eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Urlop na żądanie po długotrwałym chorobowym


2014-02-05 18:18 autor: isiamon

11 003 odsłon

Urlop na żądanie po długotrwałym chorobowym

Dzień dobry,

jedna z moich pracownic poszła na tzw. "L4". Chorowała trochę ponad 4 miesiące i w pierwszym dniu przypadającym po jej ostatnim dniu zwolnienia lekarskiego, zadzwoniła do pracy, aby zgłosić "urlop na żądanie".

Nie otrzymała od nikogo zgody ponieważ ja byłam w tym czasie na urlopie i nie ma osoby mnie zastępującej. Poinformowała o tym jedynie telefonicznie w pracy oraz wysłała prośbę o udzielenie takowego urlopu poprzez "maila" na mój adres.

Od następnego dnia powróciła na zwolnienie lekarskie z inną jednostką chorobową. W związku z powyższym - zgodnie z prawem rozpoczęła ona nowy okres zasiłkowy tzn. 182 dni. Czy nie uzyskanie zgody na urlop na żądanie i nie stawienie się w tym dniu do pracy, daje mi prawo do zwolnienia?

Dziękuję za informację oraz pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-05 20:46 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Urlop na żądanie nie wymaga uzyskania zgody przełożonego. Jeżeli złożyła wniosek, to cóż należy to zaakceptować.

  isiamon skomentował/a odpowiedź 2014-02-05 21:49

  Niestety, ale myli się Pan. Pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopy na żądanie, jednakże tak samo jak urlopu wypoczynkowego tak i urlop na żądanie udziela pracodawca - nie wystarczy zażądać urlopu na żądanie. Istnieją wyjątkowe sytuacje w których pracodawca mógłby tego urlopu nie udzielić - dlatego wymagane jest jest jego potwierdzenie.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-06 08:15 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli mówiąc"potwierdzeniem" ma Pani na mysli przyjęciem do wiadomości to pełna zgoda. Zawsze w firmie mogą wystąpić wyjątkowe sytuacje, ale nieprzewidziane okoliczności mogą również wystąpić po stronie pracownika. Dlatego ustawodawca wprowadził urlop na żadanie, który w swojej konstrukcji (jeżeli chodzi o wykorzystanie) rózni się od urlopu wypoczynkowego. Jeżeli zwolni Pani pracownika, który nie stawi się w pracy po poinformowaniu Pani o urlopie na żadanie (np. rano-telefonicznie), to z pewnością spotkacie się w sądzie z raczej przewidywalnym skutkiem (na korzyść pracownika).

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 7

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-06 11:41 autor odpowiedzi: isiamon

  Rozumiem. Dziękuję Panu za wyjaśnienie.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Michał84

  Dodano 2014-08-18 23:38 przez Michał84

  Straszenie zwolnieniem z pracy na L4

  Podczas prac domowych amputowałem sobie palec ze zmiażdżeniem kości. Na szczęście palec przyszyto. Dostałem L4 na 2 tygodnie, potem znowu 2 tygodnie (prawdopodobnie dostane kolejne gdyż chirurg zadecydował, że szwy zdejmie po tym okresie). 
  Pracodawca za drugim razem straszył mnie zwolnieniem, bo ni...

 • tomasz0612

  Dodano 2014-06-02 10:49 przez tomasz0612

  Zwolnienie z pracy za kilka chorobowych

  Mam 50 lat, pracuję w tym zakładzie 28 lat. Do tej pory nie chorowałem, może sporadycznie. W zeszłym roku zachorowałem na hemoroidy, które miałem usuwane szpitalnie. Musiałem brać co jakiś czas chorobowe żeby się leczyć.
  Pracodawca wyliczył ich osiem i teraz chce mnie zwolnić z trzymiesięcznym wypow...

 • Buchhalterin

  Dodano 2018-10-29 09:56 przez Buchhalterin

  Kiedy można zwolnić emeryta niezdolnego do pracy?

  Dzień dobry,firma zatrudnia emeryta od kilkunastu lat. Od któregoś miesiąca tego roku przebywa cały czas na zwolnieniu chorobowym. 182 dzień zwolnienia chorobowego minie mu 29 października, po tym czasie firma chciała dokonać jego zwolnienia bez wypowiedzenia. Jednakże okazało się, że ma on zwolnien...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-06-06 10:57 przez konto usunięte

  Zwolnienie z pracy pracownika przebywającego na chorobowym

  Witam,
  Zwolniono mnie z pracy w trakcie trwania zwolnienia chorobowego, które trwa już 45 dni. Czy pracodawca może mnie zwolnić?

 • Daniela

  Dodano 2013-11-29 21:13 przez Daniela

  Zwolnienie z pracy a ekwiwalent za urlop

  Pracownik jest zatrudniony na czas określony od 01.01.2013 r. do 30.11.2014 r. Od 08.06.2013 r. jest na zwolnieniu lekarskim i w grudniu upływa 182 dni zwolnienia. Z tego co wiem będzie ubiegał się o zasiłek rehabilitacyjny. Mam pytanie:
  Czy jak zwolnię pracownika po trzech miesiącach pobierania zas...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?

  Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?

  Długotrwała nieobecność pracownika z powodu choroby może być powodem zwolnienia z pracy. Do takich praktyk przyznała się w badaniu Grupy Progres "Rynek pracy 360" co 3. firma zatrudniająca pracowników blue collar.

 • Czy w czasie pandemii pracodawca może odmówić urlopu okolicznościowego?

  Czy w czasie pandemii pracodawca może odmówić urlopu okolicznościowego?

  Pracodawcy odmawiają urlopów pracownikom. Boją się, że przywiozą koronawirusa z wypoczynku nad morzem, a nawet... ze ślubu czy pogrzebu. Najwyraźniej starają się zabezpieczyć zespół przed wszelkimi niebezpieczeństwami, które finalnie ...

 • Długotrwała choroba pracownika a zwolnienie

  Długotrwała choroba pracownika a zwolnienie

  Choć pracownicy chorują przez cały rok, to obecny "sezon chorobowy" jest dobrą okazją, aby rozstrzygnąć najtrudniejsze dylematy, jeśli chodzi o pracownika długo chorującego. Proponujemy odpowiedzi, których nie wyczytasz wprost z ...

 • Kontrola zwolnień lekarskich bez podania przyczyny

  Kontrola zwolnień lekarskich bez podania przyczyny

  Rozważmy następującą sytuację: do drzwi jednego z pracowników zapukał upoważniony przez pracodawcę kontroler (zatrudniany przez zewnętrzną firmę), którego zadaniem było zweryfikowanie, czy chory prawidłowo wykorzystuje czas ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania