eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Zwolnienie z podatku dochodowego od odziedziczonych środków - majątek osobisty, majątek wspólny


2018-09-07 10:54 autor: Jagoda177

1 842 odsłon

Zwolnienie z podatku dochodowego od odziedziczonych środków - majątek osobisty, majątek wspólny

Witam,

w 2014 roku odziedziczyłam po zmarłej mamie mieszkanie, które sprzedałam w 2016 roku za kwotę 70 tys. złotych. 35 tys. zł z tej kwoty wydałam na pełne comiesięczne raty kredytu mieszkaniowego zaciągniętego z moim partnerem życiowym w 2008 r. Kredyt i zakup mieszkania został dokonany w 1/2 ja i w 1/2 mój partner. Związek małżeński zawarliśmy dopiero w 2012 roku.

Pozostałe 35 tys. zł planuję wydać do końca 2018 r. na wkład własny nowego mieszkania, które kupujemy już jako małżeństwo. Czy 35 tys.zł wydane na regularną spłatę rat kredytu w terminie dwóch lat od końca roku kalendarzowego, w którym zbyłam odziedziczoną nieruchomość i 35 tys. zł. wydane na wkład własny nowego mieszkania, pozwolą uniknąć płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych od środków odziedziczonych?

Dziękuje i czekam na odpowiedź.

Pytanie zaktualizowano 2018-09-12 08:54

Witam,
Czekam na odpowiedź.

Pytanie zaktualizowano 2018-09-16 18:59

Dziękuję za dokładną odpowiedź.
Czy w tej sytuacji możemy w jakiś sposób wnieść po 1/2 udziałów w naszym mieszkaniu do własności wspólnej małżeńskiej tak żeby zaliczyć całe raty a nie tylko moją połowę rat?

Jeżeli jednak pozostałymi 35 tysiącami chciałabym nadplacic ten istniejący już kredyt to jak to praktycznie zrobić żeby organ podatkowy uznał w całości tą  nadpłatę za moją osobistą a nie jedynie połowę z niej jak w przypadku powyższych comiesięcznych rat.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-09-16 08:25 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Jeżeli poprzednie mieszkanie nie weszło do majątku wspólnego, do organy podatkowe przyjmą do ulgi mieszkaniowej tylko połowę wpłat rat (drugą bowiem powinien uiścić drugi współwłaściciel).
  Zakup nowego mieszkania już do majątku wspólnego można rozliczyć w całości. proszę jednak pamiętać, że akt własności musi zostać podpisany jeszcze w tym roku (umowy deweloperskie czy przedwstępne nie wchodzą tutaj w grę).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-09-16 17:59 autor odpowiedzi: Jagoda177

  Dziękuję za dokładną odpowiedź.
  Czy w tej sytuacji możemy w jakiś sposób wnieść po 1/2 udziałów w naszym mieszkaniu do własności wspólnej małżeńskiej tak żeby zaliczyć całe raty a nie tylko moją połowę rat?

  Jeżeli jednak pozostałymi 35 tysiącami chciałabym nadplacic ten istniejący już kredyt to jak to praktycznie zrobić żeby organ podatkowy uznał w całości tą  nadpłatę za moją osobistą a nie jedynie połowę z niej jak w przypadku powyższych comiesięcznych rat.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • k12345

  Dodano 2016-07-17 11:52 przez k12345

  Sprzedaż mieszkania ze spadku. Czy wystąpi podatek?

  Witam,od 10 lat jestem właścicielm połowy mieszkania. Obecnie mieszkanie w drodze spadku będzie całe moje. Czy przy sprzedaży zapłacę podatek dochodowy od 50% kwoty mieszkania, od całości, czy też skoro przez 10 lat byłem właścicilem połowy nie zapłacę podatku?

 • konto usunięte

  Dodano 2016-02-19 15:24 przez konto usunięte

  Podatek od sprzedaży nieruchomości

  Witam serdecznie, mam pytanie odnośnie podatku za sprzedaż nieruchomości (mieszkania). Mianowicie we wrześniu ubiegłego roku zmarła moja mama i pozostawiła mi w spadku mieszkanie. Chciałem sprzedać to mieszkanie w kwietniu, a za otrzymane pieniądze chciałem spłacić część kredytu na mieszkanie, które...

 • aloopa

  Dodano 2015-03-09 23:27 przez aloopa

  Czy zapłacimy z siostrą podatek od spadku?

  Odziedziczyłam z siostrą mieszkanie po mamie. Mieszkanie to planujemy sprzedać. Siostra ma zaciągnięty kilka lat wcześniej kredyt mieszkaniowy. Chce część kwoty ze sprzedaży mieszkania przeznaczyć na spłatę tego kredytu. Czy za pozostałą część, którą sobie pozostawi na inne cele będzie musiała zapła...

 • ZRAN

  Dodano 2017-12-14 05:47 przez ZRAN

  Sprzedaż mieszkania w Polsce, kupno domu na kredyt w Anglii

  Chciałem sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku przed upływem 5 lat i przeznaczyć pieniądze na spłatę kredytu jaki zaciągnąłem w Anglii na kupno domu. Znając przepisy podatkowe, w takim przypadku do ubiegłego roku nie płaciłbym podatku od sprzedaży. Jak mają się obecnie te przepisy, kiedy Anglia wys...

 • ww75

  Dodano 2016-07-05 13:17 przez ww75

  Sprzedaż mieszkania. Ile wyniesie podatek od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat?

  W 2015 roku mama stała się jedynym właścicielem mieszkania po zmarłym mężu o wartości 300 tys. zł (dział spadku). W 2016 roku w maju sprzedała to mieszkanie za 300 tys. zł i kupiła nowe mieszkanie od dewelopera za 211 tys. zł. Jaki będzie podatek dochodowy? Na urządzenie nowego mieszkania do tej por...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania