eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Urlop a Umowa na Czas Okreslony


2007-12-08 20:55 autor: TomekM77

11 134 odsłon

Urlop a Umowa na Czas Okreslony

Witam Serdecznie, Od razu przejde do sedna sprawy, Więc mam pewien problem z pracodawcą i nie bardzo wiem jak z tym sobie poradzic,otóż mam Umowe o Prace na czas okreslony od 1 Maja 2007 do 31 Grudnia 2007,Pełen etat,936,00 PLN Brutto,Umowa sie konczy a urlopu nie dostałem i raczej nie dostane bo pracodawca twierdzi że mi sie nie należy gdyż aby nabyc prawo do tego urlopu musze przerobic u niego 12 miesiecy,z tego co wiem to on troche nagina prawo na swoja korzyśc ale ja moge sie mylic,Więc proszę o porade,Czy mi sie należy urlop?,Ile Tego urlopu?,I czy w razie nie wykorzystania go należy mi sie ekwiwalęt pienieżny? I Ile?,oraz gdzie moge znalesc przepisy dotyczące mojego problemu.

Dziękuje, Tomek

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2007-12-09 10:22 autor odpowiedzi: skrzypek.l

  Witam. Urlop przysługuje Panu bez względu na to czy jest to umowa na czas nieokreślony, czy tak jak w Pana przypadku - na czas określony. Prawo do urlopu w pierwszym roku pracy u danego pracodawcy nabywa się po każdym przepracowanym miesiącu. Wymiar urlopu 20 lub 26 dni zależy od ukończonej szkoły i od stażu pracy. (Art. 155 par. 1 Kodeksu Pracy opisuje okresy nauki, które wlicza się do okresu pracy). Jeżeli okres nauki i pracy nie przekracza łącznie 10 lat - przysługuje w roku 20 dni urlopu (20 dni podzielone przez 12 miesięcy w roku to 1,67 dnia urlopu po miesiącu - w zaokrągleniu 2 dni). Jeżeli okres nauki i pracy przekracza 10 lat pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu w ciągu roku (26 dni podzielone przez 12 miesięcy w roku to daje 2,16 dni po miesiącu pracy). Dlatego należy się Panu urlop i nie musi Pan przepracować 12 miesięcy, żeby nabyć do niego prawo.

  W przypadku niewykorzystania urlopu należy się Panu przy rozwiązaniu umowy ekwiwalent za niewykorzystany urlop art. 171 par. 1. Sposób obliczania ekwiwalentu za urlop został określony w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

  Oceń odpowiedź 0 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2007-12-09 20:20 autor odpowiedzi: TomekM77

  Dziękuje serdeczne za pomoc

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania