eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Pracodawca nie zgłosił mnie do ZUS a jestem w ciąży


2014-03-25 19:25 autor: kamrosia747

4 614 odsłon

Pracodawca nie zgłosił mnie do ZUS a jestem w ciąży

W okresie 10.2012 - 31.10.2013 pracowałam na umowę zlecenie. W dniu 1.11.2013 na czas określony (dwa lata) otrzymałam umowę o pracę. 7 dni po zawarciu umowy o pracę, dowiedziałam się, że jestem w ciąży (zagrożonej). Natychmiast lekarz wysłał mnie na zwolnienie lekarskie.

Za przepracowany listopad otrzymałam w grudniu 322 zł, w styczniu 1200 zł (w zaokrągleniu), w lutym i w marcu obeszłam się smakiem wynagrodzenia, ponieważ okazało się, że pracodawca nie zgłosił mnie do ZUS w listopadzie (mimo tego, że miał na to 7 dni), zrobił to dopiero w marcu.

Po rozmowie z Panią z ZUS-u uzyskałam informację, że wszelkie świadczenia zostały wstrzymane do czasu rozwiązania sprawy, a dokładnie do czasu skontrolowania zakładu pracy i mnie. ZUS uważa że zostałam zatrudniona po znajomości, co jest nie prawdą. Napisałam oświadczenie do ZUS, a także skserowałam im moje umowy zlecenie, że pracowałam w tej firmie prędzej. Nie mam żadnych środków do życia, pracodawca nawet się tym nie przejął, wręcz kadrowa która zaniechała sprawę prosiła bym nie zgłaszała do PIP (ale ja zgłosiłam).

Z mojej ostatniej rozmowy z Panią z ZUS dowiedziałam się że dla ZUS-u najważniejsze jest to czy w dniu zawarcia umowy o pracę byłam zdrowa, niestety nie otrzymałam skierowania do lekarza medycyny pracy w dniu zawarcia umowy o pracę.

Boję sie teraz, że pracodawca na całą tą sprawę się wypnie i zrobi ze mnie głupią, że to moja wina. Dlatego mam do Państwa pytanie, czy po skontrolowaniu zakładu pracy przez kontorlę ZUS-owską, mam szansę na wznowienie moich świadczeń chorobowych z zadośćuczynieniem. Bo to, że otrzymam pieniążki po pozytywnej kontroli to już wiem od Pani z ZUS, ale czy od pracodawcy mogę wymagać rekompensaty za ich błąd nie zgłoszenia mnie do ZUS-u i za to, że narażono mnie w ciąży na brak środków finansowych do życia?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania