eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyKoniec urlopu wychowawczego. Czy i kiedy powinnam poinformować pracodawcę że chcę wrócić do pracy?


2014-01-14 18:48 autor: ullka99

6 113 odsłon

Koniec urlopu wychowawczego. Czy i kiedy powinnam poinformować pracodawcę że chcę wrócić do pracy?

Witam serdecznie!

Niedługo, bo już za miesiąc - 15 lutego 2014 roku - kończy mi się urlop wychowawczy. Obecnie spodziewam się kolejnego dziecka (termin porodu jest na koniec lutego 2014 roku). Czy powinnam poinformować pracodawcę w formie pisemnej o moim powrocie do pracy po urlopie wychowawczym na 30 dni przed końcem tego urlopu? Czy jest to może oczywiste z samego faktu zawartej umowy o pracę na czas nieokreślony?

I drugie pytanie, które mnie nurtuje, to kwestia zwolnienia lekarskiego. Czy z dniem 17 lutego 2014 r. (bo 16 lutego to niedziela), mogę przedstawić L4 (od dnia 17 lutego) i będę miała wypłacone chorobowe? Czy muszę to zrobić osobiście, czy mogę wysłać pocztą za potwierdzeniem odbioru? Czy może muszę się stawić w pracy, żeby mieć płatne chorobowe, bo coś takiego słyszałam? I jak to rozumieć? Czy musiałabym przyjść do pracy 17 lutego, podpisać listę obecności i dostarczyć L4 od dnia 18 lutego, czy mogę pojawić się w pracy 17 lutego z L4 od 17 lutego?

Za odpowiedź z góry dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • witaminka

    Dodano 2014-01-08 11:40 przez witaminka

    Urlop wychowawczy a druga ciąża. Mogę dostać płatne chorobowe?

    Witam,
    obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, który kończy się w październiku 2014, okazało się, że jestem w drugiej ciąży, chciałabym nabyć prawo do płatnego chorobowego, jak to zrobić? Mam umowę na czas nieokreślony. Wiem też, że będę musiała zrobić badania lekarskie przed powrotem do pracy. C...

  • ammichalik

    Dodano 2014-06-16 08:39 przez ammichalik

    Jak wyegzekwować swoje prawa u pracodawcy?

    Witam ponownie,
    mam nowe pytanie a mianowicie, jednak nie skróciłam wychowawczego i pozostałam na urlopie wychowawczym do końca, czyli do 10.06. Po zakończeniu wychowawczego na 1 dziecko wysłałam do pracodawcy zwolnienie chorobowe pocztą (a informując go telefonicznie, że jestem 34 tygodniu ciąży i ...

  • maarta

    Dodano 2013-11-24 21:27 przez maarta

    Co zrobić, gdy się jest na urlopie wychowawczym i zachodzi się w drugą ciążę?

    Witam,
    jestem od czerwca 2013 na urlopie wychowawczym, który został mi przyznany do czerwca 2016. Jestem zatrudniona czas nieokreślony. Właśnie się dowiedziałam, że jestem w drugiej ciąży i chciałabym się dowiedzieć co zrobić, by w czasie trwania ciąży, dostawać pieniądze z L4?
    Czy powinnam zwrócić ...

  • potrzebujepomocy

    Dodano 2014-05-05 13:02 przez potrzebujepomocy

    Urlop wychowawczy, kolejna ciąża a kończąca się umowa

    Witam,
    jestem na urlopie wychowawczym (bezpłatnym) od 1.11.2013 do dnia 1.11.2014 roku, jednak jestem teraz w kolejnej ciąży (5. tydzień). Umowa z zakładem pracy kończy mi się 24.12.2014.
    Moje pytania brzmią następująco:
    - Czy jeśli wróciłabym teraz do pracy i dałabym zwolnienie L4 (ciąża), to czy z...

  • sai

    Dodano 2014-04-07 18:20 przez sai

    Ciąża na wychowawczym

    Witam,
    obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, planowany był do grudnia 2014, ale skróciłam go do końca kwietnia 2014. Wcześniej przebywałam na urlopie wypoczynkowym, urlopie macierzyńskim i zwolnieniu lekarskim w ciąży. Obecnie jestem w drugiej ciąży.
    Czy jeśli od pierwszego dnia pracy będę na z...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

ZUS przypomina, że od 5 września osoby wykonujące zawody medyczne nie mogą już liczyć na preferencyjne zasady w zakresie zasiłku chorobowego i dodatkowego zasiłku opiekuńczego. W praktyce oznacza to np., że zasiłek chorobowy dla ...

Zgodnie z art. 92 KP, za okres niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby trwającej łącznie do 33 dni w roku kalendarzowym pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia wypłacanego i finansowanego przez pracodawcę. Od 34 dnia choroby ...

Podczas wtorkowego posiedzenia rządu zapowiedziano wprowadzenie regulacji mających na celu przejęcie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych obowiązku zapłaty świadczenia chorobowego od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy. Zmiana ...

Na 100 proc. zasiłku chorobowego mogą znów liczyć pracownicy zatrudnieni w podmiotach leczniczych. Taki zasiłek mogą również otrzymać strażacy ochotnicy.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania