eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Ciąża na wypowiedzeniu umowy na czas nieokreślony


2014-09-04 11:21 autor: martaa32

2 233 odsłon

Ciąża na wypowiedzeniu umowy na czas nieokreślony

Jestem nauczycielką języka niemieckiego. Od 1 września 2009 roku byłam zatrudniona w gimnazjum na cały etat na umowę na czas nieokreślony. Pod koniec maja 2014 roku otrzymałam wypowiedzenie z powodu cytuję „…braku możliwości zatrudnienia Pani w pełnym wymiarze zajęć, przy czym nie będzie także możliwości zapewnienia Pani takiego niepełnego wymiaru godzin, przy którym dopuszczalne byłoby ewentualne uzupełnienie etatu w innej szkole.”

W szkole na dzień dzisiejszy została jedna nauczycielka języka niemieckiego na cały etat. Obowiązywał mnie trzymiesięczny okres wypowiedzenia do 31 sierpnia 2014 roku. W trakcie wypowiedzenia zaszłam w ciążę (obecnie jestem w 9 tygodniu). 27.08.2014 r. przedstawiłam pani dyrektor zwolnienie lekarskie oraz zaświadczenie lekarskie potwierdzające moją ciążę.

Czy w takiej sytuacji pracodawca może mnie zwolnić? Czy może wypowiedzenie staje się bezskuteczne? Jeżeli tak, to do kiedy jestem chroniona  przed wypowiedzeniem? Jeżeli pozostanę na zwolnieniu lekarskim do czasu porodu, czy będzie przysługiwał mi urlop macierzyński lub zasiłek macierzyński? Co będzie podstawą do wyliczenia wysokości ewentualnego zasiłku i do kogo będę kierowała podanie o zasiłek?

Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytania i ewentualne numery paragrafów prawnych, ponieważ dyrektor mojej szkoły po raz pierwszy znalazł się w takiej sytuacji i nie potrafił mi na tę chwilę udzielić konkretnej odpowiedzi.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-09-04 22:18 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Dyrektor nie może Panią zwolnić. W tej kwestii wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 2 czerwca 1995 r., sygn. akt: I PRN 23/95 stwierdzając, że wynikający z Kodeksu pracy zakaz rozwiązania umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży obowiązuje również w sytuacji, gdy zaszła ona w ciążę w okresie wypowiedzenia. Dla ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę kobiety w okresie ciąży nie jest istotny termin wykazania tej okoliczności, lecz wyłącznie obiektywny stan istniejący w chwili wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę. Będzie Pani przysługiwał zasiłek chorobowy ( do porodu), zasiłem macierzyński oraz urlop wychowawczy. Podstawa naliczenia zasiłku będzie wynagrodzenie (100% podstawy). Wniosek o urlop macierzyński oraz wychowawczy kieruje Pani do pracodawcy. Zwolnienia też do niego,w  dalszym ciągu jest Pani pracownikiem.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • urszulka08

    Dodano 2013-10-22 23:03 przez urszulka08

    Ciąża a zatrudnienie na niepełny etat

    Od 15 kwietnia do 14 września byłam skierowana na staż z Urzędu Pracy. Był to staż unijny. W czerwcu okazało się, że jestem w ciąży, po zakończeniu stażu w październiku pracowałam w tej samej firmie, w której miałam staż na umowie zlecenia.
    Od listopada mam dostać umowę o pracę na pół etatu, i chcia...

  • alexandra5215

    Dodano 2015-01-26 12:06 przez alexandra5215

    Wypowiedzenie umowy o pracę a zwolnienie lekarskie w ciąży

    Dzień dobry, dnia 15 stycznia dostałam wypowiedzenie umowy o pracę, które podpisałam. Od następnego dnia przebywałam na urlopie, podczas którego okazało się, że jestem w ciąży. Zwolnienie lekarskie doniosłam pracodawcy.I tu mam pytanie, gdzie donieść następne zwolnienie lekarskie po upływie okresu w...

  • adunia11

    Dodano 2014-10-08 20:02 przez adunia11

    Umowa zlecenie, zwolnienie z pracy a ciąża

    Witam,
    pracuję rok na czas nieokreślony, na umowę zlecenie i mam odprowadzane wszystkie składki. Kilka dni temu dowiedziałam się, że na koniec października chcą mnie zwolnić a jestem w ciąży.
    Czy jak dostarczę dla firmy L4 i później mnie zwolnią, to czy po L4 należy mi się płatne macierzyńskie?

  • bilardzista86

    Dodano 2014-09-03 18:13 przez bilardzista86

    Zasiłek macierzyński dla nauczyciela w zawiłej sprawie

    Witam!
    Moja żona jest nauczycielem kontraktowym w szkole. W poprzednim roku szkolnym 2013/14 posiadała umowę na czas określony od 01.09.2014 do 31.08.2014 w wymiarze 9/18 etatu, dodatkowo zostały żonie przydzielone kolejne 9/18 etatu w związku z nieobecnością innego nauczyciela od 01.09.2013 do 30.0...

  • karolina881

    Dodano 2014-06-22 12:04 przez karolina881

    Urlop macierzyński a etaty u dwóch pracodawców

    Proszę o poradę w następującej sprawie.
    Obecnie mam umowę o pracę o dwóch pracodawców. U pracodawcy - a jestem zatrudniona na pełny etat, na czas nieokreślony i od 31 lipca 2013 do 31 lipca 2014 jestem u niego na bezpłatnym urlopie (ten urlop bezpłatny wlicza mi się do okresu stażu pracy u pracodawc...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

    Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

    Ojcowie coraz częściej korzystają z prawa do zasiłku macierzyńskiego. ZUS przypomina, że tatusiowie mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. Najczęściej korzystają z tego ostatniego.

  • Likwidacja firmy/ogłoszenie upadłości a prawa kobiet w ciąży

    Likwidacja firmy/ogłoszenie upadłości a prawa kobiet w ciąży

    Wiele wątpliwości budzi fakt likwidacji firmy lub ogłoszenia upadłości a ochrony kobiet w ciąży. Pytania jakie się nasuwają, to kto zapłaci za zwolnienie chorobowe i czy kobieta w takiej sytuacji pozostaje bez środków do życia. Na ...

  • Zasiłek macierzyński 2016 - rewolucyjne zmiany

    Zasiłek macierzyński 2016 - rewolucyjne zmiany

    Początek roku 2016 przyniesie pozytywne zmiany dla tej części rodziców, którym do tej pory nie przysługiwał zasiłek macierzyński. Od 1 stycznia tysiąc złotych miesięcznie przez czas odpowiadający długości urlopu macierzyńskiego ...

  • Dodatkowy urlop macierzyński na wychowawczym

    Dodatkowy urlop macierzyński na wychowawczym

    Trzeba wyjaśnić, że pracownica, która urodzi dziecko w okresie urlopu wychowawczego nie korzysta z urlopu macierzyńskiego, bowiem nadal przebywa na urlopie wychowawczym na starsze dziecko. Ma jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania