eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zmiana stanowiska po powrocie z macierzyńskiego


2016-02-21 14:21 autor: Sajanin

2 080 odsłon

Zmiana stanowiska po powrocie z macierzyńskiego

Witam,

po powrocie z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego dowiedziałam się, że moje stanowisko zostało zlikwidowane. Formalnie moje obowiązki przez czas mojej nieobecności i obecnie wykonuje w firmie osoba, która została przed moim odejściem wytypowana i przeszkolona przeze mnie na moje zastępstwo lecz obowiązki mimo, że te same wykonuje pod inną nazwą stanowiska, które obejmowała w firmie zanim przejęła moje obowiązki.

Obowiązki na moim stanowisku od czasu mojego odejścia mogły ulec nieco zmniejszeniu max. ok 10% ze względu na zmiany organizacyjne w firmie lecz nadal są one wykonywane.

Pyt. 1. Czy pracodawca może udowodnić mi w tej sytuacji likwidację mojego stanowiska pracy mimo, iż obowiązki, które wykonywałam przed odejściem na urlopy związane z rodzicielstwem nadal są w firmie wykonywane przez osobę zastępującą mnie?

Stanowiska równorzędnego w firmie nie ma, mogę objąć jedynie niższe stanowisko Pracownik Działu Obsługi Klienta (na miejsce mojej "zastępczyni") o innych obowiązkach, na którym obowiązuje zmianowość.

Czy pracodawca może mnie zmusić do pracy w systemie zmianowym, mimo iż przez ponad 5 lat, od kiedy zostałam zatrudniona zawsze pracowałam w systemie jednozmianowym?

Pyt. 2. Na ponad 2 tygodnie przed końcem urlopu rodzicielskiego złożyłam wniosek o obniżenie wymiaru etatu do 5/8 na podstawie art. 186 k.p. na okres pół roku.

Czy w związku z tym mimo likwidacji stanowiska jestem chroniona przed zwolnieniem? Czy kolejny wniosek/wnioski o zmniejszenie wymiaru etatu w różnych wymiarach w kolejnym okresie  pół roku w którym jestem objęta ochroną mogę składać na 2 tyg przed terminem jego obowiązywania? Jakie zastosowanie ma do tego przepis:

"jeżeli pracownik złożyłby wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy po dokonaniu czynności zmierzającej do rozwiązania umowy, skutek w postaci rozwiązania nastąpi w terminie wynikającym z tej czynności"?

Czy pracując w obniżonym wymiarze 5/8 etatu na podstawie w/w wniosku przed złożeniem w obowiązującym terminie 2 tyg. wyprzedzenia kolejnego wniosku o pracę w skróconym wymiarze mogę otrzymać wypowiedzenie (pomijając dyscyplinarne i zwolnienia grupowe)?

Pyt.3. Pracodawca ma obowiązek zagwarantowania mi wynagrodzenia na poziomie nie niższym od otrzymywanego na poprzednim stanowisku. Wynagrodzenie otrzymywałam podwyższone o comiesięczną nagrodę uznaniową ustalaną co miesiąc czy zgodnie z prawem pracodawca może wypłacić mi wynagrodzenie pomniejszone o w/w premię?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • martas288

  Dodano 2015-06-02 11:41 przez martas288

  Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i 7/8 etatu

  Witam,jestem na urlopie rodzicielskim, który kończy się w sierpniu 2015 i chcę wrócić do pracy. Moje stanowisko pracy zostało objęte przez innego pracownika, z którego mój szef jest zadowolony i chciałby aby ta osoba została na tym stanowisku po moim powrocie.Czy pracodawca nie ma obowiązku przyjąć ...

 • m.pika

  Dodano 2013-03-19 09:19 przez m.pika

  Likwidacja stanowiska a urlop macierzyński

  Witam,
  Obecnie jestem po urlopie macierzyńskim. Przebywam teraz na urlopie wypoczynkowym. Firma na chwilę obecną nie ma dla mnie żadnego stanowiska. Moje zostało zlikwidowane, a moje obowiązki zostały podpięte pod kierownika innego działu, natomiast moi pracownicy przeszli pod jego opiekę.
  Firma wys...

 • GosiaKaml

  Dodano 2015-09-01 12:00 przez GosiaKaml

  Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim a likwidacja stanowiska pracy

  Witam,za dwa tygodnie kończy mi się urlop rodzicielski i planuje wrócić do pracy. W miedzy czasie dowiedziałam się, że pracodawca ma zamiar z dniem mojego powrotu z urlopu wręczyć mi wypowiedzenie, bo likwiduje moje stanowisko pracy. Spółka nie ogłosiła upadłości ani likwidacji, jednak zamierza zwol...

 • Monroe82

  Dodano 2015-01-29 16:20 przez Monroe82

  Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

  Dzień dobry, wkrótce kończy mi się urlop macierzyński i dowiedziałam się, że mój nowy przełożony podczas mojej nieobecności na moje stanowisko zatrudnił osobę, z którą wcześniej pracował, a mnie postanawia zwolnić. Wiem, że aby sobie pomóc powinnam co najmniej dwa tygodnie przed końcem urlopu macier...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-07-25 07:30 przez konto usunięte

  Urlop macierzyński i likwidacja stanowiska pracy

  Witam,
  obecnie jestem na urlopie macierzyńskim. Po macierzyńskim chciałam wrócić do pracy na skrócony etat aby zabezpieczyć się przed zwolnieniem na okres 12 miesięcy.
  Dowiedziałam się jednak, że moje stanowisko pracy zostało zlikwidowane i powiedziano mi, że w związku z tym nie będę chroniona po po...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania