eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Wychowawczy do 3 miesięcy, a L4 w ciąży


2016-07-07 07:58 autor: ciężarówka na wychowawczym

5 205 odsłon

Wychowawczy do 3 miesięcy, a L4 w ciąży

Jest dużo podobnych pytań, ale nie uzyskałam w 100% interesującej mnie odpowiedzi, więc z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.

Mam umowę na czas nieokreślony, urodziłam dziecko w 2015, wykorzystałam urlop macierzyński, rodzicielski, zaległy wypoczynkowy po czym bez przerw przeszłam na wychowawczy od 6 maja 2016.

Obecnie okazało się, że jestem w ciąży, w związku z którą lekarz może wystawić mi L4 (nie wystawiił, bo jestem na wychowawczym). Moje pytanie dotyczy sposobu ustalenia wysokości zasiłku, a potem świadczeń na macierzyńskim. Czy jeżeli "zdążę" z L4 przed upływem 3 miesięcy od rozpoczęcia wychowawczego, tj. przed 6 sierpnia to dostanę świadczenia w kwocie wyliczonej w pierwszej ciąży?

Czy jeżeli pójdę na zwolnienie później to czy świadczenie będzie wyliczane od nowa tzn. średnia za miesiące nowego L4 średnia z 0 zł za wychowawczy? Jest to dla mnie niekorzystna opcja. Oczywiście wiem, że muszę zrezygnować z wychowawczego z 30 dniowym wyprzedzeniem lub w porozumieniu z pracodawcą. A co jeśli poronię? Czy w takiej sytuacji mogę wrócić na wychowawczy? Na jakich zasadach, czy pracodawca może mnie w międzyczasie zwolnić?

Z góry dziękuję za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-07-07 08:53 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Po powrocie z wychowawczego zasiłek będzie wyliczony z tego co jest na umowie. Obecnie z urlopu mozna korzystać przez 3 lata w 5 częściach do ukończenia przez dziecko 5 lat.

    ciężarówka na wychowawczym skomentował/a odpowiedź 2016-07-07 09:11

    A jak to się ma do takiego zapisu, który znalzałam w innym poście http://www.porady.egospodarka.pl/Wynagrodzenia-i-inne-swiadczenia/9282-Wysokosc-swiadczen-na-L4-w-ciazy-po-urlopie-wychowawczym.html "Na podstawie art. 43 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa: podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Oznacza to, że jeżeli po powrocie z urlopu wychowawczego nie zostaną przepracowane pełne 3 miesiące kalendarzowe, podstawy do zasiłku nie ustala się na nowo. Zaiłek pozostanie taki sam jak w pzypadku pierwszej niezdolności (pierwsza ciąża)." Nie ma znaczeni jak długo będę na wychowawczym?

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-08-29 23:12 autor odpowiedzi: siabasz

    Czy może Pani powiedzieć jak skończyła się Pani sprawa? Tzn.od jakiej podstawy wyliczono Pani zasiłek chorobowy?

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania