eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Urlop macierzyński - a umowa na zastępstwo


2008-07-25 10:33 autor: iraki

4 664 odsłon

Urlop macierzyński - a umowa na zastępstwo

:confused:Witam. Jestem zatrudniona na umowe - zastępstwo z dwu dniowym okresem wypowiedzenia. Jestem w ciąży - urodzę w styczniu 2009r., wiem że osoba którą zastępuję nie wróci do pracy przed lipcem 2009r. (o ile wogóle wróci bo na razie nie planuje powrotu do tej pracy). Czy przysługuje mi urlop macierzyński, a potem wychowawczy czy też pracodawca może mnie zwolnić z dniem porodu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-07-25 11:30 autor odpowiedzi: skrzypek.l

    Proszę podać kiedy rozwiązuje się Pani umowa na zastępstwo (jaki został podany termin bądź powód na umowie).

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-07-25 11:51 autor odpowiedzi: iraki

    Umowa mi się kończy z dniem powrotu pracownika, którego zastępuję. Jeżeli będzie tak, że ta osoba wróci do pracy z dniem 01.07.2009r to właśnie w tym dniu kończy mi się umowa o pracę na zastępstwo

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-07-30 08:46 autor odpowiedzi: iraki

    I dalej nic nie wiem:confused:

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-07-30 08:49 autor odpowiedzi: skrzypek.l

    Pracodawca nie może zwolnić Pani z dniem porodu, gdyż dla umowy na zastępstwo nie ma zastosowania przepis art. 177 par. 3 K.p., który dotyczy jedynie umów na czas określony i na okres próbny, a nie na zastępstwo. I to też jedynie w sytuacji, kiedy dzień porodu następuje po dacie umowy, na którą została ona zawarta (np. rozwiązanie umowy z dniem 31 maja, a planowany termin porodu 15 lipiec, to umowa zostaje przedłużona do dnia porodu).

    Co do zasady powinien przysługiwać Pani urlop macierzyński, gdyż pracownicę w ciąży bez względu na rodzaj umowy zwolnić można jedynie w 2 sytuacjach, tj. w przypadku tzw. dyscyplinarki - ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych lub w przypadku likwidacji zakładu pracy. Dodatkowo pracownica w ciąży jest objęta szczególną ochroną uniemożliwiającą jej zwolnienie w trakcie ciąży, urlopu macierzyńskiego oraz wychowawczego (o ile w trakcie tych urlopów nie wystąpił termin końcowy określony w umowie). Pracodawca może jednak próbować rozwiązać umowę za porozumieniem stron.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-07-30 14:10 autor odpowiedzi: iraki

    Diękuję za odpowiedź. Czyli -jak sie nie zgodzę na rozwiazanie umowy za porozumieniem stron to urlop macierzyński mi przysługuje? Istnieje możliwość że osoba, którą zastępuję wogóle nie wróci na to stanowisko, i z tego co mi wiadomo pozostanę na stanowisku obecnie zajmoeanym.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania