eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Rozwiązanie umowy o pracę z art.52 bez podpisu i pieczątki


2008-01-23 18:33 autor: konto usunięte

8 669 odsłon

Rozwiązanie umowy o pracę z art.52 bez podpisu i pieczątki

Czy rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z art.52 par.1 pkt 1k.p bez podpisu i pieczątki pracodawcy lub osoby reprezentującej pracodawcę albo osoby upoważnionej do składania oświadczeń w imieniu pracodawcy jest ważne?

Czy radca prawny reprezentujący mnie w Sądzie Pracy nie podważając tego faktu na rozprawie a będący w jego posiadaniu nie naraził mnie na przegraną sprawę?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-01-24 12:38 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Zgodnie z prawem pracy strony mogą rozwiązać w trybie natychmiastowym każdą umowę o pracę, jednakże tylko wtedy, gdy zachodzą wyjątkowe okoliczności. Oświadczenie pracownika o natychmiastowym rozwiązaniu umowy o pracę powinno być zawarte w formie pisemnej, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy (art. 52 § 2 k.p). Rozwiązanie natychmiastowe umowy o pracę przez pracownika nie może nastąpić później niż w terminie jednego miesiąca od uzyskania przez pracodawcę informacji o okoliczności uzasadnionej rozwiązanie umowy. Zgodnie z artykułem 55 § 3 k.p rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika ma takie same skutki prawne, jak wypowiedzenie umowy przez pracodawcę. W razie bezprawnego rozwiązania umowy o pracę przez pracownika, pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia określonego pracownika (2 tygodnie). O odszkodowaniu orzeka sąd pracy.

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-01-24 13:38 autor odpowiedzi: konto usunięte

    To ja zostałam w takim trybie zwolniona z pracy przez pracodawcę

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-01-24 13:48 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Przepraszam Pania bardzo jednakze odwrotnie zinterpretowalam wypowiedz. A zatem odpowiadając na Pani pytanie stwierdzam, iz oświadczenie jednej ze stron o natychmiastowym rozwiązaniu umowy o pracę powinno być złożone w formie pisemnej. Powinno zawierać poza wyrażeniem woli o natychmiastowym zakończeniu stosunku pracy również przyczyny rozwiązania umowy. Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie natychmiastowym, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo odszkodowanie. O przywróceniu do pracy lub odszkodowaniu orzeka sąd pracy (art. 56 k.p). Świadczenie pieniężne przysługuje pracownikowi za czas pozostawania bez pracy po bezprawnym rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia. Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy wynosi, nie więcej jednak niż za 3 miesiące i nie mniej niż za 1 miesiąc.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-01-24 15:54 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dziękuję to akurat wiem bo tak stoi w kodeksie.Ale moje zwolnienie nie posiada podpisu i pieczątki pracodawcy ani osoby upoważnionej jak piszę wyżej a Radca Prawny który mnie reprezentował nie podważył tego w Sądzie Pracy i Apelacjii i sprawę przegrałam.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-01-24 17:07 autor odpowiedzi: konto usunięte

    A z jakiego powodu zostala Pani zwolniona z pracy?Czy to Pani sama sie zwolnila?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-01-25 10:34 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Pierwsze pytanie nie jast potrzebne do udzielenia mi odpowiedzi na wątek jaki zamieściłam w temacie.A jeśli chodzi o drugie pytanie to już Pani pisałam że to pracodawca mnie zwolnił

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-01-25 15:36 autor odpowiedzi: Joanna.P

    Wypowiedzenie powinno miec podpis osoby upoważnionej w danej firmie do składanie oświadczeń woli w zakresie podpisywania umów z pacownikami. Inaczej można uznać wypowiedznie za niebyłe i nieważne pod względem prawnym. Pani Radca prawny powinien podważyć to wypowiedzenie pod tym względem. Radzę udać sie do PIP-u i poprosić tamtych radców prawnych (bez wyroku sądowego) o wyrażenie opinii. Jeżeli byłaby na Pani korzyść to niestety może Pani żadać odszkdowania od Radcy Prawnego na drodze powództwa cywilnego. Życzę powodzenia.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-01-25 18:13 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Bardzo dziękuję pomimo że upłynęło trochę czasu moja sprawa zaczyna mieć zupełnie inny obrót niż na początku kiedy korzystałam prywatnie z usług Radcy Prawnego.Wysłałam skargę do Okręgowej Izby Radców Prawnych i czekam na odpowiedż a opinia jaką uzyskam z PIP-u będzie kolejnym niezbitym dowodem ale w/g informacji jakiej mi udzielono nie z powództwa cywilnego.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-01-26 13:45 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Podaje Pani namiar do Państwowej Inspekcji Pracy. Specjalista w Pani województwie udzieli bezpłatnie porady -

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-01-26 20:41 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dziękuję udam się w poniedziałek od 10-17 udzielają porad i myślę że opinię uzyskam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-01-28 11:59 autor odpowiedzi: konto usunięte

    wróciłam zPIP-u złożyłam prośbę o wydanie opinii na odpowiedż będę czekała do 30-tu dni

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania