eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Czy zachowek jest sztywnym przepisem prawnym i należy się bezwzględnie?


2013-11-25 11:26 autor: konto usunięte

4 752 odsłon

Czy zachowek jest sztywnym przepisem prawnym i należy się bezwzględnie?

Odziedziczyłam we wrześniu 2013 część mieszkania po dziadku, część po babci w 2010 odziedziczyli synowie. Mieszkanie sprzedaliśmy wspólnie w październiku. Teraz synowie ubiegają się o zachowek, bo im się należy z urzędu. Przez długie lata zajmowałam się dziadkami i poza 1 synem z którym chcę się dobrowolnie ugadać nikt mi w tej opiece nie pomagał. Ku ironii losu ja załatwiałam ich i swoje sprawy spadkowe, ponosząc tego koszty i koszty czynszu po śmierci dziadka.

Ja szukałam kupca i poniosłam koszty związane ze sprzedażą. Oni do tej pory nie stracili nawet złotówki. Nie mam testamentu za służebność Czy muszę im dobrowolnie dać zachowek i czy mam jakieś szanse na wygranie ewentualnej sprawy w sądzie? Po zapłaceniu zachowku i podatku od sprzedaży zostanie mi niewiele. Czy jako wnuczka nie mam żadnych praw, a tylko obowiązki? Dzieci mają prawa i żadnych obowiązków? Chciałam tę kwotę przekazać w całoći na cele mieszkaniowe. Straciłam połówę życia żyjąc życiem dziadków i nadal nie mogę żyć swoim życiem.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-25 11:30 autor odpowiedzi: Adw. Filip Poniewski

  Jedynym sposobem na wyeliminowanie zachowku jest wydziedziczenie osób, którym spadek przysługiwałby w drodze ustawy. Jeśli spadkodawca nie dokonał wydziedziczenia, to zachowek niestety się należy. Może być jednak pomniejszany, jeśli spadkodawca dokonywał np. darowizn na rzecz osób uprawnionych do zachowku.

  www.bbplegal.pl www.prawopracybbp.wordpress.com

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-25 11:49 autor odpowiedzi: konto usunięte

  czyli że nie mam żadnych praw To po co wogóle istnieje testament dziadkowie dawali synom pieniądze ale nie mam na to kwitów Przecież to ukochane dzieci a ja byłam tylko i jestem darmową siłą roboczą Podobno zachowek jest dla pokrzywdzonych a jedyną poszkodowaną będę ja Dziękuję bardzo za odpowiedź mimo to

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-25 12:03 autor odpowiedzi: Adw. Filip Poniewski

  Proszę tylko zwrócić uwagę, że zachowek wynosi połowę tego, co by otrzymali, gdyby spadkobranie następowało w drodze ustawy.

  www.bbplegal.pl www.prawopracybbp.wordpress.com

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-25 12:14 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Tak wiem ale ja jako wnuczka nie wchodzę w żadne podziały spadkowe w drodze ustawy ani po babci ani po dziadku i dziwić się że domy starców są przepełnione Będę przestrogą dla wnuków by nie przejmowali obowiązków rodziców bez prawnego zabezpieczenia z każdej strony Dziękuję i miłego dnia

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • inkaa

  Dodano 2023-04-12 12:07 przez inkaa

  spadek, podział majątku między rodzeństwem

  Na prośbę rodzeństwa, podpisałem zrzeczenie się do prawa dziedziczenia, tym samym mój najmłodszy brat został jedynym spadkobiercą po naszych rodzicach zmarłych w latach 80 i 90-tych.
  Dokumenty podpisałem w 2020 roku (w okresie stanu pandemii) odręcznie w domu, i przesłałem bratu listownie.
  Umowa ust...

 • jarek1973-g

  Dodano 2015-10-07 09:20 przez jarek1973-g

  Jak dochodzić spadku po rodzicach?

  Witam,
  proszę o poradę co mam robić i jak tego typu sprawy się załatwia. Mamo moja zmarła w maju, a tata w sierpniu tego roku. Zostawili po sobie dom, samochód jak i dobra, które gromadzili całe swoje życie.
  Mam dwóch braci i siostrę. Dom, który rodzice przekazali około 20 lat temu braciom, nie wie...

 • konto usunięte

  Dodano 2012-11-27 18:26 przez konto usunięte

  Pytanie w sprawie spadku

  Chciałabym się zapytać w sprawie zachowku. Rodzice za życia przepisali na każde dziecko dom. Z tym że w drugim domu mieli zamieszać aż do śmierci ich. Moje pytanie brzmi czy w sytuacji, gdy po śmierci rodziców nie ma majątku, należy mi się zachowek i od kogo skoro rodzice za życia przepisali je dzie...

 • jozek85

  Dodano 2013-07-15 19:24 przez jozek85

  Jak odzyskać 1/6 spadku?

  Witam,
  Ojciec nie pozostawil testamentu. Mam szóstkę rodzeństwa i na każdego przypada 1/6 wówczas, ale co można z tą 1/6 zrobić? Co mi się należy? Jak odzyskać tę część spadku?

 • NINO

  Dodano 2012-11-15 13:57 przez NINO

  Dzieci z poprzednich małżeństw a dziedziczenie

  Jak należy się zabezpieczyć, aby dzieci z poprzednich małżeństw, które otrzymają pewien majątek za życia rodzica, nie dziedziczyły po nim i nie miały prawa do zachowku po małżonku, który zostanie.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Prawo spadkowe. Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca?

  Prawo spadkowe. Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca?

  Dobrze zorganizowane sprawy spadkowe są niezwykle istotne dla przedsiębiorców i ich przyszłych spadkobierców. Konsekwencje wynikające z prawa spadkowego dotyczą nie tylko samej rodziny zmarłego, ale również szerokiego grona interesariuszy, ...

 • Te zmiany w prawie spadkowym mogą zaskoczyć

  Te zmiany w prawie spadkowym mogą zaskoczyć

  Bieżący rok niesie za sobą znaczne zmiany w prawie spadkowym. Nowe brzmienie zyskują m.in. regulacje dotyczące zachowku czy odrzucenia spadku. O czym warto wiedzieć? Odpowiedzi na to pytanie udziela Kancelaria Finansowa Lex.

 • Zrzeczenie się prawa do zachowku dopuszczalne w świetle prawa

  Zrzeczenie się prawa do zachowku dopuszczalne w świetle prawa

  Zachowek jest instytucją prawną, która przewidziana została, jako parasol ochrony dla najbliższych zmarłego, którzy z uwagi na fakt sporządzenia przez spadkodawcę testamentu, nie zostali powołani do dziedziczenia. W prawie polskim ...

 • Prawo do zachowku: kiedy jest uzasadnione?

  Prawo do zachowku: kiedy jest uzasadnione?

  Osoby będące ustawowymi spadkobiercami, które zostały przez spadkodawcę wydziedziczone, mają prawo pozwać testamentowych spadkobierców o spłatę.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania