eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Dlaczego ciągłość zwolnienia lekarskiego w ciąży jest taka ważna?


2016-11-25 11:34 autor: Monika11

38 760 odsłon

Dlaczego ciągłość zwolnienia lekarskiego w ciąży jest taka ważna?

Witam,

jestem na zwolnieniu w ciąży. Pierwsze było na 2 tygodnie, a kolejne na miesiąc. Na razie za ten okres płaci mi pracodawca. Zwolnienie kończy mi się w piątek, a kolejne planuje uzyskać od nowego ginekologa od poniedziałku, więc będę miała 2 dni przerwy (sobota i niedziela). Te dni są w mojej firmie wolne od pracy. Jakie są konsekwencje takiej przerwy?

Dlaczego tyle się piszę o konieczności kontynuacji zwolnienia i że trzeba pilnować aby lekarz zawsze wypisywał w takim przypadku zwolnienie wstecz na te 2 dni? Mam prośbę o argumenty, dlaczego to jest takie ważne aby zawsze była ciągłość? Jakie są konsekwencje gdy jej nie będzie?

Pozdrawiam,

M.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-11-25 18:04 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Ciągłość zwolnienia jest istotna przy L-4, gdy umowa jest rozwiązana i zwolnienie bierze się po tym fakcie i przedłuża sie do porodu. W przypadku przerwy ZUS wstrzymuje zasiłek. Jeżeli ktoś jest zatrudniony to przerwa w wyłacie zasiłku nie ma aż tak istotnego znaczenia. Bedzie to tylko problem dla pracodawcy z usaleniem okresu oraz wypłatą zasiłku i sporządzenia dokumentacji do ZUS.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-10-19 13:38 autor odpowiedzi: domdi

  Witam,

  Jestem w ciązy .Pierwsze L4 otrzymałam od 15. 09 do 11.10 przez moją nieuwagę kolejne zolnienie otrzymałam od 16.10 do 20.11 - termin porodu. Nastąpiła 4-dniowa przerwa w zwolnieniu. Jakie poniosę konsekwencję z tego powodu ? Czy pracodawca będzie musiał płacić za kolejne 33 dni bo teoretycznie pracodawca powinien płacić do 17.10 , a  póżniej ZUS. Czy za te 4  dni ( 12,13,14,15) będzie musiał mi zapłacić pracodawca ?

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2019-06-13 20:10 autor odpowiedzi: Jowita

  Jeżeli zwolnienie lekarskie nie obejmuje omawianych dni należy wrócić do pracy, a za czas przepracowany pracodawca jest zobowiązany wypłacić wynagrodzenie.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kubapoz

  Dodano 2016-02-18 15:17 przez kubapoz

  Z jakim dniem zwolnienie po zakończeniu wychowawczego?

  W dniu 09.03 kończy mi się wychowawczy. Jestem w ciąży. Czy zwolnienie lekarskie muszę mieć od 10.03, czy może być to kontynuacja zwolnienia, które mam będąc na wychowawczym już od 5.01? I jeśli będzie to kontynuacja, to czy będzie ono płatne?

 • idziplus

  Dodano 2015-02-18 11:18 przez idziplus

  Czy L4 lekarz może wystawić wprzód?

  Witam,jestem w 25 tygodniu ciąży. Od niedawna mam zwolnienie, które kończy się 26 lutego. Kolejną wizytę u lekarza mam 24 lutego.Czy lekarz może wystawić L4 od 27 lutego aby zachować kontynuację, czy ewentualnie mogą się terminy nakładać, gdyby wystawił na 25 lutego?

 • Klara007

  Dodano 2017-08-09 08:24 przez Klara007

  Umowa próbna a ciąża w trakcie zwolnienia lekarskiego. Czy mnie zwolnią?

  Dostałam próbną umowę o pracę na czas określony dwóch miesięcy - od 22 czerwca do 31 sierpnia. Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim spowodowanym depresją od 27 lipca do 1 września, ale teraz okazało się, że zaszłam w ciążę.
  Moje pytania: czy mam prawo po zakończeniu zwolnienia od psychiatry pójść...

 • nat009

  Dodano 2016-10-18 14:35 przez nat009

  Zwolnienie lekarskie w ciąży. Ile wyniesie miesięczne wynagrodzenie?

  Witam,jestem zatrudniona na umowie o pracę na czas nieokreślony już ponad 2 lata. Moje wynagrodzenie zasadnicze wynosi 2000 zł, ale kwota brutto, którą otrzymuję zależy od ilości przepracowanych godzin nocnych i świątecznych (praca dwuzmianowa) i średnio wynosi 2600 zł brutto. Obenie jestem w ciąży ...

 • konto usunięte

  Dodano 2016-03-15 12:59 przez konto usunięte

  Powrót z urlopu wychowawczego a zwolnienie

  Prosze o pomoc. Jestem zatrudniona na umowę na czas określony do 20 lipca 2016 i do końca umowy mam wypisany urlop wychowawczy na pierwsze dziecko. Zaszłam w kolejną ciążę i chcę przerwać urlop i w dniu powrotu do pracy przedłożyć zwolnienie L4 na ciążę. Czy zwolnienie może być wystawione w piątek j...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zasiłek chorobowy w 2022 roku na nowych zasadach

  Zasiłek chorobowy w 2022 roku na nowych zasadach

  1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasiłku chorobowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zmieniły się zasady liczenia długości "chorobowego".

 • Praca na zwolnieniu lekarskim - czy jest dopuszczalna?

  Praca na zwolnieniu lekarskim - czy jest dopuszczalna?

  Bywają sytuacje, w których podczas zwolnienia lekarskiego nie da się uniknąć podpisywania dokumentów firmowych, wykonywania służbowych przelewów, czy też innych tego typu prac. Nawet bez wychodzenia z domu, czynności takie można ...

 • Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Popularne L4 to nic innego jak oświadczenie, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Jakie konsekwencje ma podjęcie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego?

 • Przedsiębiorca na urlopie

  Przedsiębiorca na urlopie

  Urlop wypoczynkowy, macierzyński czy tzw. „chorobowe”. O ile jasne jest, że dotyczą one osób zatrudnionych na umowę o pracę, o tyle nie jest oczywiste czy dotyczą również osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Na ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania