eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Ciąża a własna działalność i umowa o pracę


2014-02-27 12:45 autor: karolina8801

4 723 odsłon

Ciąża a własna działalność i umowa o pracę

Witam serdecznie,

od 2011 roku prowadzę własną działalność gospodarczą, dodatkowo od 11.02 br rozpoczęłam pracę na pełny etat (umowa o pracę). Do 11.05 mam okres próbny, potem umowa zostaje przedłużona na rok a następnie na czas nieokreślony. Mam pytanie odnośnie zajścia w ciążę, razem z mężem planujemy powiększenie rodziny w czerwcu-lipcu tego roku. Jak będzie wyglądać sprawa mojej pracy na etat i urlopu macierzyńskiego?

Czy podczas L4 będąc w ciąży dostaję pieniądze z pracy na etacie czy jakoś z tytułu prowadzenia własnej działalności? To samo pytanie dotyczy urlopu macierzyńskiego. Jak dla mnie sprawa ta jest bardzo zawikłana i dostaję sprzeczne informację w tej kwestii.

Bardzo proszę o rozjaśnienie mojego problemu.

Z góry ogromnie dziękuję za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-04-15 15:20 autor odpowiedzi: Jowita

  Jeżeli z umowy o pracę osiąga pani co najmniej minimalne wynagrodzenie to z działalności opłaca jedynie składkę zdrowotną, zasiłek chorobowy i macierzyński będzie przysługiwał tylko z umowy o pracę. 

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • motylek6611

  Dodano 2015-08-02 22:09 przez motylek6611

  Druga ciąża a wysokość L4 i macierzyńskiego dla przedsiębiorcy

  Witam, od 2 lat prowadzę działalność ze zdeklarowaną maksymalną wysokością składek. Obecnie jestem na macierzyńskim i rodzicielskim do połowy września. Chcę starać się o drugie dziecko. Jak będzie obliczana wysokość składek, jeśli ponownie za wrzesień i październik opłacę składki od zdeklarowanej na...

 • asienka111088

  Dodano 2014-08-04 21:05 przez asienka111088

  Urlop macierzyński. Umowa o pracę czy własna działalność?

  Witam,
  chciałabym zajść w ciążę. Obecnie jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony, ale wiem, że jest coś takiego, że na chorobowym i macierzyńskim mogłabym otrzymywać większy zasiłek.
  Czy mogłabym założyć własną działalność będąc na umowie o pracę i mieć z tego większe korzyści mater...

 • Primadonna2

  Dodano 2014-04-04 12:33 przez Primadonna2

  Etat, ciąża i założenie działalności gospodarczej

  Dzień dobry,
  od kilku lat jestem zatrudniona na etacie, obecnie jestem w ciąży, przebywam na zwolnieniu, termin porodu mam na koniec czerwca.
  Czy jeżeli teraz założę działalność gospodarczą (w żadnym wypadku nie myślę o działalności fikcyjnej), będę mogła opłacać dobrowolną składkę ubezpieczenia cho...

 • cebulka23krobia

  Dodano 2014-02-20 19:22 przez cebulka23krobia

  Założenie firmy będąc w ciąży na pełnym etacie

  Witam,
  obecnie pracuje na pełny etat i umowę mam do końca lutego 2015 roku. Myślimy o powiększeniu rodziny. Czy będąc w ciąży i na zasiłku chorobowym mogę otworzyć firmę i płacić duży ZUS przez 90 dni, po czym się zwolnić z pracy, a na własnej firmie przejść na chorobowe? I czy chorobowe będzie nali...

 • Majchrzak

  Dodano 2014-02-17 21:31 przez Majchrzak

  Osoba współpracująca a zasiłek chorobowy i macierzyński

  Witam,
  od początku miesiąca jestem osobą współpracującą w działalności gospodarczej. W dniu dzisiejszym okazało się, iż jestem w ciąży. Czy będzie mi przysługiwał płatny zasiłek chorobowy, gdybym była na zwolnieniu lekarskim oraz płatny roczny urlop macierzyński?
  Pozdrawiam

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania