eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy pracodawca może nie przyjąć z powrotem do pracy po chorobowym?


2020-06-03 14:11 autor: renata_68

4 616 odsłon

Czy pracodawca może nie przyjąć z powrotem do pracy po chorobowym?

Od września 2019 chorowałam (histerektomia). Wykorzystałam 182 dni zwolnienia, które zakończyło się 10 marca 2020. Starałam się o świadczenie rehabilitacyjne, ponieważ w styczniu nie dostałam zdolności do pracy. ZUS odrzucił podanie, określając mnie jako zdolną do pracy. W międzyczasie byłam w szpitalu, nadal przebywam na zwolnieniu lekarskim poszpitalnym (do 9 czerwca). Umowę mam na czas nieokreślony.

Chciałabym wrócić do pracy, jednak w rozmowie z pracodawcą wychodzi na to, że na moje miejsce przyjął już inną osobę. Czy w takiej sytuacji może mnie zwolnić, a jeśli tak to czy należy mi się  tego tytułu odprawa.

Pytanie zaktualizowano 2020-06-04 14:30

Od września 2019 przebywałam na L4. W marcu skończyło mi się świadczenie ZUS (182 dni), na L4 pozostaję do 9 czerwca. Chciałam wrócić do pracy, jednak pracodawca nie chce przyjąć mnie z powrotem.

Pracodawca rozwiąże umowę o pracę, a od 10 czerwca do 16 lipca mam wykorzystać urlop wypoczynkowy, natomiast od 17 lipca do 31 lipca każe pokryć to urlopem bezpłatnym, żeby mieć pełen miesiąc.  

Umowę mam od 1 maja 2019 na czas nieokreślony, bez podania terminu trwania wypowiedzenia. Czy można rozwiązać umowę bez przechodzenia na urlop bezpłatny, jeśli nie chcę na niego iść? Czy w takiej sytuacji przysługuje mi odprawa?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2020-06-03 21:13 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Wszystko zalezy od tego, czy jest Pani zdolna do pracy. Przed podjęciem pracy musi Pani mieć zaświadczenie od lekarza medycyny pracy  o tym, że jest Pani zdolna do pracy na swoim stanowisku. Jezeli nie otrzyma Pani pozytywnego orzeczenia, to pracodawca będzie mógł rozwiazać umowę bez okresu wypowiedzenia. Jezeli będzie Pani zdolna do pracy, to rowiązanie umowy może nastapić z zachowaniem przepisów kodeksu pracy. Odprawa zalezy od ilości zatrudnionych osób i sposobu rozwiazania umowy o pracę.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-06-04 21:21 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  To co proponuje pracodawca nie jest zgodne z prawem. W pierwszej kolejnosci musi Pani dostać wypowiedzenie a potem mozna się zastanawiac mad zaległymi urlopami , itp. Urlop bezpłatny jest bez sensu.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Michał84

  Dodano 2014-08-18 23:38 przez Michał84

  Straszenie zwolnieniem z pracy na L4

  Podczas prac domowych amputowałem sobie palec ze zmiażdżeniem kości. Na szczęście palec przyszyto. Dostałem L4 na 2 tygodnie, potem znowu 2 tygodnie (prawdopodobnie dostane kolejne gdyż chirurg zadecydował, że szwy zdejmie po tym okresie). 
  Pracodawca za drugim razem straszył mnie zwolnieniem, bo ni...

 • Angelikagra

  Dodano 2021-02-08 02:07 przez Angelikagra

  powrót do pracy po zwolnieniu ch. - lek. med. pracy żąda zaświadczenie o zakoń. lecz. od specjalisty

  MAM PYTANIE miałam taki problem
  Po zwolnieniu lekarskim trwającym 140 dni pracodawca wysłał mnie na badania kontrolne. Zwolnienie miałam do piątku. W piątek lekarz rodzinny wydał mi zaświadczenie o zakończeniu leczenia. W piątek odebrałam od pracodawcy skierowanie do lekarza medycyny pracy.
  W ponied...

 • 04Anka09

  Dodano 2020-12-09 17:22 przez 04Anka09

  Zdolność do pracy, zaświadczenie o zakończeniu leczenia

  Dzień dobry, Byłam na zwolnieniu lekarskim od neurologa przez 118 dni, następnie leczyłam się u psychiatry przez 60 dni. Czy i lekarz neurolog i również lekarz psychiatra musi wystawić mi zaświadczenie o zakończeniu leczenia, do lekarza medycyny pracy?
  Z góry dziękuję za odpowiedź, Pozdrawiam

 • gschwach1

  Dodano 2017-07-20 14:17 przez gschwach1

  Jakie rozwiązanie pracy po długim zwolnieniu lekarskim?

  Pracuję w firmie jako magazynier (fizycznie), na umowę o pracę na czas nieokreślony. Jestem na zwolnieniu lekarskim prawie pół roku (można być 182 dni). Ze względu na przewlekłą chorobę, nie mogę wrócić do tej pracy.Jakie dla mnie najkorzystniejsze byłoby rozwiązanie umowy o pracę? Zwalnia pracodawc...

 • Poznaniak1

  Dodano 2022-01-14 15:23 przez Poznaniak1

  Rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony po długim zwolnieniu lekarskim

  Wyczerpię limit 182 dni na L4. Nie mam aktualnego zezwolenia na pracę od lekarza medycyny pracy. Mam niewykorzystany urlop wypoczynkowy za 2021 rok. Chciałbym rozstać się z pracodawcą na najkorzystniejszych warunkach.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania