eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Ciąża i umowa na okres próbny. Co się należy?


2014-02-05 22:14 autor: KRAVPOL

7 557 odsłon

Ciąża i umowa na okres próbny. Co się należy?

Witam,

żona jest w 13. tygodniu ciąży i zatrudniła się na 3-miesięczny okres próbny. Związku z powyższym chciałem zapytać, czy jeśli przejdzie po miesiącu na L4, to czy może pracodawca ją zwolnić? Czy dostanie chorobowe oraz czy umowa automatycznie zostanie przedłużona do czasu porodu? Czy jest szansa na zasiłek macierzyński?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-02-06 05:59 autor odpowiedzi: Łukasz Obrał - radca prawny

    Umowa o pracę zawarta na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

    W przypadku umów na okres próbny przekraczający 1 miesiąc, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. 

    Prawo do zasiłku chorobowego żona uzyska po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Będzie także mogła wystąpić o wypłacenie jej zasilku macierzyńskiego.

    kiwi87 skomentował/a odpowiedź 2014-10-28 09:48

    jestem w podobnej sytuacji (umowa o pracę tymczasową) tylko jak byłam ostatnio w firmie kadrowiec powiedział mi że po urodzeniu mam przynieść akt urodzenia dziecka i wtedy zostanę zwolniona, i że będę miała wszystkie świadczenia w tym urlop macierzyński ale przez zus. Więc teraz nie wiem gdzie mam się ubiegać o urlop macierzyński do firmy w której jestem zatrudniona czy do zusu?

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-21 17:09 autor odpowiedzi: konto usunięte

    witam! mam podobna sytuacje tylko wczeniej nie podejmowalam zadnej pracy. jaka w tym wypadku bedzie wysokosc zasilku przy najnizyszym wynagrozeniu?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • isia_gm

    Dodano 2014-01-29 12:33 przez isia_gm

    Zasiłek macierzyński a zmiana pracodawcy

    Firma, w której pracuje A (umowę podpisaną mam do września 2018 roku), sprzedała 100% swoich aktywów firmie B (czyli umowa, którą zawarłam z firmą A do 2018 roku przeszła na firmę B). Z dniem sprzedaży (po podpisaniu porozumienia przez firmę B z firmą A), firma B udzieliła mi urlopu bezpłatnego abym...

  • silver_moon

    Dodano 2014-03-28 11:38 przez silver_moon

    Umowa o pracę z agencją pracy tymczasowej a macierzyński

    Witam,
    od września 2012 mam podpisywane terminowe umowy o pracę z agencją pracy tymczasowej. Od listopada 2013 jestem w ciąży i do tej pory nie miałam żadnych przerw w zatrudnieniu. Ostatnia umowa kończyła mi się z dniem 1 marca 2014 r. niestety od 24 lutego do 9 marca byłam na zwolnieniu. Nową umow...

  • aniamiiller

    Dodano 2014-03-18 16:42 przez aniamiiller

    Ciąża na okresie próbnym

    Proszę mi jeszcze powiedzieć jedno. Po wygaśnięciu umowy ZUS płaci zasiłek chorobowy do porodu. Czy w tej sytuacji zasiłek macierzyński bądź rodzicielski również mi się należy?
    Proszę mi również powiedzieć, czy wypowiedzenie, które otrzymałam dalej jest w mocy czy się cofa? Pierwotnie umowę miałam n...

  • star1802

    Dodano 2014-01-20 21:12 przez star1802

    Umowa na 1/4 etatu a ciąży. Co mi przysługuje?

    Witam,
    mam pytanie związane z moją umową na 1/4 etatu. Jestem w 5. miesiącu ciąży i umowa kończy mi się 31 stycznia 2014 r. Jeżeli poszłabym na zwolnienie L4, to czy umowa przedłuży mi się automatycznie oraz czy dostanę wtedy chorobowe oraz macierzyńskie? Czy przysługuje mi płatny urlop chorobowy?
    P...

  • Blanka78

    Dodano 2013-12-02 23:15 przez Blanka78

    Zasiłek chorobowy w ciąży

    Proszę o informację, w jaki sposób zostanie naliczony zasiłek chorobowy związany z ciążą oraz zasiłek macierzyński. Sytuacja: zatrudnienie na stanowisku kierowniczym od 2008 r., składowe wynagrodzenia to podstawa ok. 3500 zł brutto i dodatek funkcyjny 800 zł (zapis w umowie o pracę).
    Dodatek funkcyj...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania