eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › pożyczka dla rodziców a pcc


2013-02-02 07:15 autor: mała mi

2 921 odsłon

pożyczka dla rodziców a pcc

Witam

Zawarłam jedną umowę pożyczki z rodzicami na kowtę np. 15.000 zł., z czego mamie pożyczyłam 10.000 zł. tatcie 5000 zł na kupno mieszkania. Pieniądze przelałam w całości tj. 15.000 zł. na konto mamy do którego tata ma wyłącznie upoważnienie. Czy rodzice skorzystaj ze zwolnienia z podatku PCC?. Czy kodeks cywilny nie wyklucza możliwości podzielenia w  taki sposób kowty udzielonej pożyczki jak uczyniono to w umowie. A muszę zazanczyć, że w przelewie wpisałam iż jest to pożyczka dla rodziców bez określenia kwot jakie każde z nich ode mnie pożyczyło. Czy domyślnie przyjmuję się, że rodzice pożyczli ode mnie po połowie tej kwoty(tj. 7500 zł)? Dziękuję za odpowiedź.

Pytanie zaktualizowano 2013-02-02 07:33

W związku z powyższym czy obydwoje powinni złożyc deklarację PCC-3 i PCC3/A do urzędu skarbowego czy tylko mama z racji przekroczenia kwoty wolnej od podatku?

Pytanie zaktualizowano 2013-02-02 12:49

1 miesiac temu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-02-02 11:41 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Kiedy to zrobiłaś?  Ile czasu minęło?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • Najlepsza odpowiedź

  2013-02-02 13:39 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Nie byłoby problemu, gdyby od udzielenia pożyczki minęło nie więcej niż 14 dni.

  Pożyczki między bliskimi (udzielone małżonkowi, zstępnym, wstępnym, pasierbowi, rodzeństwu, ojczymowi czy macosze) są wolne od opodatkowania niezależnie od kwot gdy spełnimy następujące warunki:

  "– złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu organowi podatkowemu w terminie 14 dni od daty dokonania czynności, 

  – udokumentowania otrzymania przez biorącego pożyczkę pieniędzy na rachunek bankowy, albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym"

  Jeśli tych warunków nie dotrzymamy to pożyczkę opodatkowujemy od kwoty przekroczenia ustawowych limitów.

  Dlatego jeśli w umowie jest zapisane, że mamie pożyczasz 10.000 zł, a tacie tylko 5.000 zł, to opłacić podatek trzeba od kwoty przekraczającej 9.637 zł czyli od 363 zł (7 zł podatku).

  Gdyby jednak w umowie nie było takich zapisów, albo zapis mówiący np. że udzielam pożyczki po połowie nie trzeba by nic robić.

  PCC-3 sporządzają jedynie płatnicy (czyli w tym przypadku przekraczający limit) oraz osoby zwolnione z opodatkowania (ale tylko te, o których pisałem w pierwszej części mojego info).

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania