eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › L4 na innego członka rodziny


2016-06-30 09:35 autor: Lonia78

4 346 odsłon

L4 na innego członka rodziny

Witam,

jestem na stażu z Urzędu Pracy. Przysługujący mi urlop mam już wykorzystany. Mąż ma dziadka, który wymaga doraźnej opieki. Na dzień dzisiejszy dziadek funkcjonuje samodzielnie, natomiast w razie potrzeby w ciągu dnia mąż jest "na telefon". Jednak mąż wyjeżdża na 2 tygodnie. Jeżeli będę miała telefon wtedy od dziadka męża, że źle się czuje, to raczej nie będzie problemu, żeby zwolnić się godzinę lub dwie z pracy. Ale co w przypadku, jeżeli ze względu na stan zdrowia dziadka nie będę mogła pojawić się w pracy? Przecież nie dostanę L4 na dziadka.

Mąż musi wyjechać, a nie ma innej osoby, która w razie konieczności mogłaby się dziadkiem zająć. Ja w takim przypadu, nie mogę po prostu nie pojawić się w pracy, nie dostarczając żadnego zaświadczenia (L4).

Pozdrawiam,
Ilona

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-06-30 17:22 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Problem polega na tym, że Pani nie jest pracownikiem a PUP nie odprowadza za Panią składki chorobowej. Wniosek z tego taki, że nalezy.....zachorować i zostać w domu.

  Lonia78 skomentował/a odpowiedź 2016-07-01 09:08

  Dziękuję za odpowiedź. Symulowanie choroby, żeby dostać L4 to jednak nie moja bajka :-) Czy w takim razie nie korzystniej byłoby "podpiąć się" pod ubezpieczenie zdrowotne mojego męża? Czy to coś zmieni? Pozdrawiam Ilona

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-07-05 10:13 autor odpowiedzi: Jowita

  Ubezpieczona jest Pani z racji stażu nie nie można już ponownie zostać zgłoszonym do ubezpieczeń jako członek rodziny (ZUS ZCNA) posiadając inny tutuł do ubezpieczeń.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Madziaaa02

  Dodano 2013-08-28 10:49 przez Madziaaa02

  Czy mogę wziąć zwolnienie opiekuńcze na babcię, która ze mną nie mieszka?

  Witam,
  Mam pytanie odnośnie zwolnienia lekarskiego na dziadków. Wiem, że istnieje możliwość wzięcia zwolnienia opiekuńczego na chorego człownka rodziny. Przysługuje na 14 dni na rok i tu jest moje pytanie: moja babcia mieszka w Poznaniu, a ja w Warszawie. Czy ja mogę wziąć na nią zwolnienie? Nie zal...

 • lalusiu13

  Dodano 2016-04-28 08:45 przez lalusiu13

  Zwolnienie lekarskie mąż na żonę po cesarskim cieciu

  Witam,wiem, że jest możliwość wzięcia przez mojego męża zwolnienia lekarskiego na 14 dni. Moje pytanie brzmi kiedy i kto wystawia takie zwolnie i ile% jest płatne takie zwolnienie? W Internecie są sprzeczne dane podające i 80% i 100%, i nie wiem od czego to zależy. Będę wdzięczna za jakieś źródło.

 • Mysia69

  Dodano 2015-04-16 12:20 przez Mysia69

  Ciągłość L4 i opieka nad mężem

  Witam!Jestem na zwolnieniu 29 dni (wliczając weekendy). Kończy mi się ono w ten piątek. W tym czasie mój mąż miał udar mózgu i teraz jest na zwolnieniu do 8 maja.Chciałabym wziąć na niego opiekę od poniedziałku. Czy to oznacza, że będę na zwolnieniu powyżej 30 dni i będę musiała mieć badania kontrol...

 • topgirl

  Dodano 2013-12-08 08:25 przez topgirl

  Opieka nad chorym mężem a umowa próbna

  Chciałabym wiedzieć czy przysługuje mi urlop (ile dni) na opiekę nad mężem, który będzie miał operację i zwolnienie L4, jeśli zmieniłam pracę i w tym czasie w nowej pracy będę zatrudniona na umowie próbnej na 3 miesiące? W nowej pracy będę pracować dopiero ok. 2 tygodnie.

 • zuza465

  Dodano 2013-10-09 11:07 przez zuza465

  Wypadek męża. Czy mogę skorzystać z L4 i na ile?

  Witam,
  mój mąż miał wypadek, a ja jestem osobą pracującą i chciałabym wziąć na niego opiekę w pracy. Czy jest to możliwe i ile jest przewidywanych na to dni?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Badania kontrolne po L4

  Badania kontrolne po L4

  Pracownik, który przebywał na zwolnieniu chorobowym dłużej niż przez 30 dni, powinien wykonać przed powrotem do pracy badania kontrolne. Podstawą prawną tego obowiązku jest art. 299 § 2 kodeksu pracy, który wskazuje, że pracownik podlega ...

 • Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Popularne L4 to nic innego jak oświadczenie, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Jakie konsekwencje ma podjęcie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego?

 • ZUS. Co wykazała kontrola zwolnień lekarskich w I kw. 2023?

  ZUS. Co wykazała kontrola zwolnień lekarskich w I kw. 2023?

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ustawowy obowiązek kontrolowania zwolnień lekarskich. W I kwartale 2023 roku kwota wstrzymanych i cofniętych zasiłków chorobowych w całym kraju wyniosła 6,8 mln zł.

 • Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?

  Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?

  Długotrwała nieobecność pracownika z powodu choroby może być powodem zwolnienia z pracy. Do takich praktyk przyznała się w badaniu Grupy Progres "Rynek pracy 360" co 3. firma zatrudniająca pracowników blue collar.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania