eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Zwrot darowizny pieniężnej


2013-01-21 17:04 autor: moni333

12 795 odsłon

Zwrot darowizny pieniężnej

Proszę o pomoc, jak napisać pozew o zwrot darowizny pieniężnej?? Po wygranej w ooloka podarowałem córce 300 tys. zł. Było to dość dawno. Pieniądze się rozeszły, a po śmierci żony córka wyliczyła sobie, że mam jej jeszcze dać 130 tys. zł i podała mnie do sądu o te pieniądze.

Nadmieniam iż w chwili obecnej jestem bez pracy i jakiegokolwiek źródła dochodu. Córka absolutnie się mną nie interesuje. Jestem bardzo poważnie chory, wymagam ciągłej kontroli lekarskiej. Jestem starszą schorowaną osobą. Dodam tylko, że gdy były pieniądze to niemalże codziennie kupowałem córce rożnego rodzaju sprzęty gospodarstwa domowego, zabierałem na zagraniczne wczasy wraz z jej dziećmi. Jestem bardzo rozżalony, gdyż ona nawet nie zapyta czy mam na chleb i na lekarstwa. 

Bardzo proszę o pomoc, gdyż moje nerwy i stan zdrowia nie wytrzymają w końcu.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-07-24 00:54 autor odpowiedzi: Lawenda

    To Pana dotyczy: Kodeks Cywilny: Art. 897. Jeżeli po wykonaniu darowizny darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany ma obowiązek, w granicach istniejącego jeszcze wzbogacenia, dostarczać darczyńcy środków, których mu brak do utrzymania odpowiadającego jego usprawiedliwionym potrzebom albo do wypełnienia ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych. Obdarowany może jednak zwolnić się od tego obowiązku zwracając darczyńcy wartość wzbogacenia.

    Ponadto: Art. 898.  § 1. Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.

    A więc - może Pan wystąpić do sądu o zwrot darowizny.

    Art 899 § 3. Darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego. (a więc od momentu pozwania Pana przez córkę.

    Art. 900. Odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu na piśmie.

    Mozna wysłac list polecony, kopię miec wraz z dokumentem pocztowym dla sądu.

    W takiej sytuacji finansowej i losowej w jakiej sie Pan znalazł należą się Panu od córki alimenty i o nie powinien Pan w tej sytuacji wystąpić. Ponadto córka może być przez Pana wydziedziczona. Pozwala na to Kodeks -

    Art. 1008. Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:

    1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;

    2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;

    3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

    Art. 1009. Przyczyna wydziedziczenia uprawnionego do zachowku powinna wynikać z treści testamentu.

      Ale może samo poinformowanie jej o tej możliwości pozwoli jej się zmitygować.

    Życzę powodzenia w rozwiązaniu problemu. Pozdrawiam.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • kacper

    Dodano 2012-12-04 13:19 przez kacper

    Zwrot darowizny pieniężnej

    Rok temu ojciec przekazał mi pieniądze w formie darowizny pieniężnej. Kwota ta po śmierci ojca wejdzie w masę spadkową po nim. Czy mogę oddać mu te pieniądze w formie darowizny pieniężnej i czy w tym wypadku uniknie się wliczenia tych pieniędzy jako darowizny do masy spadkowej. Chodzi mi o zachowek,...

  • konto usunięte

    Dodano 2012-10-23 14:02 przez konto usunięte

    Podatek od darowizny

    W 2010 roku razem z ojcem  założyliśmy wspólną lokatę przez co uzyskaliśmy lepsze warunki oprocentowania. Właścicielem lokaty jestem ja natomiast tato jest współwłaścicielem konta. W sierpniu tego roku tato oznajmił mi, że środki jego części daje mi w darowiźnie w postaci części lokaty.
    Zgłosiłem do...

  • majg34

    Dodano 2013-07-15 09:24 przez majg34

    Czy odwołanie darowizny jest możliwe?

    Czy można odwołać darowiznę, jeśli umowa została już, że tak powiem wykonana?

  • konto usunięte

    Dodano 2013-03-04 11:21 przez konto usunięte

    Zwrot darowizny pieniężnej a prawo do zachowku od tej kwoty

    Witam. Matka ofiarowała mi w 2008 roku darowiznę w postaci gotówki (przelew bankowy, zgłoszone w Urzędzie Skarbowym). Obecnie ja posiadam trochę oszczędności i chciałbym dokonać zwrotu tej darowizny. Czy wówczas po śmierci naszej mamy moje rodzeństwo nadal będzie mogło domagać się zachowku od tej kw...

  • gabita

    Dodano 2013-02-18 00:29 przez gabita

    Darowizna a inflacja

    8 lat temu, aktem notarialnym rodzice przekazali gospodarstwo rolne bratu (tylko bratu, nie jego żonie). Zaznaczyli w nim, że w ciągu 5 lat brat ma mi wypłacić w formie darowizny 50 000 zł z uwzględnieniem inflacji. Przez ten czas nie otrzymałam jakichkolwiek pieniędzy.
    Własnością rodziców pozostał...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Darowizna pieniędzy od rodziców z USA zwolniona z podatku

    Darowizna pieniędzy od rodziców z USA zwolniona z podatku

    Gdy obcokrajowiec mieszkający w Polsce, posiadający zezwolenie na pobyt czasowy oraz nie posiadający na terytorium RP miejsca stałego pobytu, nie zapłaci podatku od darowizny pieniędzy od rodziców. Gdyby uzyskał on zezwolenie na pobyt ...

  • Zgłoszenie darowizny w urzędzie zwalnia z podatku

    Zgłoszenie darowizny w urzędzie zwalnia z podatku

    W najbliższej rodzinie darowany może być majątek albo środki pieniężne o sporej wartości i to bez konieczności płacenia z tego tytułu podatku. Aby jednak zwolnienie przysługiwało, darowizna musi zostać zgłoszona fiskusowi. Niekiedy z ...

  • Zwrot/odwołanie darowizny bez podatku

    Zwrot/odwołanie darowizny bez podatku

    Podatkiem od spadków i darowizn objęte są jedynie czynność enumeratywnie wymienione w tej ustawie. Skoro zatem zabrakło wśród nich odwołania darowizny, czynność taka podatkiem objęta nie jest - potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w ...

  • Wzrośnie kwota wolna od podatku dla darowizn i spadków?

    Wzrośnie kwota wolna od podatku dla darowizn i spadków?

    Już niedługo kwoty darowizn i spadków wolne od podatku mogą znacząco wzrosnąć. Tak wynika z poselskiego projektu ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania