eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Kredyt mieszkaniowy przed ślubem a rozwód


2017-02-21 14:33 autor: pateryzanka

3 525 odsłon

Kredyt mieszkaniowy przed ślubem a rozwód

Mąż 2 lata przed ślubem wziął kredyt we franku na mieszkanie, na 45 lat. Nie mamy rozdzielności majatkowej.

Znam zdanie większości prawników, że w razie ewentualnego rozwodu (małżeństwo ma się dobrze, więc to tylko hipoteza), nie mam praw do tego mieszkania.
Raz jeden prawnik powiedział mi, że to wcale nie jest do końca tak. Że jeśli spłata kredytu trwa w małżeństwie minimum 10 lat, to mieszkanie również należy do mnie. 
Powiedział również, że dopisywanie żony do kredytu nie ma sensu, gdyż ona ma prawa do mieszkania, ale nie ponosi żadnej odpowiedzialności np. z tytułu niepłacenia. Niestety kontakt z tym prawnikiem jest w tym momencie utrudniony.

Chodzi o mój bezpieczny sen, zwłaszcza, że realizuję m.in. męża marzenia o domu wypełnionym dziećmi, więc jestem od kilku lat nieaktywna zawodowo.

Znam linki z internetu świadczące o tym, że nie mam żadnych praw, że mieszkanie nabyte przed ślubem wchodzi w skład majątku osobistego. Nieważne, że tylko przez 2 lata mąż spłacał je jako kawaler.

Przecież wynagrodzenie w małżeństwie wchodzi w skład majątku wspólnego, a mąż płaci z wynagrodzenia, tym samym uszczuplając majątek wspólny na "swoje potrzeby", czyli opłacając majątek osobisty. Dla mnie to nielogiczne.

Proszę o skupienie się na odpowiedzi na pytanie, czy to jednak prawda, iż mieszkanie również mi się należy (na razie jesteśmy 5 lat po ślubie). Czy mogliby Państwo dotrzec do takiej linii orzecznictwa, jak napisałam powyżej?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-03-19 21:15 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

  Tu nie trzeba żadnego orzecznictwa, tylko praktyka, która dla wszystkich, którzy zajmują się takimi sprawami jest oczywista. "Prawnik", który twierdzi, że po 10 - ciu latach mieszkanie będzie również Pani, najprawdopodobniej nie jest prawnikiem. 
  Sprawa prosta jak przysłowiowy drut.
  Natomiast prawdą jest, że wynagrodzenie męża stanowi majątek wspólny. Skoro kredyt jest spłacany z majątku wspólnego, to w razie rozwodu przysługuje Pani roszczenie o zwrot nakładów. Czyli np. zwrot połowy spłaconych rat kredytów (gdyby udziały w majątku wspólnym były po połowie), zwrot połowy kosztów remontów itd. Więc mogłoby sięzdarzyć, że w wyniku podziału majątku, mąż musiałby Pani zwrócić połowę wartości mieszkania.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • mamatu

  Dodano 2017-03-14 19:49 przez mamatu

  Majątek ojca. Czy dzieci mają prawo?

  Witam,ojciec jest właścicielem domu i gospodarstwa prawie 5 ha. Otrzymał on majątek w darowiźnie przed ślubem. Mama żyje i jest nas troje dzieci, dwoje dorosłych. Mieszkamy razem. Ostatnio twierdzi, że sprzedaje majątek. Czy ma prawo sprzedać z nami? Czy będzimy musieli się wyprowadzić? Czy mamy jak...

 • marek1066

  Dodano 2014-12-11 13:56 przez marek1066

  Podział majątku, sprzedaż mieszkania a obowiązek podatkowy

  W 1999 r. wraz z mężem nabyliśmy prawo do mieszkania spółdzielczego, które kupiliśmy na raty obciązając hipotekę i spłacając raty. Jak to w życiu niepowiodło się i rozeszliśmy się z mężem dokonując podziału majątku.Mieszkanie sąd przydzielił mi i córce w 2009 r. W 2010 postanowiłam to mieszkanie spr...

 • Jagoda177

  Dodano 2018-09-07 10:54 przez Jagoda177

  Zwolnienie z podatku dochodowego od odziedziczonych środków - majątek osobisty, majątek wspólny

  Witam,w 2014 roku odziedziczyłam po zmarłej mamie mieszkanie, które sprzedałam w 2016 roku za kwotę 70 tys. złotych. 35 tys. zł z tej kwoty wydałam na pełne comiesięczne raty kredytu mieszkaniowego zaciągniętego z moim partnerem życiowym w 2008 r. Kredyt i zakup mieszkania został dokonany w 1/2 ja i...

 • marek-aneta

  Dodano 2018-06-24 17:11 przez marek-aneta

  Czy mogę sprzedać dom?

  W 2009 roku nabyłam nieruchomość będąc mężatką. Wybudowaliśmy tam dom burząc stary tam istniejący. W 2013 roku rozwiodłam się. Po podziale majątku w 2015 roku dostałam własność tego domu, a mąż drugiego domu.Teraz chcę go sprzedać lecz nie wiem czy mogę nie płacąc podatku, ponieważ nie minęło 5 lat ...

 • kate100987

  Dodano 2017-01-24 12:38 przez kate100987

  Podział majątku przy rozwodzie

  Mam pytanie odnośnie podziału majątku przy rozwodzie. Mąż dostał działkę od rodziców na krótko PRZED naszym ślubem. Po ślubie postawiliśmy dom. Postawił go głównie mąż ze swoich pieniędzy, gdyż ma swoją firmę rodzinną, a ja dołożyłam jedynie swoje oszczędności ok. 30-40 tys. zł lecz była to tylko "k...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania