eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Jaki podatek od sprzedaży nieruchomości powinienem zapłacić?


2013-02-19 00:12 autor: ktoś

3 978 odsłon

Jaki podatek od sprzedaży nieruchomości powinienem zapłacić?

Witam!

W 2006 r. kupiliśmy z żoną działkę rekreacyjną, którą sprzedaliśmy w 2008 r. za 40 tys. zł. W US zadeklarowałem przeznaczenie przychodu ze sprzedaży na cele mieszkaniowe.

Dokonałem remontu na kwotę ok. 16 tys. zł. Teoretycznie zostało mi zapłacenie 10% z kwoty 24 tys. (plus odsetki), czyli 2400 zł (plus odsetki).

Jednakże kupiliśmy z żoną w listopadzie 2008 r. stare gospodarstwo rolne (ziemia powyżej 1 ha z domem mieszkalnym i budynkami) za kwotę 65 tys. zł (na przetargu gminnym). Zaznaczę, że posiadałem już ziemię rolną w innym powiecie (skąd pochodzę).

W US komisarz skarbowy zaliczył nam zakup domu mieszkalnego wchodzącego w skład gospodarstwa jako wydatek na cele mieszkaniowe. Polecono mi określić wartość w umownie wydzielonego domu wraz z działką pod nim. Zadeklarowałem wartość 25 tys. zł. Pani komisarz dokonała pozytywnej weryfikacji podanej wartości w oparciu o dane urzędowe.

Niestety w maju 2012 r. sprzedaliśmy to gospodarstwo za 110 tys. zł i wcześniej pytałem p. komisarz czy będę musiał opłacić podatek od zbycia nieruchomości. Otrzymałem odpowiedź, że będę musiał zapłacić 19% od kwoty 25 tys. zł (zadeklarowanej wcześniej wartości domu), czyli wychodzi 4750 zł. Termin zapłaty to koniec kwietnia 2013 r. Jeszcze zasugerowała mi, że mogę złożyć zapytanie do Krajowej Informacji Podatkowej.

Pan notariusz był na to nieco zdziwiony, natomiast zgodnie z ustawą o nieodpłatnej sprzedaży gospodarstw rolnych i ich części składowych nie naliczył podatku pomimo upływu niecałych 4 lat.

Już przywykłem do myśli, że zapłacę, ale ostatnio zacząłem rozmyślać, że :

- Po pierwsze: to dużo więcej do zapłacenia (4750 zł), niż po sprzedaży pierwszej nieruchomości (2400 zł).

- Po drugie: nieruchomości nabyte w 2008 r. były opodatkowane 19% od dochodu ze sprzedaży przed upływem 5 lat, a te 25 tys. od których mam zapłacić podatek, to cena zakupu (koszty nabycia). Więc nic tu się nie zgadza.

- Po trzecie: ziemia rolna nie podlega opodatkowaniu, więc normalnie to nie powinienem zapłacić nic, mimo że wtedy US mi zaliczył jego "część składową" (dom) na cele mieszkaniowe. Ponieważ nie ma na taką ewentualność, jak w moim przypadku, konkretnych przypisów prawa (tego nie jestem pewien), a jest wyraźny zakaz pobierania podatku od ziemi rolnej, to US sam sobie "strzelił w stopę", a teraz żeby wybrnąć tworzy nowe prawo w swej istocie przeciwne treści ustawy (art.21 ust.1 pkt 28).

- Po czwarte: uważam, że CO NAJWYŻEJ powinni mi unieważnić (ponownie opodatkować) zwolnienie z podatku kwoty 2400 (10 % z 24 tys.) z racji tego, że ten wydatek mieszkaniowy, w postaci domu, zbyłem przed upływem 5 lat.

No ale z Urzędem S. nie chciałbym "drzeć kotów", więc mam kilka pytań:

Czy były precedensy w podobnych przypadkach? Jakie i gdzie były odpowiedzi?

Jeśli nie było, to jak to można rozwiązać i jaki wariant jest tu najbliższy prawdy?

Czy mam skierować zapytanie do KIP Czy jeszcze negocjować z panią komisarz?

Jeśli mam zapytać KIP, to czy można prosić o wskazanie mi wszystkich przepisów prawa podatkowego będących przedmiotem interpretacji  (pkt. E.3 Wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej).

 Z góry dziękuję za odpowiedź!

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • niszka30

  Dodano 2012-12-05 17:09 przez niszka30

  Podatek od gruntu rolnego

  Witam. Sprzedałam kawałek ziemi rolnej przed upływem 5 lat, które dostałam w spadku po ojcu w 2007 r. Teraz urząd skarbowy dopatrzył się jakiś niejasności, bo z tego co wiem można było ziemię sprzedać, jeśli była ziemią rolą, a tak było. W urzędzie skarbowym powiedziano, że powinna zostać w stanie n...

 • sztabela

  Dodano 2013-06-19 14:54 przez sztabela

  Podatek od sprzedaży gospodarstwa rolnego otrzymanego w spadku

  W 2010 roku moja mama wraz z rodzeństwem (razem 5 osób) nabyła w drodze spadku po zmarłym - w tym samym roku - bracie gospodarstwo rolne, w którego skład wchodzą: grunty rolne i pastwiska - 6 ha , las - 4 ha oraz dom. Zgodnie z ustawą spadkobiercy byli zwolnieni z podatku dochodowego od spadku. W te...

 • Agnieszka611

  Dodano 2013-03-23 09:51 przez Agnieszka611

  Sprzedaż działki rolno-budowlanej przed upływem 5 lat a zakup mieszkania za granicą

  Witam.
  Chciałabym sprzedać działkę rolno-budowlaną przed upływem pięciu lat jej posiadania. Czy jeśli wykorzystam te pieniądze na zakup mieszkania za granicą w przeciągu 2 lat, czy mogę się starać o zwolnienie z podatku?

 • Grześ

  Dodano 2013-04-12 18:30 przez Grześ

  Kupno działki i sprzedaż po tej samej cenie. Jak się rozliczyć?

  Witam. Na początku 2012 roku kupiłem działkę rolną z możliwością zabudowy, a w grudniu działkę tę sprzedałem w tej samej cenie. Posiadam akty notarialne kupna i sprzedaży. Czy muszę się rozliczyć z Urzędem Skarbowym, na jakim druku PIT i jaki odprowadzę podatek?

 • mappeo

  Dodano 2020-05-26 21:31 przez mappeo

  Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości czy przysługuje ulga?

  Witam!
  Sprzedaję działkę budowlaną w okresie nie przekraczającym 5 lat od jej nabycia (darowizna ojciec-syn), chciałbym przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży na kupno działki budowlanej w innej miejscowości i mam kilka pytań:
  1) Działka, którą zamierzam kupić, jest budowlana - czy urząd skarbowy może p...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Sprzedaż gospodarstwa rolnego w podatku dochodowym

  Sprzedaż gospodarstwa rolnego w podatku dochodowym

  Zbycie nieruchomości stanowiącej gospodarstwo rolne (wraz ze siedliskiem), której grunty sklasyfikowane są jako użytki rolne, jest zwolnione z podatku dochodowego pod warunkiem, że w dalszym ciągu gospodarstwo to będzie wykorzystywane na ...

 • Jak sprzedać nieruchomość bez podatku?

  Jak sprzedać nieruchomość bez podatku?

  Sprzedaż nieruchomości może wiązać się z koniecznością zapłaty podatku. Sprzedawca w ten sposób osiąga bowiem przychód, który co do zasady jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) lub odpowiednio podatkiem ...

 • Podatek dochodowy: darowizna i sprzedaż nieruchomości wśród małżonków

  Podatek dochodowy: darowizna i sprzedaż nieruchomości wśród małżonków

  Na potrzeby PIT nabycie nieruchomości następuje w momencie, kiedy ta trafia do majątku wspólnego małżonków. Późniejsza darowizna między małżonkami pozostającymi we wspólności majątkowej małżeńskiej, przenosząca składnik ...

 • Podatek od sprzedaży nieruchomości: nowe przepisy działają wstecz?

  Podatek od sprzedaży nieruchomości: nowe przepisy działają wstecz?

  Odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i garażu w 2019 r., nabytych w spadku po zmarłej z w roku 2017, nie stanowi źródła przychodów w podatku dochodowym – uznał Dyrektor Krajowej Informacji ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania