eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Spadek po rodzicach. Jak uczciwie i prawnie podzielić majątek?


2018-08-09 17:48 autor: BlueJasmine

6 429 odsłon

Spadek po rodzicach. Jak uczciwie i prawnie podzielić majątek?

Witam,

sprawa jest skomplikowana. Rodzice prowadzili gospodarstwo rolne (ziemia rolna, podwórko z domem, zabudowania, maszyny, silos zbożowy, itp.). Lata temu przepisali część majątku (ziemia) na brata. Niestety stracił wszystko. Rodzicom zostało wciąż gospodarstwo i ziemia.

By przejść na emeryturę, jakieś 12 lat temu, z przyczyn formalnych pozostałą część gospodarstwa i ziemi (dom również) przepisali na mnie z prawem dożywocia, tzn., że mają jakąś tam część domu. Obecnie jestem jedynym właścicielem majątku rodzinnego, ale w "swoim" domu nie mieszkam, przyjeżdżam w odwiedziny. Rodzice są na emeryturze z KRUS-u i sobie zarządzają.

Mam również siostrę, na którą nic nie zostało zapisane, ale rodzice częściowo spłacają jej mieszkanie (kredyt jest na nią), ale wola rodziców jest taka, że to co jest na mnie jest do podziału na pół (kiedyś tam po ich śmierci). Wolę tę oczywiście chcę wypełnić. Wolałbym aby to było przypilnowane przez rodziców, ale obecnie nie chcą tego załatwić i mi ufają, co mnie cieszy. Wiem, że siostra mi nie ufa, co mnie nie cieszy. Źle mi z sytuacją.

Na brata nic nie może już zostać zapisane, ponieważ jest zadłużony i wciąż wisi nad nim komornik (wszystko by stracił) i ma problemy z prawem.

Fakty są takie, że póki żyją rodzice nie ma problemów, oni rządzą, gospodarują i sobie żyją. Mnie to nie interesuje. Ojciec de facto zarządza. Martwię się przyszłością.

PYTANIE - jak wygląda prawo w takim przypadku, jeśli chodzi o podział majątku w przyszłości, po śmierci rodziców (oby żyli wieki)?

Jak załatwić sprawiedliwie i ostatecznie podział majątku (obojętnie czy np. teraz jakbyśmy się zdecydowali iść do notariusza czy faktycznie dopiero kiedyś po śmierci rodziców)? Prościej byłoby teraz, ale ojciec sobie tego nie życzy. 

Martwię się, że problemy spadną na mnie, gdy rodziców zabraknie. Mamy "umówione" co ma być siostry aby było sprawiedliwie. Ale wiem, że ona widzi sprawy inaczej i nie do końca podoba jej się zdanie, życzenia rodziców.

Co się stanie np. wtedy gdy przepiszę jej większą część ziemi, a sobie zostawię resztę ziemi i np. dom i gospodarstwo? Czy po tym fakcie jej się należy jeszcze jakiś zachowek?

Czym jest ten zachowek w ogóle?

A co z bratem? Czy jakby "uparł się", to może się czegoś domagać prawnie po śmierci rodziców? Nawet jeśli już coś dostał i nieważne, że to stracił? Jego długi były wielokrotnie spłacane "z rodzinnej kasy".

Czy tu obowiązuje jakiś zachowek i spłata rodzeństwa?

Jak to wszystko załatwić prawnie aby kolejne pokolenia (wnuki rodziców na przykład - siostra ma córkę i roszczeniowego męża) nie miały do mnie pretensji i roszczeń? Kto się czego musi zrzec, co podpisać, i co jeśli "nie dogadamy się", co ja jestem wtedy komu winny?

Jak się domyślam, jeśli okazałbym się złym człowiekiem i nie podzielił się majątkiem, to sąd to zrobi za mnie? Jak to jest?


Pozdrawiam,
Kazik

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-08-09 19:00 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

  Jeżeli została spisana umowa dożywocia, to Pana rodzeństwu nie należą się żadne spłaty. Po śmierci rodziców rodzeństwo nic nie dostanie i żaden zachowek od Pana im się nie należy. Jeżeli Pan chce, może Pan po śmierci rodziców dokonać darowizny na rzecz siostry, ale to będzie wyłącznie Pana dobra wola. Prawnie nic jej się nie należy. Sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby rodzice dokonali na Pana rzecz darowizny, ale tu była umowa dożywocia - czyli w zamian za opiekę i utrzymanie rodziców na starość.

  Oceń odpowiedź 1 4

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • inkaa

  Dodano 2023-04-12 12:07 przez inkaa

  spadek, podział majątku między rodzeństwem

  Na prośbę rodzeństwa, podpisałem zrzeczenie się do prawa dziedziczenia, tym samym mój najmłodszy brat został jedynym spadkobiercą po naszych rodzicach zmarłych w latach 80 i 90-tych.
  Dokumenty podpisałem w 2020 roku (w okresie stanu pandemii) odręcznie w domu, i przesłałem bratu listownie.
  Umowa ust...

 • Kardammaja

  Dodano 2017-11-30 14:35 przez Kardammaja

  Czy mama musi spłacić rodzeństwo?

  Witam, niecałe 3 lata temu zmarła moja babcia, która przepisała dom w testamencie mojej mamie, z dopiskiem, że po sprzedaży domu przez moją mamę musi ona podzielić połowę wartości tego domu na czwórkę rodzenstwa.Dom jest w opłakanym stanie, nadaje się tylko do remontu. Mojej mamy nie stać na remont,...

 • iZUNIA12

  Dodano 2016-08-17 11:27 przez iZUNIA12

  Spadek, służebność dożywotnia a sprzedaż gruntu

  Witam,w 1999 roku mój ojciec otrzymał darowiznę - dom z gospodarstwem i polem. Dziadkowie na jej podstawie mają dożywotnie prawo do korzystania z kuchni, jednego pokoju, łazienki i korytarza oraz jednego miejsca postojowego w garażu. 14.04.2016 r., mój ojciec zmarł. My z mamą i dwójką rodzeństwa wni...

 • life

  Dodano 2016-02-03 17:24 przez life

  W jakiej wysokości należy mi się spłata?

  Witam!Moi rodzice chcą przepisać gospodarstwo na brata, by móc przejść na wcześniejszą emeryturę. W związku z tym czy np. gdybym zażądała spłaty, to czy ona dotyczyłaby (jest nas czworo), tylko czwartej części samej ziemi, czy też czwartej części liczonej z całego gospodarstwa, tj. budynki i maszyny...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-11-25 11:26 przez konto usunięte

  Czy zachowek jest sztywnym przepisem prawnym i należy się bezwzględnie?

  Odziedziczyłam we wrześniu 2013 część mieszkania po dziadku, część po babci w 2010 odziedziczyli synowie. Mieszkanie sprzedaliśmy wspólnie w październiku. Teraz synowie ubiegają się o zachowek, bo im się należy z urzędu. Przez długie lata zajmowałam się dziadkami i poza 1 synem z którym chcę się dob...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Spadek: jak przekazać nieruchomość tylko jednemu dziecku?

  Spadek: jak przekazać nieruchomość tylko jednemu dziecku?

  Czy spisanie testamentu i przekazanie w nim majątku wybranej osobie to zawsze najlepsze rozwiązanie? Co z prawem do zachowku dla najbliższej rodziny? Czy nieruchomość można przekazać komuś z rodziny, ale jeszcze za życia? Czy w tym wypadku ...

 • Prawo spadkowe. Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca?

  Prawo spadkowe. Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca?

  Dobrze zorganizowane sprawy spadkowe są niezwykle istotne dla przedsiębiorców i ich przyszłych spadkobierców. Konsekwencje wynikające z prawa spadkowego dotyczą nie tylko samej rodziny zmarłego, ale również szerokiego grona interesariuszy, ...

 • Prawo do zachowku: kiedy jest uzasadnione?

  Prawo do zachowku: kiedy jest uzasadnione?

  Osoby będące ustawowymi spadkobiercami, które zostały przez spadkodawcę wydziedziczone, mają prawo pozwać testamentowych spadkobierców o spłatę.

 • Zachowek: jak zdobyć należny spadek?

  Zachowek: jak zdobyć należny spadek?

  Zmarły członek rodziny nie wspomniał o Tobie w testamencie? Nie wszystko stracone. Możliwe, że nadal masz szansę otrzymać część jego majątku a wszystko za sprawą tzw. zachowku. Na czym on polega? Ile można zyskać?

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania