eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Nadgodziny na stanowiskach kierowniczych


2020-04-30 12:47 autor: Pracownik_q

611 odsłon

Nadgodziny na stanowiskach kierowniczych

Witam,

czy poniższy zapis w regulaminie pracy jest prawidłowy i zgodny z prawem pracy? Czy pracownikom na stanowiskach kierowniczych nie należy się wynagrodzenie za godziny nadliczbowe? A jeśli nie wynagrodzenie, to może reompensata w postaci czasu wolnego? 

"Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach kierowniczych wykonują w razie konieczności pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do oddzielnego wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych" 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2020-04-30 22:27 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Zgodnie z art. 1514  k.p. pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2020-05-01 17:06 autor odpowiedzi: Pracownik_q

    A jak definiujemy kierowników wyodrebnionych komórek organizacyjnych? 

    Z tego co wiem, brak jest legalnej definicji kierownika wyodrębnionej komórki organizacyjnej. Przyjmuje się jednak, że stworzenie odrębnych zasad rozliczania pracy nadliczbowej pracowników zajmujących stanowiska kierownicze wynika z faktu, że są oni odpowiedzialni za organizację procesu pracy, a przedłużenie wymiaru czasu pracy stanowi konsekwencję ich własnej decyzji.

    Z drugiej strony: 
    Pracownik, który - kierując wyodrębnioną komórką organizacyjną - wykonuje równocześnie pracę na równi z członkami kierowanego zespołu, nie może być uznawany za kierownika w rozumieniu art. 151[4] § 1 k.p.
    Wyrok SN z 22 czerwca 2016 r., III PK 118/15

    Więc czy zapis ten może być ogolnie przyjęty dla wszystkich pracowników mających stanowiska kierownicze? Czy tylko do wyższej kadry zarządzającej? 

    Czy nie należy uznać, że p
    racownikiem na stanowisku kierownika wyodrębnionej jednostki organizacyjnej jest więc osoba, której głównym zadaniem jest organizowanie i kierowanie procesem pracy w wyodrębnionej komórce organizacyjnej. Nie należą do tej kategorii pracowników menedżerowie średniego i niższego szczebla, nawet jeżeli zarządzają oni pewną liczbą pracowników w zakresie np. projektu, działu, grupy pracowniczej? 

    Co do zasady, kierowników obowiązują też kodeksowe zasady, tj. Pełna ewidencja godzin nadliczbowych, limit 150 godzin w roku, maksymalnie 48 godzin w tygodniu? 


    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • bandwithx

    Dodano 2020-04-27 14:46 przez bandwithx

    Czy pracodawca może nie wypłacić mi nadgodzin?

    Dzień dobry,w zakładzie, w którym pracuje panuje trzymiesięczny okres rozliczeniowy. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa pracodawca postanowil zmienić okres rozliczeniowy na 12-miesięczny uprzednio nie rozliczając się za bieżący okres trzymiesięczny. Moje pytanie brzmi: czy pracodawca m...

  • ciupacabras

    Dodano 2018-06-19 00:02 przez ciupacabras

    Umowa o pracę na czas określony - zaległe nadgodziny

    Witam,umowa o pracę na czas określony. Od 16.05.2018 do 31.09.2019:1- stanowisko szef kuchni2- nienormowany czas pracy - rozliczenie w obrębie miesiąca 3- inne warunki zatrudnienia - wypowiedzenie art. 36 KPPracę zacząłem 8.05.2018 r., umowa została mi wręczona dopiero od 16.05.2018. W okresie od 8 ...

  • Wegrzynek

    Dodano 2019-02-26 20:35 przez Wegrzynek

    Godziny nadliczbowe - pracodawca nie chce płacić

    Witam serdecznie,mam taki problem mianowicie pracuje w firmie, w której system pracy to 12 dni pracy pod rząd na 12 dni wolnych po 12 godzin. Wiadomo, że w takim systemie jest szansa uzyskać sporo nadgodzin (zależnych od miesiąca). U nas w firmie odsiadki są wypłacane raz w roku w kwietniu. Piszę do...

  • jacek_20071

    Dodano 2020-04-20 12:58 przez jacek_20071

    Czy można odpisać od kosztów uzyskania przychodów poradę prawną?

    Czy można odpisać od kosztów uzyskania przychodów koszty porady prawnej, która dotyczyła wygranej sprawy w sądzie z pracodawcą o niewypłacne wynagrodzenie za nadgodziny? Pytanie dotyczy PIT-37.

  • Gosia998

    Dodano 2019-08-08 08:17 przez Gosia998

    Wynagrodzenie L4 a nadgodziny

    Sytuacja wygląda tak: mąż przepracował 219 godzin w lipcu. Oprócz tego był na zwolnieniu L4 przez okres 5 dni (40 godz.). W lipcu ilość godzin przypadających na etat wynosi 184 godzin. Mąż otrzymał wynagrodzenie za etat 184 godziny oraz 35 nadgodzin. Jednak nie otrzymał zapłaty za okres, w którym by...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Ciąża a praca: nadgodziny, delegacje, praca w nocy

    Ciąża a praca: nadgodziny, delegacje, praca w nocy

    Jakie prawa ma w pracy ciężarna kobieta? Czy szef może od niej wymagać pozostawania w pracy po godzinach lub wyjazdu w podróż służbową? Czy takie działanie pracodawcy jest dopuszczalne w świetle przepisów prawa pracy, oraz czy zgoda ...

  • Menedżer a czas pracy

    Menedżer a czas pracy

    Jeden z dyrektorów w mojej firmie - odpowiedzialny za dział handlowy domaga się wypłaty zaległego wynagrodzenia z tytułu nadgodzin. Uważam, że skoro piastuje stanowisko zarządzające to nie należy mu się. Kto ma rację?

  • Dodatek za nadgodziny także dla kierownika?

    Dodatek za nadgodziny także dla kierownika?

    Rozważmy następującą sytuację: pracownik zatrudniony jest na stanowisku kierowniczym. Ze względu na niezbyt liczną załogę firmy niemal codziennie zostaje w pracy po godzinach i przejmuje obowiązki, które należą do szeregowego personelu. ...

  • Dodatek za godziny nadliczbowe a kadra zarządzająca

    Dodatek za godziny nadliczbowe a kadra zarządzająca

    Rozpatrzmy następującą sytuację: kierownik sekcji ds. logistyki w firmie transportowej na polecenie przełożonego zostaje w pracy po godzinach. Taka sytuacja ma miejsce niemal codziennie, jednak pracownik nie dostaje dodatku za nadgodziny. Szef ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania