eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Czy mama musi spłacić rodzeństwo?


2017-11-30 14:35 autor: Kardammaja

913 odsłon

Czy mama musi spłacić rodzeństwo?

Witam,

niecałe 3 lata temu zmarła moja babcia, która przepisała dom w testamencie mojej mamie, z dopiskiem, że po sprzedaży domu przez moją mamę musi ona podzielić połowę wartości tego domu na czwórkę rodzenstwa.

Dom jest w opłakanym stanie, nadaje się tylko do remontu. Mojej mamy nie stać na remont, bo utrzymuje się tylko z zapomogi z MOPS-u. Jeśli mama będzie chciała sprzedać dom, a za uzyskaną gotowkę kupić mieszkanie, to czy będzie musiała spłacać rodzeństwo?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Dziedziczenie: istotne zmiany

  Dziedziczenie: istotne zmiany

  Nowa procedura – tzw. Europejskiego Poświadczenia Spadkowego – pozwoli spadkodawcy na samodzielny wybór dogodnego systemu dziedziczenia.

 • Prawo do zachowku: kiedy jest uzasadnione?

  Prawo do zachowku: kiedy jest uzasadnione?

  Osoby będące ustawowymi spadkobiercami, które zostały przez spadkodawcę wydziedziczone, mają prawo pozwać testamentowych spadkobierców o spłatę.

 • Zachowek: jak zdobyć należny spadek?

  Zachowek: jak zdobyć należny spadek?

  Zmarły członek rodziny nie wspomniał o Tobie w testamencie? Nie wszystko stracone. Możliwe, że nadal masz szansę otrzymać część jego majątku a wszystko za sprawą tzw. zachowku. Na czym on polega? Ile można zyskać?

 • Firmy rodzinne: śmierć akcjonariusza to koniec spółki? cz. II

  Firmy rodzinne: śmierć akcjonariusza to koniec spółki? cz. II

  Firmy rodzinne to nie tylko małe spółki osobowe i cywilne, ale również spore spółki akcyjne. Śmierć akcjonariusza, który przez lata odgrywał istotną rolę w budowaniu firmy, może oznaczać dla niej początek zmierzchu. Źle zaplanowana ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania