojej prośby wystawił kod B.

Po powrocie do pracy dostałam telefon z kadr czy jestem w ciąży, bo pani z kadr musi wiedzieć jak przygotować listę płac do wypłaty, gdyż ostatnie L4 jest  kodem B,  na co zaprzeczyłam. 

Czy w takiej sytuacji, jeśli za 3 tygodnie kończy się mi umowa i podpiszę nową na stałe, a po np. 2 tygodniach pójdę na L4 ciążowe, a jest to 4 miesiąc ciąży, to grozi mi za to jakaś dyscyplinarka lub inna kara?

Pytanie zaktualizowano 2022-03-17 20:51

L4 bylo spowodowane grypa, ale ze względu na konczacą się umowę bylo wystawiane kodem chorobowy a nie ciazowym.niestety inny lekarz z którym konsultowalam ostatnie przedłużenie zwolnienia nie wystawił l4 tym samym kodem choroby co poprzednie l4, tylko patrząc na opis choroby i przepisane mi leki dla kobiet w ciąży wystawił l4 na kolejny tydzień ale z jednostka chorobowa ciąży.   Mam umowę teraz roczną na czas określony, ktora kończy się za 3 tygodnie. Kolejna miala by być na stałe. Obecnie to 17 tydzien ciazy.  Kadrowa zadzwoniła zeby dopytać bo faktycznie wtedy inaczej by naliczyła wynagrodzenie, ale jeśli skłamałam ze nie jestem w ciazy, lekarz poprawi zwolnienie na kod choroby taki jak poprzednie l4, to jeśli dojdzie do przedłużenia umowy na stałe, i po 2 lub 3 tygodniach ze względu na stan zdrowia jednak poszłabym na zwolnienie lekarskie ciazowe to wtedy mogę mieć nieprzyjemności? Ze miesiac czy tam półtora miesiąca wcześniej pytano o to czy faktycznie to l4 kodem b to jest ze względu na bycie w ciazy czy błędem lekarza, ze skłamałam po czym jednak bylam w ciazy a przedłużyłam umowę ?   

Pytanie zaktualizowano 2022-03-18 08:26

Mam umowę teraz roczną na czas określony, ktora kończy się za 3 tygodnie. Kolejna miala by być na stałe. Obecnie to 17 tydzien ciazy. 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2022-03-17 18:52 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Po pierwszwe, kombinacja ze zwolnieniami lekarskimi nic nieda. Może to było przypadkowe , może nie, nie wiem, ale to bez znaczenia. W przypadku ciąży, kobieta jest chroniona bezwzględnie i nie mozna ja zwolnić ( z pewnymy wyjatkami, ale tu nie zachodzą). Jezeli umowa na czas okreslony kończy się w czasie , gdy Pani będzie w conajmniej 28 tygodniu ciązy, to powinna być przedłuzona do porodu. Księgowa pyta o ciązę , bo musi inaczej naliczyć zasiłek chorobowy. Nie podała Pani istotnych danych , wuęc moja odpowiedź tez jest ogólna.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2022-03-17 21:52 autor odpowiedzi: Krysia6446

    A dlaczego 28 tygodni ?  Wydaje mi się ze musze mieć pelne 3 miesiące ciazy zeby było przedłużone do dnia porodu.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2022-03-18 07:21 autor odpowiedzi: Jowita

    Zgodnie z art. 177 § 3. Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

    Upływ 3 miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni).

    Oznacza to, że jeden miesiąc odpowiada czterem tygodniom. Obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu następuje po upływie dwunastu tygodni ciąży. Wyrok SN z 5 grudnia 2012r. I PK 33/02 (OSNP 2004/12/204)

     

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2022-03-18 08:26 autor odpowiedzi: Jowita

    Nie ma obowiązku informowania pracodawcy o stanie ciąży, chyba, że jest Pani zatrudniona na takim stanowisku pracy na którym praca jest niedozwolona dla kobiet w tym stanie ze względu na ochronę macierzyństwa.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2022-03-18 08:26 autor odpowiedzi: Krysia6446

    Ok, czyli jeśli teraz by lekarz zmienil mi kodem choroby,  to czy jesli podpisze umowę na stałe i pojde na l4 kodem B po 2/3 tygodniach od przedłużenia, to pomimo tego śladu w systemie kadrowym nie będą wobec mnie wyciągnięte zadne konsekwencje?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • xxxgosia12

    Dodano 2021-10-10 16:52 przez xxxgosia12

    Czy można zwolnić ciężarną?

    Mam pytanie, czy jeśli kobieta zaczęła ciążę wraz z podpisaniem umowy o pracę na czas nieokreślony lub na okres roku i po przepracowanym miesiącu poszła na L4, to pracodawca ma podstawę do zwolnienia? Czy może zwolnić kobietę ciężarną w 8 tygodniu?

  • konto usunięte

    Dodano 2022-05-17 23:28 przez konto usunięte

    Czy mogą mnie zwolnić w trakcie ciąży?

    Witam, mam pytanie: mam umowę na okres 3 msc próbny i do końca umowy zostało mi 4 tygodnie. Dowiedziałam się, że umowa ma zostać przedłużona na 3 lata.
    Czy jeśli ja podpiszę z nimi tą umowę na 3 lata i dopiero później ich powiadomię o tym, że jestem w ciąży, to oni mogą mnie zwolnić dyscyplinarnie, ...

  • Julia112

    Dodano 2022-04-19 10:28 przez Julia112

    Zatajenie ciąży

    Witam czy jest coś takiego jak "zatajenie ciąży"? Czy pracodawca może mnie zwolnic z firmy stwierdzając fakt, że zataiłam ciążę na okresie próbnym 3 miesięcznym? Czy raczej nie może mnie zwolnić?

  • xxxgosia12

    Dodano 2022-01-03 06:00 przez xxxgosia12

    Czy można zwolnić na l4

    Jestem w 6 tyg. ciąży. 1.01 podpisałam umowę w pracy na rok. Chciałabym przejść na L4. Czy pracodawca może mnie zwolnić? Czy będąc na L4 mogę być zwolniona?

  • kasia0920

    Dodano 2021-09-15 16:51 przez kasia0920

    Ciąża a podpisanie umowy na czas nieokreślony

    Witam, obecnie jestem zatrudniona na czas określony do 30 września. Tydzień temu podpisałam umowę z pracodawcą na czas nieokreślony, która rozpoczyna się 1 października. Dziś (15.09) dowiedziałam się, że jestem w 5 tygodniu ciąży. Czy po otrzymaniu tej informacji pracodawca może cofnąć mi podpisana ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Pracownik chroniony uniknie wypowiedzenia? Niekoniecznie

    Pracownik chroniony uniknie wypowiedzenia? Niekoniecznie

    Rozwiązanie umowy o pracę to dla pracodawcy każdorazowo spore wyzwanie. Trudno bowiem przewidzieć, jak zareaguje zaskoczony pracownik, czy uda się dojść do porozumienia i czy wskutek rozwiązania umowy nie będziemy musieli spotykać się z ...

  • Podpisanie umowy o pracę: rodzaje i warunki

    Podpisanie umowy o pracę: rodzaje i warunki

    Najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy pracodawca powinien wręczyć pracownikowi umowę o pracę na piśmie. W Kodeksie pracy nie określono, czy powinno to nastąpić jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Można więc przyjąć, że pracownik ...

  • Fikcyjna umowa o pracę po zabiegu in vitro?

    Fikcyjna umowa o pracę po zabiegu in vitro?

    Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrywał skargę w sprawie Jurčić przeciwko Chorwacji (skarga nr 54711/15) dotyczącą odmowy prawa do ubezpieczenia społecznego kobiecie w ciąży. Zdaniem organu podjęcie przez pracownicę nowego ...

  • 22 listopada czasowe zatrudnienie zmieni się w stałą umowę o pracę

    22 listopada czasowe zatrudnienie zmieni się w stałą umowę o pracę

    Już 22 listopada 2018 roku czeka nas zmiana w prawie pracy. Według niej niektóre umowy o pracę zawarte na czas określony automatycznie przekształcą się w umowy stałe, czyli na czas nieokreślony.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania