eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Dotyczy dożywocia w akcie notarialnym


2013-01-25 16:45 autor: kasiulek9871

8 074 odsłon

Dotyczy dożywocia w akcie notarialnym

Mam pytanie. 13 lat temu teściowa przepisała na syna gospodarstwo rolne w zamian za dożywocie. Wypisane ma prąd, ogrzewanie, wyżywienie i opiekę w czasie choroby. Mam pytanie czy jest możliwość bez zgody teściowej zrobić jej oddzielną kuchnię i łazienkę (ponieważ jest duży konflikt)? Na wyżywienie ma przesyłaną kwotę na konto bankowe i żywi się sama.

Czy potrzebuje mąż zezwolenia teściowej do zrobienia tej oddzielnej łazienki i kuchni oraz osobnego wejścia do części którą zajmuje teściowa???

Pytanie zaktualizowano 2013-03-08 10:03

mam prośbę o pomoc.potrzebuję informacji czy jeśli ktoś ma obowiązek dożywocia w stosunku do rodzica tj. przyjąć jako domownika, zapewnić prąd, wyżywienie, opał i pielęgnację w czasie choroby oraz pochówek w razie śmierci to: czy jeśli nie ma ta osoba wypisanego danego pokoju(a jest konflikt) można zrobić osobną kuchnię , łazienkę i osobne wyjście bez dostępu do podworka(o to prosiła) jeśli spełniane są wszystkie wytyczne wypisane w akcie notarialnym. jest to ważne bo nie wiem czy możemy taki remont przeprowadzić a później okaże się że tak nie mogliśmy zrobić. bardzo prosze o pomoc

Pytanie zaktualizowano 2013-03-08 10:03

poprostu nie wiemy czy dana osoba nie robi nam na złość i nie chce później wnieść do sądu o zniesienie dożywocia i darowizny.bo o osobnym wejściu nie mówiła ale chcielibyśmy to zapewnić żeby(niechciani goście) nie musieli chodzić po naszym domu

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-02-22 15:18 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dzień dobry,

    z chwilą zawarcia umowy dożywocia mąż stał się właścicielem nieruchomości, nie potrzebuje zatem zgody teściowej.

    Pozdrawiam

    Marek Langosz

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-08 10:03 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dzień dobry,

    Istota umowy o dożywocie polega na tym, że w zamian za dożywotnie utrzymanie zbywcy, następuje przeniesienie prawa własności nieruchomości. Zatem z chwilą podpisania umowy, stała sie Pani właścicielem nieruchomości.

    Zgodnie natomiast z art. 140 kodeksu cywilnego właściciel rzeczy może w zasadzie korzystać i rozporządzać nią w sposób dowolny, jednak w sposób zgodny z prawem i zasadami współżycia społecznego.

    Z wyrazami szacunku

    Marek Langosz

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-01-15 18:31 przez konto usunięte

    Kiedy mogę sprzedać gospodarstwo rolne?

    Aktem Notarialnym przekazali mi rodzice gospodarstwo rolne wpisując służebność dożywotnią. Kiedy będę mógł je sprzedać lub darować swojemu następcy?

  • kasiulek9871

    Dodano 2013-03-13 20:44 przez kasiulek9871

    Czy można sprzedać ziemię obciążoną dożywociem?

    Mam pytanko i błagam o szybką odpowiedz. Mąż jest właścicielem gospodarstwa rolnego 15,5 ha. Jednak ma też wypisane dożywocie wynoszące 20/32 teściowa. Mam pytanie czy bez jej zgody może mąż sprzedać 2 ha ziemi (bo jest w konflikcie). Czy dożywocie jest na całej wielkości czy na tej części bo zostaj...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-27 20:48 przez konto usunięte

    Darowizna nieruchomości a prawo zamieszkiwania przez osobę obdarowującą

    Moja mama chce przepisać nieruchomość na wnuka (teraz wnuk tam zamieszkuje z nią) - jest coraz starsza (ma 84 lata) i chce żeby wnuk czuł się odpowiedzialny m.in. do płacenia podatków od nieruchomości i innych opłat.
    Jeszcze za życia taty rodzice spisali testament, w którym zapisują nieruchomość na ...

  • urszula45

    Dodano 2015-11-20 21:03 przez urszula45

    Czy ja jako obdarowany muszę płacić za media darczyńcy i zapewnić mu opał?

    Umowa darowizny.Ja obdarowany oświadczam, że obciążam nabyty budynek na rzecz rodziców służebnością osobistą polegającą na dożywotnim nieodpłatnym zamieszkaniu w dwóch pokojach.

  • elusia1314

    Dodano 2013-01-21 11:55 przez elusia1314

    Mieszkanie własnościowe.

    Witam. Otóż Gmina sprzedaje mi mieszkanie komunalne. Kupno tego mieszkania jest mi nie potrzebne. Dogadałam się z sąsiadem, że mam wykupić to mieszkanie, on zwraca mi koszta kupna i zapewnia mi w tym mieszkaniu dożywocie, opłaty bieżące do póki żyję - ja ponoszę, tak jak światło itd. Ale mimo wszyst...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Umowa dożywocia - dla kogo?

    Umowa dożywocia - dla kogo?

    Dożywocie jest umową nazwaną, która podobnie jak renta służy uregulowaniu stosunków w zakresie alimentacji. Treścią dożywocia jest zobowiązanie właściciela nieruchomości do przeniesienia jej własności na nabywcę oraz zobowiązanie ...

  • Kupno mieszkania z prawem dożywocia

    Kupno mieszkania z prawem dożywocia

    Kupując mieszkanie, warto sprawdzić czy nie jest ono obciążone tzw. prawem dożywocia. Może się bowiem zdarzyć, że będziemy mieć niechcianego domownika, któremu na dodatek trzeba będzie zapewnić byt. Home Broker zwraca uwagę, iż ...

  • Umowa dożywocia bez podatku dochodowego

    Umowa dożywocia bez podatku dochodowego

    W przypadku przeniesienia prawa własności mieszkania w wykonaniu umowy dożywocia nie jest możliwe ustalenie przychodu, tj. ceny. W związku z tym po stronie dożywotnika nie powstaje obowiązek zapłaty podatku - potwierdził Dyrektor Krajowej ...

  • Skuteczna darowizna nieruchomości. Kiedy bez podatku?

    Skuteczna darowizna nieruchomości. Kiedy bez podatku?

    Inwestujemy i oszczędzamy po to, by zapewnić dobry byt nie tylko sobie, ale również naszym bliskim. Spłacone nieruchomości chcemy w końcu podarować swoim dzieciom lub wnukom. Jak zrobić to skutecznie? Kiedy darowizna będzie zwolniona od ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania