eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Nieuczciwy pracodawca i brak umowy o pracę


2014-07-13 21:36 autor: Karolinaaa88

3 138 odsłon

Nieuczciwy pracodawca i brak umowy o pracę

Witam,

w kwietniu dostałam się na staż w agencji reklamowej. Po 2 miesiącach zadowolony pracodawca zaproponował mi pracę na pełny etat. Ustaliliśmy warunki zatrudnienia (początkowo umowa zlecenie, po 3 m-cach okresu próbnego umowa o pracę) i od 1 czerwca zaczęłam pracować normalnie. Do tej pory nie przedstawiono mi żadnej umowy.

Co więcej kiedy o tym wspomniałam poinformowano mnie, że oni nie mają obowiązku przedstawiania umów, a jak już to dostanę co najwyżej umowę o dzieło, ale nadal od czerwca nie podpisywałam nic. Wypłatę za czerwiec dostałam taką na jaką się umawiałam, jednak z informacją że to tak jednorazowo bo dalej będzie to mniej z wytłumaczeniem, że innym pracownikom płacą mniej (to dlaczego umawiali się na coś innego???).

Pracuję często po 10-11 godzin dziennie, a któregoś dnia jak szef "przyłapał" mnie na tym, że jem obiad i powiedział, że nie ma czasu na takie rozprężenia i jak mam z tym problem to może powinnam zacząć coś brać...

Według regulaminu każdy dzień wolny, jest tzw. dniem zdalnym. Czyli i tak trzeba non stop pracować w domu. Zawsze wymagane jest zwolnienie lekarskie (ale nie zwalnia ono z pracowania, zwalnia jedynie z obecności w pracy). Obowiązuje 30 dni wypowiedzenia.

Szukam nowej pracy i nie wiem, jakie tak właściwie mam prawa i obowiązki wobec tego pracodawcy. Nie mam umowy. Jeżeli dostanę to na razie umowę za czerwiec (umowę o dzieło), czy stosunek pracy w ogóle istnieje? Czy obowiązują mnie ustalenia z regulaminu (np. 30 dni wypowiedzenia?).

Proszę o wyjaśnienie co wiąże mnie z obecnym pracodawcą i jakie mam wobec niego prawa i obowiązki.

Dziękuję

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-07-13 22:26 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Sprawa nie jest do wyjaśnienie w kilku zdaniach. Jeżeli nie ma Pani umowy o pracę, to nie obowiązuje Panią oraz pracodawcę Kodeks Pracy oraz 30-dniowy okres wypowiedzenia umowy (chyba, że tak jest na niej zapisane-ale o tym Pani nie wie, bo niczego nie podpisała). W pierwszej kolejności powinna sie Pani domagac przedstawienia umowy na piśmie. Pracodawca ma obowiązek dać Pani umowę. W dalszym ciągu będzie się moża zastanawiać  co dalej.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • dorotanik

    Dodano 2014-02-24 11:24 przez dorotanik

    Dodatkowe obowiązki, a brak podwyżki

    Witam,
    jestem pracownikiem służby cywilnej i w ostatnim czasie zmieniono mi opis stanowiska w którym dopisano nowe obowiązki: prowadzenie kontroli w jednostkach samorządu terytorialnego w dwóch dziedzinach w tym też zwiększona odpowiedzialność. Zmiana wiąże się z delegacjami (kilka w roku) oraz dłuż...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-02-05 22:27 przez konto usunięte

    Dyskryminacja płacowa - nieumożliwianie awansu zawodowego

    Pracuję w publicznym żłobku od 8 lat. Przez 4 lata pracowałam jako salowa (wykształcenie średnie). W międzyczasie ukończyłam studia licencjackie z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej (ukończone w 2012 r. - z własnej inicjatywy). Pracodawca awansował mnie na stanowisko opiekunki dziecięcej (a nie wych...

  • konto usunięte

    Dodano 2016-03-13 14:42 przez konto usunięte

    Zajęcia ruchowe w czasie godzin pracy

    Pracodawca poinformował o zorganizowaniu dla pracowników, w trosce o ich zdrowie darmowych, godzinnych zajęć ruchowych w zakładowej sali fitness z instruktorem w czasie pracy. Rozesłał harmonogram z wykazem godzinowym i podziałem na kilku osobowe grupy. Obowiązuje strój sportowy, koszulka, spodenki....

  • ales

    Dodano 2014-01-22 18:20 przez ales

    Umowa cywilno-prawna a godziny pracy

    Zawarłam umowę cywilno-prawną z dawnym pracodawcą. Pracuję w systemie zmianowym jako pielęgniarka. Grafik mam z góry ustalany przez przełożonego jak pozostali pracownicy, ale nikt nie ustala ze mną dni, kiedy mogę wykonywać usługę tylko z góry narzuca.
    Jestem przypisana od początku do danej zmiany, ...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-01-17 19:17 przez konto usunięte

    Czy jest jakiś przepis do jakiej wysokości można zdejmować detale?

    Pracuje na stanowisku fizycznym, zdejmuje detale. One wiszą na wysokości mojej głowy a ja jestem w pozycji stojącej, więc żeby je zdiąć muszę ręce wyciągnąć ponad głowę.
    Czy jest jakiś przepis, który mówi jak wysoko mogę podnosić ręce żeby zdjąć detal? A detali jest bardzo dużo na zawieszce i tak pr...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania