eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy brak informacji zwrotnej od pracodawcy nt. urlopu na żądanie może być przyczyną zwolnienia?


2014-05-20 16:34 autor: qazy

3 639 odsłon

Czy brak informacji zwrotnej od pracodawcy nt. urlopu na żądanie może być przyczyną zwolnienia?

Witam,

przesłałam do pracodawcy mailem prośbę o udzielenie mi urlopu na żądanie (1 dzień) oraz o wpisanie tego urlopu do firmowej bazy urlopowej (ponieważ ja nie miałam dostępu do niej), nie otrzymałam żadnej odpowiedzi. Wcześniej nie wykorzystałam urlopu na żądanie oraz posiadałam urlop wypoczynkowy.

Pracodawca może odmówić mi prawa do skorzystania z tego urlopu, jeśli zachodzą szczególne okoliczności, w tym przypadku takie nie zachodziły. Brak odmowy potraktowałam jako zgodę na mój urlop.

Czy pracodawca może potraktować moją nieobecność wynikającą z żądania w/w urlopu jako nieusprawiedliwioną i zwolnić mnie dyscyplinarnie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-05-20 16:39 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Nie. Ma Pani prawo do takiego urlopu oraz obowiązek poinformowania pracodawcę o swoim zamiarze, co najmniej w dniu wykorzystania tego urlopu (przed podjęciem pracy). Inną kwestią jest to, czy poinformowała Pani pracodawcę skutecznie.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-20 16:54 autor odpowiedzi: qazy

  Poinformowałam pracodawcę przed rozpoczęciem pracy w dniu w którym zgłosiłam potrzebę skorzystania z urlopu na żądanie. czy w tym przypadku uznaje się za skuteczne przekazanie informacji pracodawcy?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-20 20:15 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  To zależy od tego czy poinformowała Pani pracodawcę, czy wydaje się Pani, że go poinformowała. Jeżeli wiadomość do niego dotarła, to wszystko jest ok.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Aebzik

  Dodano 2013-04-08 00:14 przez Aebzik

  Zwolnienie dyscyplinarne - czy zasadne?

  Witam
  W zakładzie pracy nie ma obowiązku pisemnego składania wniosku urlopowego. Prośba o urlop została zgłoszona ustnie (wyrażenie zgody potwierdzone kiwnięciem). Teraz jednakże jest wyparcie się tej zgody i szukanie pretekstu do zwolnienia - aktualnie brak żadnego pisemnego zawiadomienia. Co w tak...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-10-09 16:16 przez konto usunięte

  Rozwiązanie umowy o pracę po urlopie wychowawczym

  Witam!
  jestem na urlopie wychowawczym, zaraz powinnam wrócić do pracy, ale nie chcę tam wracać. Czy w takim razie pracodawca prześle mi moje dokumenty? Pracodawca ma to w nosie, bo się chce mnie jak najszybciej pozbyć, unika rozmów ze mną odkłada słuchawkę i jeszcze rzuca w moją stronę pretensje, że...

 • isiamon

  Dodano 2014-02-05 18:18 przez isiamon

  Urlop na żądanie po długotrwałym chorobowym

  Dzień dobry,
  jedna z moich pracownic poszła na tzw. "L4". Chorowała trochę ponad 4 miesiące i w pierwszym dniu przypadającym po jej ostatnim dniu zwolnienia lekarskiego, zadzwoniła do pracy, aby zgłosić "urlop na żądanie".
  Nie otrzymała od nikogo zgody ponieważ ja byłam w tym czasie na urlopie i nie...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-12-13 14:59 przez konto usunięte

  Wniosek o urlop a obowiązki pracodawcy

  Witam,
  czy pracodawca jest zobowiązany odpowiedzieć zarówno pozytywnie jak i negatywnie na wysłany do niego wniosek o urlop w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim przez pracownika?
  Jeżeli tego nie uczynił, to jaki mam regres w stosunku do pracodawcy? Wniosek został wysłany do pracodawcy 15 li...

 • emkask

  Dodano 2014-06-27 15:51 przez emkask

  Zwolnienie dyscyplinarne w trakcie opieki nad 5-letnim dzieckiem

  Czy pracodawca ma prawo zwolnić dyscyplinarnie, gdy nie stawię się w pracy z powodu konieczności opieki nad 5-letnim dzieckiem, ponieważ nagle osoba (teściowa), która się nim opiekowała zrezygnowała z tej opieki z przyczyn osobistych?
  Czy nieobecność w pracy jest wtedy usprawiedliwiona?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania