eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Majątek ojca. Czy dzieci mają prawo?


2017-03-14 19:49 autor: mamatu

1 280 odsłon

Majątek ojca. Czy dzieci mają prawo?

Witam,

ojciec jest właścicielem domu i gospodarstwa prawie 5 ha. Otrzymał on majątek w darowiźnie przed ślubem. Mama żyje i jest nas troje dzieci, dwoje dorosłych.

Mieszkamy razem. Ostatnio twierdzi, że sprzedaje majątek. Czy ma prawo sprzedać z nami? Czy będzimy musieli się wyprowadzić? Czy mamy jakieś prawa do tego? Czy może tak bez niczego nas wyrzucić?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • pateryzanka

    Dodano 2017-02-21 14:33 przez pateryzanka

    Kredyt mieszkaniowy przed ślubem a rozwód

    Mąż 2 lata przed ślubem wziął kredyt we franku na mieszkanie, na 45 lat. Nie mamy rozdzielności majatkowej.
    Znam zdanie większości prawników, że w razie ewentualnego rozwodu (małżeństwo ma się dobrze, więc to tylko hipoteza), nie mam praw do tego mieszkania. Raz jeden prawnik powiedział mi, że to w...

  • linka12

    Dodano 2016-01-25 22:28 przez linka12

    Czy mogę zabrać elementy wyposażenia nie swojego domu za które zapłaciłam?

    Witam,wraz z mężem mieszkamy w domu męża wujka bez żadnej umowy. Zrobiliśmy tam remont całej łazienki, wyposażyliśmy kuchnie i zrobiliśmy centralne ogrzewanie za swoje pieniądze i mamy wszystkie faktury na siebie.Sytuacja z wujkiem staje się bardzo skomplikowana i dla nas niekorzystna. Chciałabym si...

  • ktoś

    Dodano 2013-02-19 00:12 przez ktoś

    Jaki podatek od sprzedaży nieruchomości powinienem zapłacić?

    Witam!
    W 2006 r. kupiliśmy z żoną działkę rekreacyjną, którą sprzedaliśmy w 2008 r. za 40 tys. zł. W US zadeklarowałem przeznaczenie przychodu ze sprzedaży na cele mieszkaniowe.
    Dokonałem remontu na kwotę ok. 16 tys. zł. Teoretycznie zostało mi zapłacenie 10% z kwoty 24 tys. (plus odsetki), czyli 24...

  • Jagoda177

    Dodano 2018-09-07 10:54 przez Jagoda177

    Zwolnienie z podatku dochodowego od odziedziczonych środków - majątek osobisty, majątek wspólny

    Witam,w 2014 roku odziedziczyłam po zmarłej mamie mieszkanie, które sprzedałam w 2016 roku za kwotę 70 tys. złotych. 35 tys. zł z tej kwoty wydałam na pełne comiesięczne raty kredytu mieszkaniowego zaciągniętego z moim partnerem życiowym w 2008 r. Kredyt i zakup mieszkania został dokonany w 1/2 ja i...

  • RSP122

    Dodano 2018-07-30 14:22 przez RSP122

    Czy należy opodatkować sprzedaż części gospodarstwa rolnego?

    Jesteśmy jednostką prawną. Prowadzimy gospodarstwo rolne o powierzchni 300 ha.Chcemy sprzedać 200 ha wraz z budynkami i maszynami przynależnymi do tego gospodarstwa. W naszym posiadaniu zostanie 100 ha.Pytanie: czy ta sprzedaż będzie zwolniona z VAT w całości, czy od maszyn należy naliczyć podatek V...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Majątek wspólny i osobisty małżonków

    Majątek wspólny i osobisty małżonków

    Przepis art. 31 KRO określa ustawową zasadę majątkowych stosunków małżeńskich w postaci wspólności majątkowej. Pod rządami znowelizowanej ustawy k.r.o., charakter ustawowego ustroju majątkowego został zachowany, lecz w miejsce tzw ...

  • Unieważnienie podziału majątku wspólnego byłych małżonków – skarga pauliańska

    Unieważnienie podziału majątku wspólnego byłych małżonków – skarga pauliańska

    Wierzyciel może unieważnić podział majątku, jeśli przez tę czynność został pokrzywdzony. Tak w wyroku z 8 października 2015 roku, w sprawie o sygnaturze akt III CZP 56/15 orzekł Sąd Najwyższy.

  • Egzekucja z majątku wspólnego tylko za zgodą małżonka

    Egzekucja z majątku wspólnego tylko za zgodą małżonka

    Od 20 stycznia 2005 r. obowiązują znowelizowane przepisy Kodeksu rodzinnego z zakresu praw majątkowych. Do tej pory wierzyciel mógł żądać zaspokojenia swoich roszczeń z majątku wspólnego nawet wtedy, gdy dłużnikiem był tylko jeden ze ...

  • Zapis windykacyjny a majątek wspólny

    Zapis windykacyjny a majątek wspólny

    W dniu 8 lipca 2011 r. Sąd Najwyższy (dalej "SN") podjął uchwałę (III CSK 43/12, dalej "Uchwała"), w której stwierdził, że zapisem windykacyjnym mogą być objęte przedmioty majątkowe należące do majątku wspólnego małżonków ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania