eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy pracodawca może odciągać mi z wypłaty tzn. manko?


2015-08-12 10:00 autor: agaferenc21

6 979 odsłon

Czy pracodawca może odciągać mi z wypłaty tzn. manko?

Mam taki problem w pracy, że szefowa odciąga mi z wypłaty kasę, choć nie mam podpisanej umowy za odpowiedzialność materialną.

Szefowa posiada dostęp do magazynu, podejrzewa, że pracownice nie nabijają na kasę towaru, jestem pewna, że tak nie jest.

Czy może tak robić? Nie są to małe kwoty.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-08-12 10:30 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Pracodawca może potrącić z wynagrodzenia tylko należności określone ściśle przepisami kodeksu pracy (art. 87). Są to sumy egzekwowane na podstawie tytułów wykonawczyhc, zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi oraz kary pieniężne. Żadnych innych kwot pracodawca nie może potrącić. O podejrzeniu oszustw pracodawca powinien powiadomić policję. Może Pani wezwać pracodawcę do wypłaty wyngarodzenia w zakresie, w jakim zostało potrącone.

  agaferenc21 skomentował/a odpowiedź 2015-08-12 12:17

  szefowa twierdzi, ze ona nie jest winna, ja i wspolpracownica tez jestesmy tego samego zdania, Szefowa nie wyplaci tych pieniedzy, co miesiac sa manka. Co mozemy zrobic?

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2015-07-14 22:43 przez konto usunięte

  Czy mogę wytoczyć pracodawcy sprawę?

  Szef za manko potrącił mi z wypłaty 1 000 zł, gdy odchodziłam z pracy, bo sama się zwolniłam. Było 600 zł manka. Wczoraj się dowiedziałam, że jest 3000 zł. Odkąd sklep funkcjonuje zawsze były manka - to brakuje nie w kasie, a w towarze.Czy pracodawca może mi tyle wziąć, a kierowniczka jak już pisała...

 • Qatram

  Dodano 2018-01-30 07:03 przez Qatram

  Odpowiedzialność za braki na inwentarze a odpowiedzialność finansowa

  Witam, pracodawca zatrudnił mnie, bez przeprowadzenia inwentaryzacji. Uznał, że inwentura była dwa miesiące wcześniej i to wystarczy. Przez okres dwóch miesięcy, twierdził że nikt nie miał dostępu do mienia (w tym wypadku chodzi o sklep).Po kolejnej inwentaryzacji pojawiły się braki, za które chce m...

 • Sebii

  Dodano 2013-09-17 18:39 przez Sebii

  Czy pracodawca ma prawo potrącić z wynagrodzenia?

  Witam serdecznie,
  mam problem z moim byłym pracodawcą. Mianowicie pracodawca chce potrącić mi z wynagrodzenia koszty, które musi pokryć wobec generalnego wykonawcy, chodzi tutaj o paleciaka, którego musi odkupić bo podobno go ukradli. Pracując na jednej z budów miałem do dyspozycji paleciaka, który ...

 • konto usunięte

  Dodano 2015-07-04 15:02 przez konto usunięte

  Niesłuszne posądzenie o kradzież. Co robić? Jak się bronić i dochodzić swoich praw?

  Kierowniczka posądziła mnie o to, że z utargu wzięłam 100 zł. Pracowałam miesiąc w sklepie, w międzyczasie kierowniczka poinformowała pracowników, że jest manko na 1000 zł i że to ja zrobiłam.
  Dałam wypowiedzenie, nikt się  z firmy ze mną nie kontaktował. Kierowniczka zadzwoniła i wyzwała mnie od zł...

 • bąbka

  Dodano 2014-01-27 15:54 przez bąbka

  Czy muszę uregulować to manko?

  Po przeprowadzonej inwenteryzacji przepracowałam 1 dzień, po czym zachorowałam. Po 40 dniach została przeprowadzona kolejna inwentaryzacja, gdzie wyszedł niedobór. Czy muszę go spłacić, czy mogę ubiegać się o niespłacenie?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania