eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Pierwsza praca i L4 w czasie ciąży. Czy krótki okres zatrudnienia coś komplikuje?


2014-03-21 12:29 autor: 19angelika92

11 132 odsłon

Pierwsza praca i L4 w czasie ciąży. Czy krótki okres zatrudnienia coś komplikuje?

Witam,

mam pytanie odnośnie wypłacania L4 ciążowego w przypadku, kiedy pracowałam u mojego pracodawcy przez pierwsze 3 miesiące na umowe zlecenie, gdzie odporowadzane były składki chorobowe. Następnie po skończeniu umowy szef postanowił podpisać ze mną umowę o pracę termin trwania od 13.01.2014 r. do 30.09.2015 r. ze zmianą stanowiska na wyższe, a co za tym idzie z dużo wyższą pensją (3000 zł brutto).

Okazało się jednak, że jestem w ciąży i już 14.02. 2014 r. przyniosłam L4, ponieważ ciąża była zagrożona. Jak ZUS w tym przypadku obliczy mi L4 ciążowe i czy nie będzie problemu, że umowa trwała tak krótko? To była moja pierwsza praca z odpowadzanymi skłatkami ZUS.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-03-21 16:28 autor odpowiedzi: Jowita

  Przez pierwsze 33 dni pracodawca będzie wypłacał wynagrodzenie chorobowe, nastepnie wypłatę asiłku przejmie ZUS. Podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego będzie wynagrodzenie za styczeń.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-06 15:14 autor odpowiedzi: mar_ta

  Witam,

  jestem w podobnej sytuacji, z tym, że dostałam umowę na etat, na okres próbny na 3 miesiące. Jestem w ciąży (o czy nie wiedziałam) i muszę pójść na L4, powinnam leżeć.

  Od kiedy pracownica może pojść na L4 i czy będzie mi się coś należało jak pójdę tak na "dzień dobry" na zwolnienie? Czy będe miała płatne zwolnienie, macierzyński?

  Jeśli tak to jak będzie się liczyło chorobowe?

  Mam przepracowanych 7 lat, ostatnio byłam na wychowawczym a następnie na zasiłku i powróciłam do pracy, dalej znacie.

  dziękuję za pomoc i za szybką odpowiedź w mojej sprawie.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-06 18:37 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli termin zakończenia umowy przypada co najmniej na 28 tydzień ciąży, to pracodawca powinien przedłyżyć umowę do dnia porodu. W takim przypadku dostanie Pani zasiłek macierzyński. Płatny zasiłek chorobowy należy się po 30 dniach okresu wyczekiwania.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-07 13:16 autor odpowiedzi: mar_ta

  dziękuję za szybką odpowiedź w mojej sprawie. Czy na pewno chodzi o 28 tydzień ciąży? Czytałam gdzieś, że trzeba być przynajmniej w 3 miesiącu ciąży przed zakończeniem umowy aby otryzmać macierzyński.

  Tak czy inaczej planuje powiedzieć pracodawcy o ciąży i co będzie to będzie.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-07 16:25 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Przepraszam za pomyłkę. W tym wypadku liczy się miesiąc księzycowy, który trwa 28 dni. W związku z powyższym będzie to 12 tydzień ciąży (ogólnie mówiąc-tak jak Pani podała) 3 miesiąc.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-08 14:50 autor odpowiedzi: mar_ta

  ufff, dziękuję, trochę mnie Pan przestraszył :-) z tym to akurat będzie ok. Teraz będę w rękach pracodawcy, który albo się zgodzi i przedłuży mi umowę do dnia porodu, albo nie. Mogę jeszcze się przemęczyć i przepraować ten miesiąc, ale boje się o rozwój dziecka.

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-08 14:57 autor odpowiedzi: mar_ta

  Ile będzię wynosiło chorobowe, jeśli po tych 30dniach pracy poszłabym na zwolnienie na ciąże? Przypomnę, że mam umowę na czas próbny na 3 miesiące, na umowie 3200brutto, ale ostatnio byłam 5 miesięcy na zasiłku. Jak to policzyć?

  dziękuję

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • cziko1988

  Dodano 2014-01-22 12:08 przez cziko1988

  L4 w ciąży a zmiana podstawy wynagrodzenia

  Dzień dobry,
  jestem w ciąży, obecnie w 5 miesiącu. Od kilku lat pracuję w firmie na umowę o pracę na pełny etat (wynagrodzenie 1600 zł brutto, a od listopada 3600 zł - zmiana stanowiska).
  Od początku marca chciałbym iść już na L4, ponieważ coraz gorzej się czuję. Jaki będzie moje wynagrodzenie podcz...

 • aniua

  Dodano 2014-01-19 22:42 przez aniua

  Nowa umowa o pracę a ciąża. Ile wyniesie wynagrodzenie?

  Witam,
  od 6.01.2013 do 2.12.2013 przebywałam na urlopie wychowawczym. Wróciłam do pracy na prośbę mojego szefa, gdyż miał on poważne braki wśród pracowników a pracuję w takim zawodzie, gdzie niełatwo jest znaleźć odpowiednią osobę. Dodatkowo w ramach zachęty dostałam znaczną podwyżkę ok. 1000 zł, a ...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-01-04 11:53 przez konto usunięte

  Naliczanie zasiłku chorobowego w ciąży, umowa zlecenie i później umowa na cały etat

  Witam!
  Niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Chciałabym pójść na L4 od lutego, ale nie wiem, jak zostanie mi wyliczony zasiłek chorobowy, ponieważ średnia brana jest z 12 miesięcy. W zeszłym roku w lutym pracowałam jeszcze na umowę zlecenie, następnie od 1 marca dostałam umowę na 3/4 etatu (...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-10-21 13:47 przez konto usunięte

  Jakie wynagrodzenie otrzymam na L4 w ciąży po urlopie wychowawczym?

  Witam
  Byłam na urlopie wychowawczym od września 2010 r. do lipca 2013 r. Wróciłam do pracy, dostałam nowe wynagrodzenie (niestety niższe), na innym stanowisku. Chciałabym znów wrócić na urlop wychowawczy, za kilka miesięcy również planujemy z mężem kolejne dziecko.
  Ostatnia ciąża była zagrożona, gdy...

 • konto usunięte

  Dodano 2017-12-05 15:02 przez konto usunięte

  Zasiłek wypłacany w ciąży

  Dzień dobry, mam pytanie,od 5 miesięcy pracowałam na umowie o pracę na czas określony na stanowisku technik farmacji stażysta i wypłatę miałam ok. 1900 złotych na rękę (umowa na 2 lata).Od listopada zmieniłam stanowisko pracy na technik farmacji i od miesiąca mam wyższą wypłat. Cały czas pracuję w t...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Umowa zlecenia i umowa o dzieło a składki ZUS

  Umowa zlecenia i umowa o dzieło a składki ZUS

  Płatnicy chętnie zawierają umowę o dzieło, gdyż nie jest ona samoistnym tytułem do objęcia danej osoby ubezpieczeniami społecznymi oraz ubezpieczeniem zdrowotnym. Oznacza to, że osoby wykonującej pracę na podstawie takiej umowy nie ...

 • Do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS potrzebny jest wniosek

  Do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS potrzebny jest wniosek

  Do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS potrzebny jest wniosek, nie wystarczy samo zwolnienie lekarskie. Należy także pamiętać, że roszczenie o zasiłek chorobowy przedawnia się po 6 miesiącach od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek ...

 • Podwyżki wynagrodzeń - trendy 2023

  Podwyżki wynagrodzeń - trendy 2023

  Rosnąca inflacja spowodowała, że pracownicy oczekują wyższych wynagrodzeń. Z drugiej strony pracodawcy obawiają się zahamowania wzrostu gospodarki. Jak wpłynie to na kształtowanie się wynagrodzeń w 2023 roku?

 • ZUS wypłaci zasiłek chorobowy tylko na wniosek

  ZUS wypłaci zasiłek chorobowy tylko na wniosek

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaca zasiłku chorobowego z urzędu. Potrzebny jest wniosek. Dotyczy to osób, którym świadczenie wypłaca ZUS, a nie zakład pracy.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania