eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Wypowiedzenie umowy o prace, prosze pomozcie


2008-05-04 17:20 autor: przemek78

1 740 odsłon

Wypowiedzenie umowy o prace, prosze pomozcie

Witam , mam pytanie odnosnie rozwiazania umowy . Mam pracowanika z ktorym umowa o pracy mowi ze moge zakonczyc wspolprace z 2-tyg wypowiedzeniem , Mieszkam ok 200km od swojego pracownika. w tej chwili jest na urlopie , i chce mu zlozyc wypowiedzenie umowy ze wzgledu na brak pracy na tym stanowisku na ktorym pracowal- operator wozka widlowego. czy wypowiedzenie moge mu zlozyc juz dzis czy czekac az skonczy mu sie urlop i wtedy czekac az 2 tyg , i czy w trakcie tych 2 tyg kiedy pracownik bedzie na wypowiedzeniu , nie bedzie pracowal bo nie ma zajecia dla niego to co sie stanie jesli gosc mi przyniesie L4, ?? czy te wymowienie on musi mi podpisac osobiscie czy moge mu wyslac poczta -co jesli on nie odbierze tego wymowienia z roznych wzgledow, prosze o porade co mam zrobic,oczywiscie wyplace mu pensje taka jak by normalnie pracowal bo nie z jego winy zakanczam wspolprace ale tez nie chce placic mu wiecej niz to co powinienem, obawiam sie ze moze zalatwic sobie L4 wiec prosze o porade jak najlepiej wyjsc z tej sytuacjii, dziekuje

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-05-04 21:38 autor odpowiedzi: konto usunięte

    tak na początek to:

    z K.P. Art. 37. § 1.

    W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

    § 2. Wymiar zwolnienia wynosi:

    1) 2 dni robocze – w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia,

    2) 3 dni robocze – w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 361 § 1.

    no i jeszcze to:

    Art. 41. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

    Art. 41(1). § 2. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.

    § 3. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę

    na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

    :) ale oczywiście moge się mylić bo jestem dopiero początkujący hehehe

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-05-04 21:43 autor odpowiedzi: konto usunięte

    I jeszcze coś może na temat zapłaty bo zapomłem dodac w pierwszej odp

    Art. 80. Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.

    Art. 81. § 1. Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku

    wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od minimalnego wynagrodzenia określonego na podstawie odrębnych przepisów.

    § 3. Pracodawca może na czas przestoju powierzyć pracownikowi inną odpowiednią pracę, za której wykonanie przysługuje wynagrodzenie przewidziane za tę pracę, nie niższe jednak od wynagrodzenia ustalonego zgodnie z § 1.

    Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, przysługuje wyłącznie wynagrodzenie przewidziane za wykonaną pracę

    3m sie cieplutko

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania