eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Brak akceptacji wypowiedzenia


2008-05-02 14:43 autor: majlo1985

3 459 odsłon

Brak akceptacji wypowiedzenia

Witam wszystkich,

Jestem zatrudniony na 1/4 etatu. Mam umowę o pracę na czas określony, która terminowo wygasa 22 maja.

30 kwietnia br. złożyłem wypowiedzenie umowy z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Pracodawca poinformował mnie, że pomimo wypowiedzenia i tak będę musiał pracowac do końca umowy, bo muszę wyrobic godziny. Wydaje mi się to trochę nieprawdopodobne, ale chciałbym się upewnic.

Czy rzeczywiście istnieje taki przepis, który pozwala pracodawcy zatrzymac mnie w firmie aż do wygaśnięcia umowy pomimo wypowiedzenia?

Czy jeśli takowy przepis nie istnieje, to czy podczas okresu wypowiedzenia będę zobowiązany wyrobic te 1/4 etatu, czyli 40 godz., na który jestem zatrudniony?

I na koniec, również jako upewnienie, podczas okresu wypowiedzenia przysługuje mi urlop na żądanie, prawda? (nabyłem prawo do urlopu wypoczynkowego, z którego nie korzystałem jeszcze w br. zarówno jak nie korzystałem w br. z prawa do urlopu na żądanie)

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-05-02 16:52 autor odpowiedzi: skrzypek.l

    Witam, mam pytanie, czy na umowie o pracę widniała klauzula o dopuszczeniu wcześniejszego rozwiązania umowy tj. z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia (par. 33 K.p.)? Bo być może na umowie nie było tej klauzuli i dlatego pracodawca nie chce pozwolić na wcześniejsze rozwiązanie umowy.

    Jeżeli taka klauzula została zawarta w umowie, to termin wypowiedzenia zaczyna w tym przypadku biec od najbliższej soboty po złożeniu wypowiedzenia, a więc od 3 maja przez dwa tygodnie do 17 maja. Pracodawca nie może zatrzymać pracownika w firmie aż do wygaśnięcia umowy pomimo wypowiedzenia (tak jak w tym przypadku)- nie ma takiego przepisu.

    Urlop na żądanie przysługuje, jeżeli nie wykorzystano w danym roku kalendarzowym 4 dni owego urlopu.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-05-02 20:56 autor odpowiedzi: majlo1985

    Zapis o 2-tyg. wypowiedzeniu jest. :)

    Mam pytanie: czemu termin wypowiedzenia biegnie od pierwszej soboty, a nie od dnia złożenia? Ze względu na święta może?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-05-03 09:42 autor odpowiedzi: skrzypek.l

    Nie ze względu na święta. Zgodnie z art. 30 par. 2.1 Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc lub ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

    A więc wypowiedzenie trwające 2-tygodnie (jak w tym przypadku) musi być tak dokonane, aby kończyło się w sobotę (po 2 tygodniach).

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-05-04 11:12 autor odpowiedzi: majlo1985

    Dla pewności sprawdziłem treśc swojej umowy i tak jak mówiłem jest w niej zachowanie okresu wypowiedzenia. Ale jest coś jeszcze:

    RODZAJ UMOWY. CZAS TRWANIA.

    1. ...

    2. Umowa niniejsza może zostac rozwiązana przez każdą ze stron z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia .

    3. Umowa niniejsza może zostac rozwiązana na mocy porozumienia stron oraz bez zachowania okresu wypowiedzenia przez każdą ze stron, za zasadach określonych w przepisach kodeksu pracy.

    Czy ten trzeci punkt daje pracodawcy możliwosc zatrzymania pracownika w firmie pomimo wypowiedzenia. Wydaje mi sie to raczej mało prawdopodobne, ale zwątpiłem szczerze mówiąc jak dzisiaj mój pracodawca ponownie oznajmił mi, iż nie wyraża zgody na rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem. Pomóżcie. :)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-05-04 11:36 autor odpowiedzi: majlo1985

    Od swojego kadrowca dostałem takiego maila. Nie za bardzo go rozumiem. Może ktoś z szanownych forumowiczach się połapie na podstawie jakich przpisów, punktów ten mail został napisany?

    "Twoje zwolnienie jest to rozwiązania umowy o pracę z upływem czasu na jaki była zawarta i tu nie obowiązuje 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, umowa kończy się 22 maja."

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-05-05 09:29 autor odpowiedzi: skrzypek.l

    trzeci punkt w umowie tzn. "Umowa niniejsza może zostać rozwiązana na mocy porozumienia stron oraz bez zachowania okresu wypowiedzenia przez każdą ze stron, za zasadach określonych w przepisach kodeksu pracy" nie daje pracodawcy możliwości zatrzymania pracownika w firmie.

    Co do odpowiedzi kadrowca, to ja mam takie pytanie : na jaki okres została zawarta ta umowa? poniżej czy powyżej 6 miesięcy? Jeżeli poniżej 6 miesięcy to zapis o 2- tygodniowym okresie wypowiedzenia się nie liczy. Umowę na czas określony można wypowiedzieć przed upływem jej terminu z zachowaniem 2 - tygodniowego okresu wypowiedzenia jeżeli została ona zawarta na okres powyżej 6 miesięcy i na umowie została zawarta klauzula dopuszczająca możliwość wypowiedzenia.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania