eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zwolnienie dyscyplinarne po 15 latach


2014-05-30 20:04 autor: maula57

2 309 odsłon

Zwolnienie dyscyplinarne po 15 latach

Czy można zwolnić dyscyplinarnie za podanie nieprawdziwej informacji o wykształceniu? Szkoła zawodowa została rozpoczęta i nieukończona, a podano wykształcenie zawodowe. Nie ma to związku z wykonywaną pracą,

Pracownik podał tę informację 15 lat temu, nie zweryfikowano tego świadectwami. Wystarczyła informacja.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-05-30 20:15 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Po 15 latach??? Dlaczego pracodawca nie zweryfikował uprawnień wcześniej? Art. 52. [Rozwiązanie umowy z winy pracownika] podaje konkretne przesłanki do zwolnienia pracownika dyscyplinarnie.


    § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę
    bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
    1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych
    obowiązków pracowniczych,
    2) popełnienia przez pracownika w czasie trwania
    umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia
    dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku,
    jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub
    zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
    3) zawinionej przez pracownika utraty uprawnień
    koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym
    stanowisku.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-05-31 04:17 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

    o możliwości dyscyplinarnego zwolnienia decyduje data dowiedzenia się pracodawcy o przyczynie. Jeżeli rzeczywiście nie ma to żadnego związku z pracą (np nie jest to wymóg konieczny do zatrudnienia) to rzeczywiście zwolnienie dyscyplinarne w tym przypadku to zbyt daleko idąca kara

    radca prawny - specjalista prawa pracy

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania