eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Nakaz obniżenia podstawy świadczeń - ciężarna kontra ZUS


2014-04-22 20:15 autor: anonimowa90

2 488 odsłon

Nakaz obniżenia podstawy świadczeń - ciężarna kontra ZUS

ZUS nakazuje mojemu pracodawcy zmniejszenie mojej podstawy o świadczenia o ponad połowę. Można się załamać, ale od początku:

przez prawie rok pracowałam w firmie na umowę zlecenie i zarabiałam 1400 zł na rękę. Miałam jedne z najlepszych wyników sprzedaży, przy nieobecności szefa często kierowałam zespołem. Zaproponowano mi awans na lidera grupy sprzedawców, umowę o pracę i wynegocjowałam dobrą pensję (5 tys. zł brutto). Po miesiącu pracy na tym stanowisku okazało się, że jestem w ciąży i to zagrożonej, więc poszłam na L4 (od tej pory byłam dwa razy w szpitalu, bo cały czas są problemy i mogę głównie leżeć plackiem).

ZUS od razu przyczepił się do mojego roszczenia o świadczenie, pracodawca przedstawił moje listy obecności pracy, odbyte szkolenia BHP, zakres obowiązków itp. żeby udowodnić, że moja umowa nie jest trefna.

Zaznaczę, że z pracodawcą w żaden sposób nie jestem spokrewniona. ZUS, jak zaznaczyłam na początku, stwierdził, że skoro dyrektor, który przejął moje obowiązki ma niższe wynagrodzenie niż ja to moja umowa była pozorna, sprzeczna z zasadami współżycia społecznego i nakazują o zmniejszenie podstawy świadczeń do 2000!!

Co robić? Jak z nimi walczyć? Teoretycznie mogę się odwołać do sądu, ale się boję bo nie wiem już na co się powoływać. Przecież to nie moja wina, że osoba, która przejęła moje obowiązki mniej zarabia. Jak to uargumentować?

Mam wrażenie, że szef mnie zniechęca do walki w sądzie, a ja panikuję. Czy jeśli pójdę do sądu, sąd może nakazać jeszcze większe zmniejszenie podstawy? Jaki jest najgorszy scenariusz?

Proszę pomóżcie!

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kamrosia747

  Dodano 2014-03-25 19:25 przez kamrosia747

  Pracodawca nie zgłosił mnie do ZUS a jestem w ciąży

  W okresie 10.2012 - 31.10.2013 pracowałam na umowę zlecenie. W dniu 1.11.2013 na czas określony (dwa lata) otrzymałam umowę o pracę. 7 dni po zawarciu umowy o pracę, dowiedziałam się, że jestem w ciąży (zagrożonej). Natychmiast lekarz wysłał mnie na zwolnienie lekarskie.
  Za przepracowany listopad ot...

 • 19angelika92

  Dodano 2014-03-21 12:29 przez 19angelika92

  Pierwsza praca i L4 w czasie ciąży. Czy krótki okres zatrudnienia coś komplikuje?

  Witam,
  mam pytanie odnośnie wypłacania L4 ciążowego w przypadku, kiedy pracowałam u mojego pracodawcy przez pierwsze 3 miesiące na umowe zlecenie, gdzie odporowadzane były składki chorobowe. Następnie po skończeniu umowy szef postanowił podpisać ze mną umowę o pracę termin trwania od 13.01.2014 r. d...

 • atata

  Dodano 2021-05-11 11:28 przez atata

  Wysokość zasiłku chorobowego w ciąży - przejście z umowy zlecenie na umowę o pracę (ta sama firma)

  Witam,
  dwa lata temu rozpoczęłam pracę w oparciu o umowę zlecenie bez opłacania dodatkowo składki chorobowej. W październiku 2020 podpisana była nowa umowa zlecenie na dwa lata, ale już z odprowadzeniem składki chorobowej. W tym okresie moje wynagrodzenie netto wynosiło 4100-4450 zł (pomimo, że umow...

 • Khati

  Dodano 2017-12-09 14:36 przez Khati

  Umowa zlecenie, potem umowa o pracę a L4 w ciąży

  Witam,
  proszę o podpowiedź dotyczącą mojej sytuacji. Od czerwca 2016 byłam zatrudniona na umowę zlecenie. W treści umowy nie ma wzmianki o wymiarze godzinowym, jednak była to mniej więcej 1/4 etatu. Następnie w sierpniu 2017 dostałam umowę o pracę na cały etat na czas nieokreślony.
  We wrześniu zaszł...

 • silver_moon

  Dodano 2014-03-28 11:38 przez silver_moon

  Umowa o pracę z agencją pracy tymczasowej a macierzyński

  Witam,
  od września 2012 mam podpisywane terminowe umowy o pracę z agencją pracy tymczasowej. Od listopada 2013 jestem w ciąży i do tej pory nie miałam żadnych przerw w zatrudnieniu. Ostatnia umowa kończyła mi się z dniem 1 marca 2014 r. niestety od 24 lutego do 9 marca byłam na zwolnieniu. Nową umow...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania