eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Ile maksymalnie można być na zwolnieniu włączając w to ciążę?


2014-09-20 09:48 autor: 6Ewelina6

5 118 odsłon

Ile maksymalnie można być na zwolnieniu włączając w to ciążę?

Witam,

w 2012 roku zaszłam w ciążę i od 2-go miesiąca do końca byłam na L4. Później przeszłam na urlop macierzyński. Po urlopie z powodu choroby byłam na zwolnieniu ok. 180 dni. Termin zwolnienia minął, ale wykorzystuję zaległy urlop.

Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży i po urlopie chciałabym przejść znowu na L4. Czy można być aż tak długo na zwolnieniu w ciągu roku? I czy jeśli uprzedzę pracodawcę, że będę miała L4 zanim skończę urlop i wyślę zwolnienie pocztą to może mnie zwolnić? 

Bardzo proszę o odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-09-20 10:01 autor odpowiedzi: Jowita

  Nizdolność do pracy Kod "B" na L-4 (ciąża) może trwać 270 dni. Jeżeli przerwa pomiędzy zwolnieniami L-4 wynosi co najmniej 61 dni okres zasiłkowy liczymy od nowa w przypadku tej samej jednostki chorobowej.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-21 08:38 autor odpowiedzi: 6Ewelina6

  Dziękuję za odpowiedź. Nie wiem jednak czy dobrze zrozumiałam.To zwolnienie trwające ok. 180 dni (które nastąpiło od razu po urlopie macierzyńskim, który znowu był poprzedzony L4 na ciążę) nie było z powodu ciąży. Skończyło się z dniem 6.08.2014, po czym do 20.10.2014 jestem teraz na zwykłym, zaległym urlopie, a od powiedzmy 21.10.2014 chciałabym przejść znowu na L4 ciążowe. Czy mogę tak zrobić?
  6Ewelina6 zaktualizował/a odpowiedź 2014-09-21 08:52

  Dodam jeszcze, że przerwa między zwolnieniami będzie wynosić mniej niż 61 dni. Czy należy mi się w takim przypadku wynagrodzenie?

  I czy ewentualnie gdybym przeszła chwilowo na urlop wychowawczy to będzie on liczony jako ta 61-dniowa przerwa pomiędzy L4?

  6Ewelina6 zaktualizował/a odpowiedź 2014-09-21 08:54
  Czy w te 61 dni przerwy wliczone są weekendy czy tylko dni pracujące?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-04 08:53 autor odpowiedzi: Jowita

  Do przerwy 61 dni wliczamy wszystkie dni kalendarzowe i nie ma znaczenia czy przypadają re dni w sobotę, niedzielę czy inne święto lub dzień wolny od pracy. Przerwa spowodowana urlopem wychowawczym bedzie wliczana do 61 dniowego okresu. 

  Ale od 06.08 do 21.10 to już jest przerwa w L-4 wynosząca ponad 60 dni i wymiar zasiłku chorobowego liczony będzie od nowa (270 dni w przypadku niezdolności spowodowanej ciążą)

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Popularne L4 to nic innego jak oświadczenie, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Jakie konsekwencje ma podjęcie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego?

 • Kontrola zwolnień: prawa i obowiązki pracowników

  Kontrola zwolnień: prawa i obowiązki pracowników

  Co grozi pracownikowi, który pracuje przebywając na zwolnieniu lekarskim? Takie postępowanie nie jest zgodne z prawem, a ZUS ma prawo sprawdzić, czy rzeczywiście jest on niezdolny do świadczenia pracy. Jak wygląda tryb i zasady ...

 • Kiedy sam musisz wnioskować o zasiłek chorobowy?

  Kiedy sam musisz wnioskować o zasiłek chorobowy?

  Od 1 grudnia 2018 r. zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy będą wystawiane jedynie w formie elektronicznej. Już teraz z e-ZLA korzysta całkiem spora grupa lekarzy, którzy informują swoich pacjentów, że stosowne ...

 • Czy zwolnienie chorobowe oznacza areszt domowy?

  Czy zwolnienie chorobowe oznacza areszt domowy?

  Co grozi pracownikowi, który wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem? Jeżeli kontrola wykaże, że w czasie L4 remontuje kuchnię lub podziwia greckie krajobrazy, to w takiej sytuacji musi się on liczyć z ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania