eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Urlop wychowawczy i zwolnienie


2015-01-26 22:37 autor: Belka

1 942 odsłon

Urlop wychowawczy i zwolnienie

Pracowałam na umowę na czas określony (dwa lata), miesiąc przed końcem umowy zostałam zwolniona bez powodu (niby było cięcie etatów), po miesiącu znowu mnie zatrudniono w tej samej firmie (umowa na 5 lat) a po kilku miesiącach zaszłam w ciąże przeszłam na zwolnienie lekarskie, potem urlop macierzyński i rodzicielski a obecnie staram się o urlop wychowawczy.

W związku z tą sytuacją mam kilka pytań.

Podczas mojej nieobecności na moim stanowisku pracowała osoba na zastępstwo (sama ją przyuczałam przed odejściem), niedawno dowiedziałam się, że ta osoba dostała umowę o pracę. Co się dzieje w takiej sytuacji gdybym chciała wrócić do pracy? Czy powinnam się liczyć ze zwolnieniem? W tamtym czasie pracowały dwie osoby, w tym momencie są cztery, a gdybym wróciła była bym piąta.

Czy będąc na urlopie wychowawczym można podjąć pracę na 1/2 lub 1/4 etatu u innego pracodawcy i czy należy poinformować o tym obecnego pracodawcę? Czy kobieta jest chroniona przed zwolnieniem będąc na urlopie i jednocześnie pracując na część etatu? 

Bardzo proszę o odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-01-27 10:50 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Po urlopie wychowawczym nie jest Pani już chroniona , więc pracodawca może Pania zwolnić. Jeżeli wystąpi Pani o skrócenie wymiaru etatu (mając prawo do urlopu wychowawczego) to teoretycznie jest Pani chroniona przez 12 miesięcy. Zasada ta nie musi obowiązywać u peracodawcy, który zatrudnia więcej niz 20 osób.

  Belka skomentował/a odpowiedź 2015-01-27 13:29

  Jeszcze jedno pytanie czy zmienienie umowy na zastępstwo na umowę o pracę jest zgodne z prawem? Nie powiedziałam że nie wrócę do pracy z resztą nikt mnie o to nie pytał, wybrałam urlop bo miałam do tego prawo, czy pracodawcy z góry zakładają że kobieta któa urodzi dziecko nie wróci prędko do pracy?

  Belka skomentował/a odpowiedź 2015-01-27 23:17

  Czy podczas trwania urlopu wychowawczego można podjąć pracę na część etatu u innego pracodawcy, na jakich warunkach i czy muszę informować o tym obecnego pracodawcę?

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Biała 10

  Dodano 2014-09-05 09:51 przez Biała 10

  Zmiana etatu matki dziecka w wieku 3 lata

  Witam,
  obecnie jestem zatrudniona na 7-8 etatu w związku z faktem, że jestem matką dziecka w wieku 3 lat i złożyłam do prezesa wniosek o zmianę etatu. Firma zmieniła zakres działalności, pracownicy otrzymali wypowiedzenie, ja jestem chroniona.
  Czy w trakcie tego okresu chronionego mogę zmniejszyć et...

 • Marianna1502

  Dodano 2014-08-28 17:18 przez Marianna1502

  Czy pracodawca może zwolnić mnie jeśli wnioskowałam o 7/8 etatu po urlopie wychowawczym?

  Od 1 października wracam do pracy do korporacji po dwuletnim urlopie wychowawczym. Telefonicznie kierowniczka poinformowała mnie, że mój etat został zlikwidowany (pomimo, że w dziale nadal są osoby, które wykonują tą pracę) i raczej jak wrócę to będą chcieli mnie zwolnić. W związku z otrzymaną infor...

 • Nulini

  Dodano 2014-05-21 11:00 przez Nulini

  Zwolnienie z pracy w ciąży

  Witam,na początku maja dowiedziałam się od szefowej, że w planach jest zamknięcie biura, w którym pracuję. Nie podała żadnych konkretów, terminów, tylko "z dobrego serca" radziła, żebym szukała już czegoś nowego. Firma zatrudnia ok. 5 osób, ja pracuję od 2.01.2013 r. na umowę o pracę na pół etatu na...

 • klaudia.b.

  Dodano 2015-03-11 19:36 przez klaudia.b.

  Powrót do pracy z urlopu wychowawczego a zwolnienie

  Witam,za miesiąc kończy mi się urlop wychowawczy. Wiem, że dostanę wypowiedzenie z pracy. Moje pytanie brzmi, czy pracodawca może mi zmienić z całego etatu na pół, i jaki okres wypowiedzenia go obowiązuje?

 • mmtarnowska

  Dodano 2014-10-01 13:17 przez mmtarnowska

  Jaka będzie wysokość zasiłku macierzyńskiego?

  Witam,
  od kilku lat pracuję w firmie na pół etatu (umowa na czas nieokreślony). W 2012 roku, będąc w ciąży przebywałam na zwolnieniu, a następnie na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Po ich zakończeniu, w czerwcu tego roku przebywałam na urlopie wypoczynkowym. Wróciłam do pracy w lipcu, ale na ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania